Karcianki

Wielkie bitwy w historii SW: Geonosis

Autor: Matt Hyra
Tłumaczenie: Karrde

Uwaga od tłumacza: Artykuł ten został napisany już jakiś czas temu, więc niektóre sformułowania są już nieaktualne.

Tylko kilka tygodni dzieli nas od dodatku Battle of Yavin, a to sprawiło, że zacząłem myśleć o wielkich bitwach z filmowych Gwiezdnych Wojen. Ponieważ nie mam kart opartych o bitwę o Yavin, zdecydowałem się wybrać bitwę, którą mógłbym odtworzyć swoimi kartami. Poniżej znajdują się 2 talie, które mogą wcale nieźle odtworzyć sceny finałowej bitwy z AOTC, od momentu gdy wszyscy opuścili wielką geonosiańską arenę do finałowej ucieczki Dartha Tyranusa.

Możesz sobie pomyśleć, "Ale przecież nie było bitwy kosmicznej w finałowym konflikcie na Geonosis. Jak to może działać?" Cóż. Z pewnością jej nie widzieliśmy, ale ci wszyscy Jedi i droidy musieli jakoś przylecieć na Geonosis. Po prostu dodamy trochę do historii. Oto talie:

Jasna Strona:

Character (12 kart)
1 Anakin Skywalker C
1 Anakin Skywalker D
1 Anakin Skywalker E
1 Anakin Skywalker F
1 Obi-Wan Kenobi A
1 Obi-Wan Kenobi B
1 Obi-Wan Kenobi D
2 Yoda A
2 Yoda B
1 Yoda C

Ground (24 karty)
4 AT-TE Troop Transport
4 Clone Platoon
4 Clone Squad
4 Mobile Assault Cannon
4 Republic Attack Gunship UH-478
2 Republic Drop Ship
2 Republic LAAT/I Gunship

Space (12 kart)
3 Acclamator-Class Assault Ship
4 Jedi Starfighter 3R3
3 Jedi Starfighter Scout
1 Obi-Wan's Starfighter A
1 Padme's Yacht A

Battle (12 kart)
4 Pilot's Dodge
4 Hero's Dodge
4 Surge of Power

Mission (0 kart)

Do Character areny wybrałem tylko uczestników zajścia w hangarze ze statkiem Tyranusa, tak więc Padme nie została uwzględniona. Obi-Wan A i B może ochraniać Anakina. Samotny Anakin nie stanowi wyzwania dla stackniętego Tyranusa, więc dodałem do talii wiele kart Yody, aby mieć pewność, że pociągniesz go na czas i że będzie mógł przyjść na ratunek.

Ground arena była miejscem olbrzymiej bitwy, dlatego jest tam 2 razy więcej jednostek niż w pozostałych arenach. Gunshipy najpierw dostarczyły parę plutonów i szwadronów klonów, następnie zaatakowały ciężką artylerię Ciemnej Strony. Legiony klonów nie pojawiły się przed scenami z Coruscant, więc nie zostały włączone. Mobile Assault Cannony dokonały krótkiego ataku na Trade Federation Control Core. Na koniec, kto może zapomnieć o Republic Drop Shipach, które pojawiły się, aby dostarczyć AT-TE Troop Transport.

W kosmosie, wiemy że był myśliwiec Obi-Wana. Tak samo jacht Padme. We wczesnych scenach bitwy widzimy Acclamatory, które wyładowują jednostki po dostarczeniu ich na Geonosis. Jedi przylecieli zapewne swoimi myśliwcami, więc w talii jest wiele kopii tych myśliwców.

Co do kart bitewnych, to nie włączyłem "sprytnych" kart, tak aby walka bardziej skupiała się na jednostkach, a nie na kartach bitewnych. Jest to także powód, dla którego nie użyłem żadnych kart misji. Aby naprawdę zasymulować bitwę, nowe jednostki Jasnej Strony muszą pojawiać się prawie każdej tury.

Ciemna Strona:

Character (12 kart)
3 Darth Tyranus A
2 Darth Tyranus B
1 Darth Tyranus C
3 Darth Tyranus D
3 Darth Tyranus E

Ground (18 kart)
3 Battle Droid Assault Squad
3 Commerce Guild Spider Droid
3 Hailfire Droid
3 Homing Spider Droid
2 Super Battle Droid Squad
2 Trade Federation Control Core
2 Tyranus's Geonosian Speeder

Space (12 kart)
4 Geonosian Defense Fighter
3 Techno Union Warship
3 Trade Federation Warship
2 Tyranus's Solar Sailer A

Battle (9 kart)
3 Knockdown
4 Retreat Underground
2 Tyranus's Wrath

Mission (9 kart)
4 Capture Obi-Wan
4 Mending
1 Plot the Secession

Ponieważ Ciemna Strona ma tylko Dartha Tyranusa, który mógłby walczyć w Character arenie, to będzie dla niego ciężkie przejście. Bądź pewny, że zaoszczędziłeś dość punktów Mocy, aby Tyranus mógł uniknąć wszystkich ataków w niego wymierzonych. Nawet unikając ich, nadal od czasu do czasu będzie przyjmował obrażenia, tak więc mądrym posunięciem będzie stacknięcie Tyranusa. Kiedy pojawi się Yoda przełóż na wierzch wersję A. Dobrym pomysłem będzie też posiadanie częściowo zbudowanego Tyranusa w Build Zone na wypadek gdyby poległ w bitwie. Upewnij się, że ciągle masz jednostki w pozostałych dwóch arenach, na wypadek gdyby tak się stało.

W Ground arenie, masz trochę dużych jednostek, które pozwolą utrzymać ci się przez dłuższy czas. Wszystkie duże jednostki są wspomagane przez hordę droidów, które będą musiały stawić czoła klonom. W filmie było dostępnych Ciemnej Stronie dużo różnych jednostek. Ta talia dobrze to oddaje poprzez duży wybór jednostek, więc zawsze będziesz mógł znaleźć odpowiednie narzędzie do pracy.

Co do Space areny, to widzieliśmy w filmie kilka Geonosian Defense Fighters eskortujących ścigacz Tyranusa, więc wiemy, że były obecne. Tyranus's Solar Sailer A przeleciał obok paru statków wojennych Federacji Handlowej, więc obie jednostki były tam obecne. Statki Unii Technologicznej próbowały wystartować, kiedy rozpoczął się atak. Być może uda Ci się doprowadzić je do Space areny podczas odgrywania bitwy.

Tyranus będzie potrzebował wsparcia kart bitewnych, aby wytrzymać atak trzech Jedi. Knockdown wydaje się dobrą kartą, ponieważ Anakin i Obi-Wan spędzili sporą część czasu na podłodze. Tyranus's Wrath powinno rzucić ich tam na stałe. Retreat Underground ma dwa cele. Może utrzymać Tyranus's Geonosian Speeder przed obrażeniami lub może chronić samego Tyranusa. Tylko upewnij się, że masz jednostki w dwóch pozostałych arenach, kiedy wycofasz Tyranusa.

Ponieważ Tyranus będzie odnosił obrażenia, musisz mieć sposób na wyleczenie go. Mending utrzyma go w dobrej kondycji do walki tura po turze. Będziesz potrzebował karty Mending mniej więcej co trzy tury. Tyranus potrzebuje Mocy, aby robić swoje sztuczki, więc karta Capture Obi-Wan pozwoli mu trochę ukraść. Na koniec, ponieważ jest wiele kopii Tyranusa, możesz się znaleźć w sytuacji gdy będziesz miał mnóstwo Tyranusów w ręce. Kiedy tak się stanie zagraj kartą Plot the Secession, aby zdobyć 5 nowych kart.

Przygotuj się do bitwy!

Są dwie metody na przygotowanie się do bitwy. Pierwsza, najbardziej radykalna, polega na rozpoczęciu gry z już wystawionymi niektórymi jednostkami, a setup zostaje pominięty. Druga metoda, to rozegranie setupu tak, jak zawsze, ale z pewnymi dodatkowymi zasadami.

Najpierw przedstawię pierwszą metodę. Gracz Jasnej Strony wystawia do:
Character areny: Obi-Wan Kenobi B i Anakin Skywalker C
Ground areny: 1 Republic Attack Gunship UH-478, 1 AT-TE Troop Transport, 1 Clone Platoon i 1 Clone Squad
Space areny: nic
Build Zone: Mobile Assault Cannon z dwoma żetonami budowy.

Obi-Wan B jest oczywistym pierwszym celem, ponieważ jedna z jego zdolności chroni Anakina. Kiedy Obi-Wan odniesie poważne obrażenia, wycofaj go do Build Zone, skąd będzie mógł bezpiecznie używać swojej zdolności chroniącej Anakina. Obi-Wan może nawet zapobiec obrażeniom pochodzącym ze specjalnego ataku Dartha Tyranusa (wersji D).

W filmie, klony pojawiają się w Ground arenie, aby zabezpieczyć miejsce lądowania, a następnie pojawiły się cięższe jednostki. Zaczniesz grę z mniejszymi jednostkami, ale za to będącymi w stanie wytrzymać na tyle długo, aż przybędzie wsparcie.

Zaczniesz grę nie mając nic w Space arenie, więc będziesz musiał zdecydować, czy wydać pierwsze punkty budowy na wystawienie jednostki typu Space, czy na ukończenie budowy Assault Cannon, który pomoże kontrolować Ground arenę, a następnie będziesz mógł użyć jego zdolności Ion Cannon, do oczyszczenia Space areny.

Ciemna Strona wystawia następujące jednostki do:
Character areny: Darth Tyranus E z wersją D stackniętą pod nim
Ground areny: 1 Trade Federation Control Core, 1 Hailfire Droid i 1 Battle Droid Assault Squad
Space areny: 1 Geonosian Defense Fighter
Build Zone: nic

W Character arenie Tyranus zacznie z prędkością 60, siłą 6, wytrzymałością 6, Stun 2 i Pay 2 Force ŕ Evade 2. Powinien być w stanie użyć Evade, aby unikną obu ataków, a ponadto powinien być w stanie zadać jakieś obrażenia i skorzystać ze zdolności Stun. Upewnij się, aby stacknąć go do czterech kart na stacku po pierwszym rzucie na punkty budowy. Kiedy zagrasz już Capture Obi-Wan, możesz pozwolić sobie na przełożenie wersji D na wierzch i zajęcie się Obi-Wanem i Anakinem raz i na zawsze.

Control Core umożliwia Hailfire Droidom zaatakowanie wrogich Gunshipów, tak jak zrobiły to w filmie. Droidy są godnym przeciwnikiem dla klonów. Miejmy nadzieję, że Control Core zdoła zaatakować parę razy, zanim pojawi się Mobile Assault Cannon Jasnej Strony.

Twój pojedynczy Defense Fighter w Space arenie sprawi, że będziesz otrzymywał dodatkowy BP za okupowanie wszystkich trzech aren, ale nie spodziewaj się, że Jasna Strona zostawi ten myśliwiec w spokoju.

Po tym jak wszystkie jednostki znajdą się na swoim miejscu, obaj gracze tasują swoje talie i ciągną po 7 kart. Jeśli chcesz możesz wziąć mulligan, a następnie gra toczy się tak jak podczas każdej Fazy Gotowości (Ready Phase).

Opcjonalne zasady dla tradycjonalistów

Te zasady są głównie dla tych, którzy nie zdecydowali się na poprawiony setup. Jednakże, jeśli jesteś hardcorowym tradycjonalistą, to te zasady w połączeniu z poprawionym setupem, pozwolą całkiem dokładnie oddać akcję filmu.

Jasna Strona
- Nie możesz wystawić Yody, dopóki Obi-Wan lub Anakin nie zostali wyrzuceni na discard. Możesz go jednak zbudować częściowo.
- Tylko na Yodzie można użyć karty Hero's Dodge.
- Nie możesz zaatakować Tyranus's Geonosian Speeder A, chyba że jest to jedyna jednostka Ciemnej Strony w Ground arenie.
- Kiedy postać Jasnej Strony zostanie wyrzucona z Character areny na discard, nie może już powrócić do tej areny. Bądź więc ostrożny.

Ciemna Strona
- Grasz Ciemną Stroną! Jedyne czym się przejmujesz w zasadach to upewnianie się, że wszyscy inni w galaktyce przestrzegają ich co do joty.

Przetestowałem te talie sporo razy i często rekonstruują one finałową bitwę Ataku Klonów całkiem nieźle.

Uwaga dla użytkowników programu "TCG-wersja komputerowa": Nie musicie sami układać talii przedstawionych w powyższym artykule. Możecie je ściągnąć z Bastionu.

Talia Ciemnej Strony
Talia Jasnej StronyTagi: SW TCG (74)
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.