TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars: Women of the Galaxy :: Książki

Autor: Amy Ratcliffe
Oryginalny tytuł: Women of the Galaxy
Wydanie oryginalne: Chronicle Books, 6 listopada 2019
Wydanie polskie: ---
Przekład: ---
Ilustracje: Alice X. Zhang, Amy Beth Christenson, Annie Stoll, Annie Wu, Christina Chung, Cryssy Cheung, Eli Baum, Elsa Charretier, Geneva B., Jen Aberin Johnson, Jen Bartel, Jenny Parks, Karen Hallion, Little Corvus, Sara Alfageeh, Sara Kipin, Sarah Wilkinson, Viviane Tanner
Ilustracja na okładce: Jen Bartel
Stron: 200
Cena: 29,95 USD


Nota wydawnicza (Chronicle Books, 2019)
They are heroes and villains, Sith and Jedi, senators and scoundrels, mothers, mercenaries, artists, pilots. . . .

The women of the Star Wars galaxy drive its stories and saga forward at every level. This beautifully illustrated, fully authorized book profiles 75 fascinating female characters from across films, fiction, comics, animation, and games. Featuring Leia Organa, Rey, Ahsoka Tano, Iden Versio, Jyn Erso, Rose Tico, Maz Kanata, and many more, each character is explored through key story beats, fresh insights, and behind-the-scenes details by author Amy Ratcliffe. Also showcasing more than 100 all-new illustrations by a dynamic range of female and non-binary artists, here is an inspiring celebration of the characters that help create a galaxy far, far away.

INCLUDING CHARACTERS FROM SOLO: A STAR WARS STORY AND STAR WARS: RESISTANCE
INCLUDES CHARACTERS VISUALIZED HERE FOR THE FIRST TIME


Galeria


Recenzja adama1210leg
"Women of the Galaxy" przed premierą wzbudziła, przynajmniej u nas na Bastionie, spore kontrowersje. Przeciwnicy publikacji zarzucali jej twórcom, Kathleen Kennedy, i Lucasfilmowi hipokryzję: dlaczego bowiem dostajemy tylko przewodnik o kobietach, skoro wszyscy są równi?

I powiem szczerze, we mnie też budziło to początkowo wątpliwości, jednak kiedy zacząłem zgłębiać się w treść albumu, zrozumiałem sens jej przesłania. "Women of the Galaxy" to pewnego rodzaju manifest. Przeciętny widz, który miałby wymienić kilku bohaterów Gwiezdnych wojen, na pewno wspomniałby o Darthcie Vaderze, Luku, Anakinie, Hanie, Yodzie, Chewbacce, ale gdyby miał pominąć sequele, z kobiet wymieniłby najpewniej wyłącznie Leię i Padme! A przecież jest też bardzo wiele potencjalnych ultra-fanek Star Wars, którym książka ta ma pokazać, że w odległej galaktyce jest również miejsce dla silnych dziewczyn.

Album, w którym zawarto 75 postaci, jest nie tyle streszczeniem ich historii, co bardziej studium postaci. Co prawda, autorka Amy Ratcliffe odwołuje się do ich losów, ale także do naszego świata - przywoływane są wypowiedzi twórców, historia rozwoju bohaterek, oraz ich znaczenie z perspektywy zarówno naszej rzeczywistości, jak i tej wykreowanej czterdzieści lat temu przez George'a Lucasa.

Ilustracje...są średnie. Niektóre słabsze, niektóre trochę lepsze. Mi w większości się raczej nie podobają, a przynajmniej za dużo lepsze uważam te z przewodników Del Reya po Expanded Universe. Powodem, dla którego warto poświęcić im chwilę uwagi jest to, że po raz pierwszy możemy na nich zobaczyć postacie z powieści, czyli takie, które dotychczas istniały wyłącznie w naszych wyobrażeniach. W ogóle dobór 75 bohaterek uważam za bardzo satysfakcjonujący. Bo są i te z sagi - ważniejsze i mniej ważne - postacie z serialów i spin offów (w tym z "Solo: A Star Wars Story" i "Star Wars Resistance"), a także, jak już wspomniałem, z powieści i komiksów.

Nie sądzę abyśmy kiedykolwiek potrzebowali "Women of the Galaxy 2", nie wydaje mi się również aby książka ta była obowiązkową pozycją dla każdego fana. Dla mnie jest to bardziej gadżet, który w ciekawy sposób wzbogaca moją kolekcję.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o wydaniu. Chronicle Books wykonało świetną robotę. Okładka jest twarda, papier kredowy. Całości wdzięku dodaj obwoluta. Takich wydań książek Star Wars w Polsce nie mamy, ale swoje też robi cena.

Ocena końcowa
Ogólna ocena: 8/10
Jakość ilustracji: 5/10
Wykonanie i pomysłowość: 9/10
Opis świata SW: 7/10
Jakość informacji: 8/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,00
Liczba: 1

Użytkownik Ocena Data
Adam Skywalker 8 2019-01-03 18:37:53


TAGI: Album (90) Amy Ratcliffe (4) Chronicle Books (29) Jen Bartel (1)

KOMENTARZE (1)

 • Finster Vater2018-12-23 00:06:39

  Może coś później dopiszę jak bede miał ją oficjalnie ;)

  - nie odbieram książki jako przewodnika, raczej jako coś w rodzaju "tribute" dla kobiecych bohaterek odległej galaktyki

  - Ilustracje są dobre do bardzo dobrych, ale de gustibus. Nie są - inie takie było założenie - wiernymi reprodukcjami, a raczej wizjami artystów. No dobra, artystek.

  - dobór a raczej liczba miejsca dla poszczególnych postacji jest dyskusyjny. O ile 4 stronicowe są zasłużone, tak naprawdę skandalem jest 1 strona dla Aayli Secury. Była w filmach, w CW, w TCW, spora część "Republic" to jest JEJ historia - i jedna stroniczka... No ja przepraszam.

  - cena okładkowa (MRSP) to cena sugerowana, kupić można zazwyczaj około 30-40% taniej. I doliczyć podatek od sprzedaży oczywiście.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..