TWÓJ KOKPIT
0

Pamiętnik księżniczki :: Książki

Pamiętnik księżniczki

 • Autorstwo: Carrie Fisher
 • Ilustracje:
 • Ilustracja okładki:
 • Tłumaczenie: Monika Skowron
 • Redakcja:
 • Oryginalny tytuł: The Princess Diarist
 • Wydanie oryginalne: Blue Rider Press, 22 listopada 2016
 • Wydanie polskie: Znak Horyzont, 29 listopada 2017
 • Objętość (oryg/pl): 272/288 stron
 • Cena (oryg/pl): 26,00 USD/39,90 PLN
 • Uniwersum:
 • Rodzaj publikacji: Pamiętnik / Wspomnienia / Biografia
 • Seria powieściowa:
 • Cykl wydawniczy:
 • Projekt multimedialny:
 • Nota wydawnicza
 • Zawartość
 • Recenzje
 • Dodatkowe informacje
 • Galeria
Nota wydawnicza (Blue Rider Press, 2016)
When Carrie Fisher recently discovered the journals she kept during the filming of the first Star Wars movie, she was astonished to see what they had preserved—plaintive love poems, unbridled musings with youthful naiveté, and a vulnerability that she barely recognized. Today, her fame as an author, actress, and pop-culture icon is indisputable, but in 1977, Carrie Fisher was just a teenager with an all-consuming crush on her costar, Harrison Ford.

With these excerpts from her handwritten notebooks, The Princess Diarist is Fisher’s intimate and revealing recollection of what happened on one of the most famous film sets of all time—and what developed behind the scenes. Fisher also ponders the joys and insanity of celebrity, and the absurdity of a life spawned by Hollywood royalty, only to be surpassed by her own outer-space royalty. Laugh-out-loud hilarious and endlessly quotable, The Princess Diarist brims with the candor and introspection of a diary while offering shrewd insight into the type of stardom that few will ever experience.


Nota wydawnicza (Znak Horyzont, 2017)
NIE WSZYSTKIE KSIĘŻNICZKI ŻYJĄ W WYSOKICH WIEŻACH. NIEKTÓRE KRĘCĄ GWIEZDNE WOJNY Kiedy Carrie Fisher po latach odnalazła swój pamiętnik prowadzony podczas kręcenia pierwszych Gwiezdnych Wojen sama była zaskoczona tym, co tam znalazła. Wydawało się, jakby pisały go dwie osoby - wrażliwa romantyczka i młoda, energiczna dziewczyna szukająca silnych wrażeń. Dla młodziutkiej Carrie rok 1977 okazał się przełomowy. Otrzymała rolę, która na zawsze stała się jej alter ego. Po latach sama powiedziała, że księżniczka Leia to część jej osobowości. Zadurzona w filmowym partnerze – Harrisonie Fordzie spełniła swój sen i przeżyła płomienny romans z kapitanem Sokoła Millenium zarówno na jak i poza ekranem. W swojej ostatniej książce rozwiewa plotki i zdradza, co się wtedy wydarzyło. Fisher z rozbrajającą szczerością pisze o swoim szalonym życiu w Hollywood, olbrzymich pieniądzach i cenie sławy. „Pamiętnik Księżniczki” to ostatnia książka Carrie Fisher i opis jej drogi przez ciemną i jasną stronę mocy.

Recenzja Rusisa


"Pamiętnik księżniczki" to najnowsza i ostatnia książka napisana przez Carrie Fisher. Autorka sięga w niej do początków swojej kariery, odkrywając przed czytelnikiem tajemnice, które do tej pory znało nieliczne grono. Przez całą książkę Carrie dzieli się z nami nie tylko swoimi wspomnieniami ale i przemyśleniami, które przedstawia w sposób do jakiego nas przyzwyczaiła: szczerze, bezpośrednio i czasem brutalnie.

Książka dzieli się na trzy części. Pierwsza z nich, zgodnie z notą wydawniczą, opowiada o jej przeżyciach podczas kręcenia pierwszych "Gwiezdnych wojen". Carrie nie skupia się jednak na historii powstawania filmu, którą większość czytelników pewnie zna, ale na tym co ona sądziła o sobie i swoim życiu w tamtym czasie. Wszystko to jest pokazane przez pryzmat romansu na który aktorka liczyła przybywając na plan, a który się ziścił - z Harrisonem Fordem. Możemy dowiedzieć się co siedziało wtedy w głowie Carrie i czy, a jeśli tak to jak bardzo ten obraz odbiegał od obrazu aktorki, którą my znamy z wielu wywiadów czy historii.

Druga część zawiera pamiętniki Carrie Fisher powstałe w tamtym okresie. Jest to wiele różnych tekstów, część z nich jest pisana prozą część wierszem. Niektóre składają się jedynie z 3-4 linijek, inne z kilku stron. Sposób pisania ich jest diametralnie różny od reszty książki. Widać w nich chaos i emocje dziewiętnastolatki, która przelewa na papier swoje myśli. Pomimo tego, że ciekawie było zajrzeć w jej umysł i dowiedzieć się co się w nim kłębiło w tamtych czasach, to jednocześnie jest to jedyna część tej książki, którą czytało mi się bardzo ciężko. Powodowała to ciągła zmienność stylu pisania pamiętnika i chaos jaki z niego wywierał.

Trzecia część książki przenosi nas prawie 40 lat później. Carrie rozprawia się tutaj po trochu z przemijającą sławą i tym co aktorzy, którzy nie grywają już pierwszych skrzypiec na ekranie muszą robić. Opisuje wiele historii z konwentów na których podpisywała autografy i widzimy z jej perspektywy jak ona odbierała to jeżdżenie na imprezy.

Jeśli pamiętamy Carrie z wywiadów czy występów na żywo to czytając pierwszą i trzecią część książki mamy przed oczyma cały czas jej obraz. Przekazuje nam bowiem dokładnie w ten sam sposób swoje przemyślenia co zawsze. Szczery i naturalny, nie powstrzymując się przed dosadnymi sformułowaniami. Carrie rozprawia się z jedną z większych tajemnic swojej młodości oraz życiem jakie wiedzie czterdzieści lat później. Dla czytelnika jest to w pewien sposób symboliczne pożegnanie, biorąc pod uwagę, że aktorka zmarła krótko po wydaniu książki w USA.
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 7/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 6,67
Liczba: 3

Użytkownik Ocena Data
Rusis 7 2018-02-07 20:02:53
Strangler 7 2017-12-30 21:31:55
Adakus 6 2019-06-24 15:52:29


TAGI: biografia/wspomnienia (4) Carrie Fisher (8) Znak (2)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..