TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars: Phasma :: Książki

Star Wars: Phasma

 • Autorstwo: Delilah S. Dawson
 • Ilustracje:
 • Ilustracja okładki: Larry Rostant
 • Tłumaczenie: Anna Hikiert-Bereza
 • Redakcja:
 • Oryginalny tytuł: Star Wars: Phasma
 • Wydanie oryginalne: Del Rey, 1 września 2017
 • Wydanie polskie: Uroboros, 25 kwietnia 2018
 • Objętość (oryg/pl): 400/320 stron
 • Cena (oryg/pl): 28,99 USD/39,99 PLN
 • Uniwersum:
 • Rodzaj publikacji: Powieść
 • Seria powieściowa:
 • Cykl wydawniczy:
 • Projekt multimedialny: W oczekiwaniu na Star Wars: Ostatni Jedi
 • Nota wydawnicza
 • Zawartość
 • Recenzje
 • Dodatkowe informacje
 • Galeria
Nota wydawnicza (Del Rey, 2017)
Discover Captain Phasma’s mysterious history in this “Journey to Star Wars: The Last Jedi” novel.

One of the most cunning and merciless officers of the First Order, Captain Phasma commands the favor of her superiors, the respect of her peers, and the terror of her enemies. But for all her renown, Phasma remains as virtually unknown as the impassive expression on her gleaming chrome helmet. Now, an adversary is bent on unearthing her mysterious origins—and exposing a secret she guards as zealously and ruthlessly as she serves her masters.

Deep inside the Battlecruiser Absolution, a captured Resistance spy endures brutal interrogation at the hands of a crimson-armored stormtrooper—Cardinal. But the information he desires has nothing to do with the Resistance or its covert operations against the First Order.

What the mysterious stormtrooper wants is Phasma’s past—and with it whatever long-buried scandal, treachery, or private demons he can wield against the hated rival who threatens his own power and privilege in the ranks of the First Order. His prisoner has what Cardinal so desperately seeks, but she won’t surrender it easily. As she wages a painstaking war of wills with her captor, bargaining for her life in exchange for every precious revelation, the spellbinding chronicle of the inscrutable Phasma unfolds. But this knowledge may prove more than just dangerous once Cardinal possesses it—and once his adversary unleashes the full measure of her fury.


Tłumaczenie
Poznaj tajemniczą historię Kapitan Phasmy w książce z cyklu „Droga do Star Wars: Ostatni Jedi”.

Jako jeden z najbardziej przebieglejszych i bezwzględnych oficerów w strukturach Najwyższego Porządku, Kapitan Phasma cieszy się uznaniem przełożonych, szacunkiem towarzyszy broni i powszechnym strachem w oczach wrogów. Jednak mimo całej swej sławy, pozostaje anonimowa niczym jej hełm. Gdy więc jej oponenci planują ujawnić światu jej tajemnicze pochodzenie, będzie walczyła równie bezwzględnie i skutecznie, jak służy swym mistrzom.

W trzewiach krążownika Rozgrzeszenie schwytany szpieg Ruchu Oporu poddawany jest brutalnemu przesłuchaniu z rąk odzianego w karmazynowy pancerz szturmowca – Kardynała. Jednak informacje, których pragnie, nie mają nic wspólnego z Ruchem Oporu czy tajnymi operacjami przeciwko Najwyższemu porządkowi.

Tajemniczy szturmowiec pragnie jednego: przeszłości Phasmy. Dawno zapomniany skandal, zdrada, demony przeszłości i wszystko inne, co może wykorzystać przeciwko rywalowi, który zagraża jego pozycji i przywilejom w hierarchii Najwyższego Porządku. Jednak wydobycie tego od więzionego szpiega nie będzie takie proste. Podczas starcia tych dwóch umysłów, gdzie każdy szczegół może być na wagę życia, kroniki tajemniczego życia zostaną odkryte. Jednak prawda może okazać się równie niebezpieczna dla Kardynała, jak pełny gniew jego rywala…


Nota wydawnicza (Uroboros, 2018)
Prawdziwy szturmowiec nie zna współczucia. Stanowi jedynie przedłużenie woli najwyższego porządku. Odkryj tajemnicę przeszłości intrygującej i budzącej grozę kapitan Phasmy. Oto historia będąca wprowadzeniem do Star Wars: Ostatniego Jedi!

Jako jedna z najprzebieglejszych i najbardziej bezlitosnych oficerów Najwyższego Porządku, kapitan Phasma zyskuje sobie względy przełożonych, zdobywa respekt kolegów oraz budzi strach w sercach wrogów. Pomimo całej swej sławy i chwały pozostaje przy tym równie nieodgadniona co jej nieprzenikniony, lśniący hełm. Być może jednak już wkrótce jej tajemnice zostaną ujawnione: jeden z jej wrogów zamierza odkryć sekret jej przeszłości, którego sama Phasma strzeże z zajadłością dorównującą jedynie zapałowi, z jakim służy swoim panom.

Głęboko w trzewiach pancernika „Absolution” schwytana przez siły Najwyższego Porządku szpieg Ruchu Oporu jest przesłuchiwana przez Kardynała, szturmowca zakutego w szkarłatny pancerz. To jednak nie na informacjach o Ruchu Oporu ani planach wymierzonych w jego przełożonych zależy Kardynałowi najbardziej – tylko na poznaniu tajemnic Phasmy oraz szczegółów dawno zapomnianej afery z jej udziałem. Jest żądny informacji na temat jej wstydliwych tajemnic, które mógłby wykorzystać przeciwko znienawidzonej rywalce, zagrażającej jego pozycji w szeregach Najwyższego Porządku. Jednak mimo iż jego więzień dysponuje wiedzą, której Kardynał tak desperacko pożąda, nie podzieli się nią zbyt łatwo. Podczas gdy jeniec toczy bój ze swoim bezwzględnym strażnikiem, walcząc o życie w zamian za ujawnienie każdego cennego detalu, ze snutej przez niego opowieści wyłania się fascynująca historia życia enigmatycznej Phasmy. Przyszłość może się jednak okazać znacznie niebezpieczniejsza, gdy Kardynał posiądzie już wiedzę, której łaknie… oraz gdy jego rywalka ukaże potęgę swojego gniewu.

Recenzja Nestora


Jako fan Epizodów Disney'a choruję na chroniczny brak nowych źródeł wiedzy na temat okresu nowej trylogii. Dlatego jeżeli pojawia się jakaś pozycja rozwijająca te burzliwe czasy jestem w szczególności "so excited". Tym bardziej że nie ma ich wiele i póki J. J. Abrams nie skończy kręcić Epizod IX, to nie ma co liczyć na jakiś wysyp książek i komiksów z nowej ery. Na ratunek fanom Najwyższego Porządku i Ruchu Oporu ruszyła Delilah S. Dawson, która dostała zlecenie na książkę pod tytułem "Phasma". Jak sam tytuł wskazuje jej bohaterką stała się sławna kapitan Phasma, która dowodzi legionami szturmowców. Sprawie pikanterii dodaje jeszcze aura tajemniczości, jaką owiana jest ta tytułowa postać.

Akcja książki dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych. Jest to drugi przypadek skorzystania z takiego zabiegu w książkach fabularnych Star Wars, pierwszym z nich był "Sokół Millenium" Jamesa Luceno. O ile w "Sokole" akcja zbiegała się niejako do środka, by połaczyć dwa kontinuum czasowe w finale, o tyle w "Phasmie" mamy opowieść Vi o losach Pani Kapitan zanim ta trafiła w szeregi Najwyższego Porządku. A historia ta jest niebywale ciekawa i dodatkowo napisana w dobrym stylu. Mnie osobiście ta anegdota bardzo przypadła do gustu i życzyłbym sobie takowych więcej. Z reguły książki przygodowe w świecie Star Wars, gdzie bohaterowie przemierzają bezkresne połacie jakiejś planety napotykając tubylców, róznie wypadają. W Nowym Kanonie takim przykładem jest tytuł "Lordowie Sithów", króry akurat średnio wyszedł w tym aspekcie. "Nadchodząca burza" z Legend była wątłej jakości, za to w "Phasmie" dostaliśmy nietuzinkową i wieloetapową przygodówkę. Najważniejsza w całej tej historii jest właśnie wieloetapowośc, która utrzymuje stałe zainteresowanie czytelnika tematem oraz pokazuje jak bohaterowie pod wpływem kolejnych trudności zmieniają się i ewoluują. Owszem, można Phasmy jako bohaterki nie lubić, może dla antyfanów "Ostatniego Jedi" być karykaturą i chodzącym nieszczęściem, ale jeżeli ktoś chociaż po części szanuje jej rolę w Trylogii Disney'a, to książka wciągnie go bez reszty. Ja osobiście nie pamiętam kiedy przygodówka Star Wars mnie tak urzekła i liczę na to, że Delilah S. Dawson powróci z kolejnymi pomysłami.

Jednak mocna kreacja Phasmy jako samozwańczej liderki małej grupy plemiennej i potem elitarnych oddziałów Najwyższego Porządku nie jest jedyną wartą uwagi. W książce dowiadujemy się o tarciach jakie w swoim łonie przechodzi ta organizacja. Silne ambicje doprowadzają do zmian w hierarchi dowodzenia, a wojskowi liderzy walczą o jak najlepszą pozycję w ramach struktur. Tutaj ścierają się także wizje tego czym Najwyższy Porządek ma być dla Galaktyki. Oponentem Phasmy jest Kardynał – osobisty strażnik Brendola Huxa i główny zarządzający koszarami rekrutów na pokładzie gwiezdnego niszczyciela "Absolution". Książka to po części też jego historia, z tą różnicą, że wątki dotyczące Kardynała mają miejsce w "teraźniejszości". Kreacja tej postaci była na tyle sensowna, że podczas czytania kolejnych stron drżałem o jego los, który aż prosi się o kontynuacje (niekoniecznie w formie książki czy komiksu, bowiem na pierwszym zapowiedziach serialu "Resistance" pojawiła się postać w czerwonej zbroi).

Książkę bardzo cenię też za jej wkład w budowanie Nowego Kanonu. O Najwyższym Porządku nadal wiemy niewiele, a najbardziej rozbudowanym nośnikiem wiedzy na temat tej organizacji są przede wszystki przewodniki dotyczące filmów. Ksiażka robi w tej praktyce spory wyłom, bo autorka skrzętnie przemyca wiele smaczków i szczegółów na temat Najwyższego Porządku. Głównie poprzez przemyślenia i wspomniena Kardynała, a także jego interakcje z innymi członkami FO. W trakcie czytania można natrafić na kilka niuansów łączących ksiażkęz trylogią "Koniec i początek".

W przyszłości życzyłbym sobie zarówno więcej książek pani Delilah S. Dawson, jak i więcej ksiażek napisanych w podobnym stylu. Pierwotne losy bohaterów zawsze są ważne, bo to one doprowadzają te postaci do filmowego punktu przełomu. Jest to niejako komiksowe podejście do kreowania świata, ale kiedy jest ono poparte dobrym wyrobem, to okazuje się niezmiernie trafne. Książka "Phasma" jest przede wszystkim niestandardowa i wlewa wiele świeżości do starwarsowej biblioteczki i pozwala nam odkrywać kolejne tajemnice Trylogii Disney'a.

Na koniec warto dodać, że Uruboros zaliczył wpadkę z polskim wydaniem książki. Po stronie 169 zabrakło aż 5,5 stronnicowego dokończenia rozdziału. Wydawca ten błąd po części naprawił wydając elektroniczną erratę oraz uzupełniając niesprzedane ksiażki wkładkami. Ponadto pojawiła się też możliwość otrzymania egzemplarzu bez wad, po wcześniejszym odesłaniu źle wydrukowanej książki.
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 8,5/10
Klimat: 9/10
Opis świata: 9/10
Opis walk: 8/10
Rozmowy: 7/10
 • Książkę w Stanach można było nabyć w dodatkami w postaci plakatów, ktore były dostępne w sieciach sklepów Barnes & Noble, Walmart oraz Target.
 • Powieść w Polsce ukazała się w przedsprzedaży 25 kwietnia 2018 roku w sieci Empik, a 9 maja tego samego roku trafiła do ogólnodostępnej dystrybucji.
 • Pierwsze polskie wydanie było wybrakowane, co wymusiło wydanie erraty przez Uroboros.

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 7,63
Liczba: 24

Użytkownik Ocena Data
LukeSkywalker08 10 2020-05-08 17:11:47
RODO-anonim3 10 2019-05-22 15:20:03
Darth Refes 10 2019-01-10 19:05:17
Darth Leonard 9 2020-01-26 02:00:12
MrKiciek 9 2019-06-01 11:38:19
anonim_zks 9 2018-09-28 17:26:14
Nightbomber 9 2018-08-19 00:00:12
Mossar 9 2018-08-06 12:23:21
Purzol 8 2021-11-16 11:47:00
Hego Damask 8 2018-12-13 14:42:46
BartekGibek 8 2018-10-14 15:13:40
Nestor 8 2018-07-11 22:10:28
Bao Dak-Arr 8 2018-05-08 04:16:57
Adam Skywalker 7 2020-05-28 13:47:39
eNdOtE 7 2020-05-18 10:12:04
filip98 7 2019-11-21 10:17:59
Burzol 7 2019-07-04 11:44:04
Szyszy 7 2018-08-24 14:28:37
weird.vector 7 2018-01-13 19:23:34
matji 6 2022-06-03 18:31:57
Gator 6 2019-11-26 15:56:36
bmw830 6 2017-09-11 02:26:02
kubalol88 5 2018-07-22 21:05:23
corristox 3 2018-01-05 21:09:07


TAGI: Anna Hikiert-Bereza (147) Del Rey (242) Delilah S. Dawson (8) Larry Rostant (3) Uroboros (GW Foksal) (27) W oczekiwaniu na Star Wars: Ostatni Jedi (Journey to Star Wars: The Last Jedi) (26)

KOMENTARZE (7)

 • Gator2019-11-26 15:56:54

  Na początku nie chciałam przeczytać tej książki, bo w filmach tytułowa postać mnie nie zainteresowała. Ale później natrafiłam na wiele pozytywnych opinii o tej powieści i jej kontynuacji "Black Spire", więc postanowiłam, że to zrobię. Phasma nie jest główną bohaterką. Są nimi Kardynał i Vi Moradi, a Phasma to główna bohaterka opowieści, którą snuje Vi. Jednak mimo, że dużo się dzieje historia nie porwała mnie i wydała mi się nieco nudna. Był moment, w którym zaczęła mnie bardziej interesować, ale szybko minął. Oprócz tego podobał mi się jeszcze początek i koniec (gdy Kardynał zaczynał się zmieniać). Książka poszerza również uniwersum. Poznajemy nową planetę i niemal całą historię postaci, która w dwóch filmach miała dla siebie zaledwie parę sekund.

 • The Trooper2018-08-27 06:49:14

  Jak dla mnie postać Phasmy jest totalnie przereklamowana i do mnie nie przemawia. W książce - Wielka Wojowniczka, a w filmach to zwykłe C-3PO-CHROM (połysk). Książka na początku wolno się rozkręca. Męczą te przeskoki (Na Parnassosie 10 lat wcześniej/Na pkoładzie Absolution) ale po jakimś czasie idzie się do tego przyzwyczaić. Ogólnie nie jest źle. Im bliżej końca tym ciekawiej (akcja nabiera tempa).

 • JAX02018-08-26 01:53:25

  Jednak, nie.

 • Adam Skywalker2018-07-27 17:39:03

  Raczej nie.

 • narambel2018-07-27 13:15:14

  Czy w zwykłym sklepie jest szansa na znalezienie niewadliwego egzemplarza?

 • Ubi Dub Skubi Dub Kenubi2018-03-07 01:34:13

  W Imperium nie ma kobiet. Imperium to seksistowska, rasistowska i "wszystko co najgorsze organizacja", absolutny symbol zła. Każdy fan star wars to wie. Disney tego nie wie. Disney nie jest fanem star wars. Disney zarabia pieniądze na star wars.

 • bmw8302017-09-11 02:28:04

  6/10 Za dużo fillera na Parnassosie. Książka ogólnie okej, ale losy Phasmy mnie nie porywają.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..