TWÓJ KOKPIT
0

Caserta :: RóżneNaboo to pierwsza nowa planeta, jaką przedstawiono w prequelach. Jednym z jej bardziej charakterystycznych miejsc jest niesamowity pałac królewski. W dużej mierze to zasługa prawdziwego miejsca, czyli królewskiego pałacu w Casercie. Kiedyś była to perła w koronie Burbonów, siedziba władców Królestwa Neapolu i Sycylii, a następnie Królestwa Obojga Sycylii. Obecnie to także zabytek wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Co prawda trochę popada w ruinę, ale z pewnością jest wart odwiedzenia.


Caserta znajduje się niedaleko Neapolu. Najłatwiej tam dojechać pociągiem. Będąc w Neapolu kilka dni można kupić turystyczną kartę miejską, artecard. Umożliwia ona darmowe przejazdy także koleją w okolicach Neapolu, ale co ważniejsze można dzięki niej wejść do dwóch zabytków za darmo. Caserta znajduje się na tej liście. Stacja kolejowa w Casercie zlokalizowana jest prawie przy samym Pałacu. Wcześniej warto jedynie zweryfikować rozkłady pociągów, bo czasem są tam spore przerwy. Oczywiście można też próbować pojechać tam autobusem lub choćby samochodem.W skład kompleksu, oprócz pałacu królewskiego, wchodzą także ogrody. Dziś w dużej części zaniedbane i niedofinansowane. To widać. Fasada pałacu także dziś sprawia miejscami nieprzyjemne wrażenie, ale jest powoli odremontowywana. Miejsca, gdzie kręcono „Gwiezdne Wojny” znajdują się jeszcze przed właściwymi komnatami. To raczej schody i hol, dość łatwo to rozpoznać.Zdjęcia do „Mrocznego widma” rozpoczęto 26 czerwca 1997 w Leavesden Studios. Po czterech tygodniach ekipa i obsada przenieśli się do Caserty. Tam prace trwały kilka dni, ale tylko przez 4 pałac został zamknięty dla zwiedzających. Filmowcy potrzebowali trochę więcej czasu, by rozłożyć sprzęt. Fakt, że zdjęcia odbywały się w holu nie blokował całkowicie pałacu. Z Caserty ekipa udała się do Tunezji, z wyjątkiem Natalie Portman. Ta zwichnęła sobie kostkę w pałacu, więc została jeszcze jeden dzień we Włoszech, by dojść do siebie. Oczywiście warto pamiętać, że wszystkie sceny z wybuchami powstały w Leavesden, gdzie zbudowano dekorację przypominającą wnętrza Caserty.„Mroczne widmo” pomogło turystycznie Casercie, za to utrudniło samym twórcom filmowym: ze względu na zwiększony ruch turystyczny dużo ciężej było nakręcić tam zdjęcia do „Ataku klonów”. . Dodatkowo tym razem ekipa przebywała głównie w Australii, więc logistycznie było to wyzwanie, bo Lucas bardzo nalegał, by w samym pałacu królewskim niewiele zmieniać jeśli chodzi o dekorację. Miał wyglądać prawie tak jak w „Mrocznym widmie”. Wszystkie meble znajdowały się na ranczu Skywalkera, więc wysłano je do Australii, a dopiero stamtąd do Włoch, po odpowiedniej weryfikacji stanu. Rick McCallum miał problemy negocjacyjne z władzami, ostatecznie ustalono, że zdjęcia tym razem potrwają jeden dzień. Od 1 po południu do 1 w nocy pałac był do dyspozycji filmowców. Dodatkową trudnością było oświetlenie w tych godzinach. Nie można było umieszczać świateł na ścianach, więc wykorzystywano balony. Jakoś poszło.O innych filmach kręconych w Casercie przeczytacie tutaj.

Tekst i zdjęcia: Lord Sidious & Chewie z Wooczego Imperium


TAGI: Epizod I: Mroczne widmo (60) Epizod II: Atak klonów (65) lokacje (19) Natalie Portman (6) Relacja (301) Rick McCallum (5) Wycieczka (12)
Loading..