Karcianki

Wygrać, przegrać, pociągnąć

Oryginalny tytuł: Win, Lose or Draw
Autor: Matt Hyra
Tłumaczenie: Karrde

Uwaga od tłumacza: Tytuł oryginału jest nieprzetłumaczalną grą słów. W angielskim wyraz "ciągnij" brzmi tak samo jak "zremisuj". Poniższy artykuł został napisany przed ukazaniem się dodatku JG. Tym, którzy będą chcieli skorzystać z poniższej talii radzę zastanowić się nad włączeniem do talii nowych kart, a przede wszystkim karty Guidance of the Chancellor, która współgra z poniższą talią wręcz idealnie.

Wszyscy wiedzą, że ciągnięcie kart jest dobrą rzeczą, gdyż daje Ci wiele możliwości. Posiadanie odpowiedniej karty w odpowiednim czasie jest kluczem do zwycięstwa w każdej grze karcianej. Zwykle ciągnięcie kart jest "nagrodą" samą w sobie. Ale z nową kartą z dodatku Battle of Yavin - Chewbacca B - ciągnięcie kart jest kluczem do zwycięstwa bez względu na to, co pociągniesz. Z wystawioną wersją B, będziesz mógł zawsze wyleczyć przynajmniej 1 punkt obrażeń podczas każdego etapu ciągnięcia (draw phase). Dodając do tego mnóstwo kart pozwalających na ciągnięcie nowych kart, takich jak "Wedding of Destiny", "Jawa Sandcrawler" czy "Corellian Star Shuttle", dostajesz potencjał umożliwiający Ci wyleczenie nawet najbardziej zniszczonej jednostki typu Space lub Ground tura po turze.

Pierwszym krokiem jest zebranie kilku kart Chewbacca B. Żeby mieć pewność, iż pociągniesz jedną jego kartę na początku gry, trzy to dobra liczba kopii tej karty. Ponieważ talia ma duże możliwości ciągnięcia nowych kart, nie powinno być zbyt trudno dostać jedną kopię nawet jeśli nie pociągniesz go w setupie. Dla stackowania (głównie w celu przedłużenia życia Chewbacci) wersje A, C i D są także niezbędne. Han Solo A i Jocasta Nu A umożliwiają ciągnięcie dodatkowych kart każdej tury, więc świetnie współgrają z Chewiem B. Jedynym pilotem dołożonym do talii tylko w celu bycia pilotem jest Luke Skywalker G, aczkolwiek mogą dotrzymać mu towarzystwa również Han Solo i Chewie, gdyż ich karty ze zdolnością Transport Pilot również zostały włączone do talii.

Aby jednostka mogła skorzystać ze zdolności leczniczej Chewiego, musi przeżyć walkę. Ciężko to zrobić, gdy jednostka posiada Health 3 lub mniej. Transportowce (Transports) mają dość wysokie Health, więc powinny wytrzymać w Space arenie tura po turze. Najlepszym z transportowców jest długo oczekiwany Millenium Falcon. Jest także najlepszym miejscem na wystawienie pilota (lub dwóch!), ponieważ ma Shields i można go stacknąć dla większej wytrzymałości. Innym wytrzymałym transportowcem jest Naboo Royal Starship. Jest to tania (jak na swoje możliwości) jednostka, która może wytrzymać atak nawet Star Destroyera. Kontynuując koncepcję z transportowcami, dołączyłem również Corellian Star Shuttle. Sprawie się wcale nieźle w bitwie, a jego zdolność do ciągnięcia kart jest niezwykle przydatna w tej talii. Dla dodatkowej ochrony, kilka jednostek ze zdolnością Intercept utrzymają Corellian Star Shuttle na tyle długo, że zdoła się go "wyleczyć". X-wing Red Three są najlepszym wyborem, gdyż jest szybszy niż przeciętny TIE-Fighter. Kiedy jeden z nich zginie, wystaw go z powrotem dzięki karcie Senatorial Cruiser. Na koniec, jeśli chcesz się przeciwstawić hordzie TIE-Fighterów, tarcze jednostki Padme's Yacht A utrzymają ją w bitwie. Leczenie jednostki ze zdolnością Shields wyprowadzi przeciwnika z równowagi, gdyż jednostce z tą zdolnością ciężko zadać jakiekolwiek obrażenia. Rozważałem dodanie większego Naboo Cruiser, ale ze swoim Speed 10 jest zbyt powolny. Wszystko co jest wolniejsze od Gwiazdy Śmierci nie jest warte swojej ceny.

W Ground arenie chciałem stworzyć kombinację kart z wysokim Health i ciągnących karty. Jedna jednostka spełnia oba kryteria: Jawa Sandcrawler. Kolejną dobrą kartą jest Jedi Patrol, chociaż nie posiada dużo Health. Tatooine Hangar ma wysokie Health i pomoże Ci zmniejszyć dość wysokie koszty jednostek typu Space z tej talii. Na koniec, dla wysokiego Health i zdolności Ion Cannon, wziąłem Mobile Assault Cannon. Prędkość tej jednostki jest na tyle duża, że przy wsparciu odpowiedniej karty typu Battle może wykonać atak przed jakąkolwiek inną jednostką.

Pilot's Speed jest kartą o jakiej mówiłem przed chwilą. Za 1 FP Mobile Assault Cannon przyspiesza do 70 Speed. Karta ta pozwoli także powolnym transportowcom zaskoczyć i zniszczyć myśliwce Ciemnej Strony. Jednakże transportowce potrzebują większej pomocy w walce z rojami TIE. Nawet Millenium Falcon z dwoma Pilotami może zniszczyć tylko jeden na turę. Blast It! sprawi, że drogo zapłacą za ciągłe ataki na tą samą, cenną jednostkę flotyllą TIE. Dla zapobiegania obrażeniom wystarczy znany Pilot's Dodge, a Luke's Warning stanowi wsparcie. Warning jest najlepsze do ochrony Chewiego, ale jeśli możesz uchronić przed zniszczeniem poprzez zapobiegnięcie 1 obrażeniu jakąś jednostkę typu Space lub Ground, to na pewno warto zagrać tą kartą. Szczególnie wtedy, gdy Chewie B jest w grze i może wyleczyć daną jednostkę w następnej turze. Czasami będziesz chciał dokonać szybkiego, mocnego ataku 3-krotnie stackniętym, pilotowanym przez dwóch pilotów Sokołem Millenium. Wtedy nie zawracaj sobie głowy unikaniem obrażeń poprzez Pilot's Dodge. Spróbuj zagrać wtedy Obi-Wan's Guidance, aby upewnić się, że wszystkie ataki trafią w cel, a następnie zagraj kartą Outrun, aby nic nie zniszczyło tej wartej ponad 15 BP inwestycji.

Aby szybko wyleczyć jednostkę kartą Chewie B, Wedding of Destiny dostarczy Ci 3 karty i wyleczy 3 obrażenia. Ponieważ ta talia ma tyle możliwości ciągnięcia kart, zdecydowałem się umieścić w talii ponad 60 kart, tak aby zbyt wcześnie się nie wyczerpały.

Oto jak wygląda talia w całości:

Character:
1 Chewbacca A
3 Chewbacca B
1 Chewbacca C
1 Chewbacca D
1 Han Solo A
1 Han Solo B
1 Han Solo C
1 Han Solo D
1 Luke Skywalker G
2 Jocasta Nu A

Ground:
4 Jawa Sandcrawler
4 Jedi Patrol
4 Mobile Assault Cannon
4 Tatooine Hangar

Space:
4 Corellian Star Shuttle
1 Millenium Falcon A
1 Millenium Falcon B
1 Millenium Falcon C
3 Naboo Royal Starship
1 Padme's Yacht A
4 X-wing Red Three
1 Senatorial Cruiser

Battle:
4 Pilot's Speed
2 Blast It!
4 Pilot's Dodge
4 Luke's Warning
2 Outrun
1 Obi-Wan's Guidance

Mission:
4 Wedding of Destiny

Porady strategiczne

Po zobaczeniu początkowej ręki, weź mulligan, jeśli nie masz dość szerokiego wyboru jednostek. Dostaniesz później wiele sposobów na pociągnięcie dodatkowych kart po setupie, więc na razie upewnij się po prostu, że masz jednostki warte ponad 20 BP w ręce. Najlepszym setupem byłoby: Chewbacca B, Jocasta Nu A, Tatooine Hangar, Jedi Patrol, Millenium Falcon C i Naboo Royal Starship. Kiedy wystawisz Hangar w setupie, byłoby doskonale mieć w Space arenie jakąś jednostkę z możliwością stackowania, gdyż od początku pierwszej tury będziesz mógł stackować za darmo jednostki w Spacie poprzez kładzenie nowych kart pod starą.

Pamiętaj, że jeśli Chewbacca B zostanie zagrożony przez zmasowane siły Ciemnej Strony, możesz użyć jego zdolności w etapie budowy, a następnie go wycofać. Jednostki typu Space i Ground z wysokim Health powinny wytrzymywać tura po turze. Tylko upewnij się, że masz dość FP, aby zawsze chronić jednostki typu Space i Ground kartami typu Battle.

Pomimo iż w talii są wersje Hana i Chewiego, które mogą pilotować transportowce, nie polecam tego robić. Jest to zbyt ryzykowne, gdyż Ciemna Strona użyje wszystkiego, żeby zniszczyć statek z tymi pilotami. Jedynym sposobem na uniknięcie tych obrażeń jest zagranie kartą Outrun. Jeśli nie masz jej w ręce zdecydowanie odradzam pilotowanie transportowców przez Hana i Chewiego.

Uwaga dla użytkowników programu do gry w TCG. Talię opisaną w tym artykule możecie ściągnąć tutaj.


Tagi: SW TCG (74)
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.