TWÓJ KOKPIT
0

Ruch Oporu - W wieży wysokiej :: Ruch Oporu

Tytuł: W wieży wysokiej
Tytuł oryginalny: The High Tower

numer odcinka: 5
Reżyseria: Steward Lee
Scenariusz: Stephany Folsom
Data emisji (USA): 28.10.18
Data emisji (Polska): 03.11.18
Dokumenty o odcinku: „Bucket's List”, „Resistance Rewind” (EN)


Bohaterowie:
Kazuda Xiono, BB-8, Tam Ryvora, Neeku Vozo, Immanuel Doza, Torra Doza, Elrik Vonreg.


Opis:
Najwyższy Porządek z tajemniczych powodów przybywa na platformę, więc Kaz i BB-8 postanawiają wkraść się do wieży, by dowiedzieć się czego chcą jego przedstawiciele.


Ciekawostki

 • Ciocia Z ma na lewym ramieniu tatuaż ze skrzyżowanymi kuchennymi utensyliami (łopatką i nożem) umieszczonymi pod „kosmicznym gofrem” [znanym z „Rebeliantów” - przyp. tłum.].

 • Wśród artefaktów i różności wiszących na ścianach tawerny Cioci Z znajduje się panel ze skrzydła „Crumb Bombera”, kanonierki sił Obi-Wana Kenobiego w „The Clone Wars”, która potem trafiła do pit stopa Starego Jho w „Rebeliantach”.

 • Na półce u Cioci Z można odnaleźć hełmy pilotów z różnych dekad, w tym te należące do Mandalorian, imperialnych, klonów i rebeliantów.

 • Kaz zamawia ciriliański kwaśny przecier, nowy napój w „Gwiezdnych Wojnach”.

 • Niemal wszystkie loga na statku i stroju Hype'a można odnaleźć w serialach „The Clone Wars” i „Rebelianci”. Znak kantyny „79's” pochodzi z epizodu TCW pod tytułem „Orders”. Loga „Power Sliders” i „Admiral Snackbar” można odnaleźć po raz pierwszy w akcie o droidach z tego serialu. Wreszcie kilka innych pojawia się w tłach obu serii.

 • Hełm Vonrega oparto na tych należących do pilotów TIE Najwyższego Porządku, z drobnymi ukłonami w stronę nakryć głowy klonów i imperialnych gwardzistów. Jego postać pierwotnie opisano jako „czerwonego barona” Najwyższego Porządku, stąd też schemat kolorystyczny, inspirowany słynnym Czerwonym Baronem z pierwszej wojny światowej. Jego niecodzienna zbroja tylko potwierdza, że jego umiejętności pilotażu zdobyły mu rangę wyższą, niż wcześniej widziano.

 • Wedle dyrektor artystycznej Amy Beth Christenson cała centralna część Colossusa ma jaśniejsze kolory i czystsze tekstury niż reszta bazy, bo to tutaj żyją Doza i asy. Na tym obszarze korytarze są jasne i wypolerowane, co kontrastuje z mrocznymi i brudnymi pomieszczeniami, które widzieliśmy do tej pory. Wieża kontrolna jest najjaśniejsza i najczystsza, gdyż znajduje się w niej osobiste biuro i centrum działań Dozy. Pozostałe części Colossusa robią się tym brudniejsze, bardziej poplamione i mroczniejsze, im dalej od środka.

 • Droidy-służący, które działają w wieży, mają wzór przypominający smokingi.

 • W pokoju Torry można zobaczyć pluszowego Ewoka, Ortolanina (z dodatkowymi kończynami), kintańskiego włóczęgę (stwora z dejarika), banthę, tookę, plakaty z twórczością Sabine i z wyścigu Boonta, figurki Boussha i szturmowca oraz model T-16. Więcej znajduje się po drugiej stronie pokoju, niepokazanej przez kamerę...

Ciekawostki Bastionowiczów:
 • Oficjalny przewodnik wspomina o pluszowym Ortolaninie „z dodatkowymi kończynami”. Wyjaśnia to ostatecznie pewną sprzeczność, która znalazła się w nowym kanonie. W Legendach sprawa wygląda dość prosto: rasa Maksa Reba przypominała małe, niebieskie, dwunogie słonie, tak bowiem przedstawił je Kenner w swojej figurce. Ale w 2013 r. Pablo Hidalgo znalazł model muzyka w filmowych archiwach i okazało się, że Max tak naprawdę nie ma rąk, a na organach gra stopami. Zatem w nowych źródłach, zwłaszcza komiksowych, pokazano, że Ortolanie mają tylko nogi. Problem w tym, że „stary” Ortolanin pojawia się w serialu „Siły przeznaczenia”. Przewodnik po odcinku jednak wyraźnie opowiada się po stronie pierwszej opcji.

 • Scena, w której Kazuda ucieka po ścianie stacji przed szturmowcami, przypomina klasyczne platformówki 2D.

 • W tawernie Cioci Z można odnaleźć frontowe oszklenie z myśliwca TIE.

 • Hype Fazon ma brodę zbudowaną z tych samych wyrostków, które rosną na głowie Rodian.

 • Blastery szturmowców wydają inne odgłosy niż w „Przebudzeniu Mocy”. Możliwe, że to ten sam odgłos, który pojawia się w poprzednich serialach animowanych.

 • Droid niosący tacę do biura Dozy wydaje takie same dźwięki jak droid-rikszarz z „Ataku klonów”.

 • Po wyrzuceniu Xiona przed okno przez Torrę, jej droid mówi: „This is outrageous”, co być może nawiązuje do słów Anakina: „This is outrageous, it's unfair”.

Autorzy ciekawostek: Finster Vater, Mossar, ShaakTi1138.


Temat na forum.


Poprzedni odcinek Spis odcinków Następny odcinek

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 7,33
Liczba: 6

Użytkownik Ocena Data
KiraSolo 8 2018-11-10 14:02:14
Finster Vater 8 2018-11-05 16:48:29
ShaakTi1138 8 2018-10-28 14:05:13
Mossar 7 2018-11-04 13:42:35
Strangler 7 2018-11-03 23:08:22
Adakus 6 2021-01-09 02:30:33


TAGI: Ruch Oporu (Star Wars Resistance) (42)
Loading..