TWÓJ KOKPIT
0

Ruch Oporu - Bibo :: Ruch Oporu

Tytuł oryginalny: Bibo

numer odcinka: 12
Reżyseria: Bosco Ng
Scenariusz: Paul Giacoppo
Data emisji (USA): 13.01.19
Data emisji (Polska): 16.03.19
Dokumenty o odcinku: „Bucket's List”, „Resistance Rewind” (EN)


Bohaterowie:
Kazuda Xiono, BB-8, Neeku Vozo, Tam Ryvora, Synara San, Bibo.


Opis:
Neeku przygarnia dziwne stworzenie morskie i dostaje więcej niż to, na co się pisał, gdy sprowadza ono chaos na platformę.


Ciekawostki

 • Z-95 wyłowiony z dna oceanu to przykład bardzo starego projektu statku w galaktyce. W piątym sezonie „The Clone Wars” (dziejącym się ponad pięćdziesiąt lat przed „Ruchem Oporu)” widzimy je śmigające nad niebem Umbary. Ich projekt został oparty na wczesnych konceptach X-wingów. Bonusowa ciekawostka #1: W powieściach Z-95 pojawiły się po raz pierwszy w „Hanie Solo na krańcu gwiazd”. Bonusowa ciekawostka #2:: Choć w ostatecznej wersji odcinka nie wspomina się o tym, to Syanra znalazła Z-95 w Rowie Karaviańskim w rozległym castilońskim oceanie.

 • Głosu Bibowi udziela Bob Bergen, który grał Luke'a Skywalkera w klasycznych grach LucasArts, takich jak „Masters of Teräs Käsi”, „Rogue Squadron”, „X-Wing Alliance”, „Force Commander”, „Jedi Knight II: Jedi Outcast”, „Galactic Battlegrounds” i innych.

 • Neeku wspomina o swoich starym zwierzaku, zwanym moggolvee. Choć mówi, że Bibo go przypomina, to moggolvee to nowe stworzenie, jeszcze nie widziane w historii.

 • W tym odcinku wracają Kal i Eila, ostatni raz widziani w „The Children of Tehar”. Oba te epizody zostały napisane przez Paula Giacoppo, który, prócz tworzenia scenariuszy do takich seriali jak „Avengers Assemble”, „Ulitimate Spider-Man”, „Thundercats” i „Generator Rex”, jest także artystą w ILM-ie. Pracował między innymi nad „Łotrem 1”, „Pacific Rim”, „Rango” oraz prequelami.

 • Ptasie stworzenia to speagulle [dodano tu tylko literkę „p” do słowa „seagull”, czyli „mewa” - przyp. tłum.]. Jak rokkny, rasa Boba, mają czworo żółtych oczu. Świadomym wyborem było danie faunie na Castilonie dodatkowej pary oczu, co jest także nawiązaniem do dwóch księżyców. [Podtytuł tej ciekawostki na Oficjalnej to „Speagulls, stop it now”, co jest nawiązaniem do fanowskiej piosenki z „Imperium kontratakuje” - przyp. tłum.].

 • W pewnym momencie jeden z klientów miał skomentować zjełczały zapach Biba i porównać go do przysmaku zwanego duriakiem. To nawiązanie do owocu durian.

 • Każdy wizualny element, który widać w dorosłej rokknie, widnieje także w projekcie Biba, choć niektóre elementy, takie jak łuskowate płaty czy zęby nie zostały jeszcze wykształcone, bo maluch wciąż jest na etapie kijanki.

 • Skiff, którym lecą Synara i Kaz, to jeden z wielu, z jakich korzystają zbieracze złomu na Kolosie. Zaprojektowano go tak, by był w stanie zebrać wiele rodzajów wraków; ma też harpuny, magnesy, potężne światła poszukiwawcze oraz wysięgniki do lądowania, które służą także jako podnośniki.

 • Nowa rasa stworzona na potrzeby serialu, zielony obcy w czerwonym skafandrze kosmicznym, nie posiada ust. Z tego powodu często widać jej przedstawiciela w tle jak, niepocieszony, patrzy na jedzenie i napoje. Swoje pożywienie pobiera z rur i zbiorników, które są częścią jego stroju. W tym epizodzie widać go, gdy gestykuluje w stronę współobywatela i ponagla go, by uciekał z targu zaatakowanego przez rokknę.

Ciekawostki Bastionowiczów:
 • Moty potwora, który pod koniec okazuje się jedynie szukającą własnej pociechy matką, to bardzo słynny trop.

 • Kazuda prezentuje sporą wiedzę z zakresu wojskowości, którą zdobył zapewne jeszcze w czasach akademii.

 • Droidy obronne Kolosa strzelają w podobnym stylu, co klasyczne superdroidy bojowe Separatystów.

 • To kolejny odcinek, w którym pokazuje się żart o gorgach, które zamiast do domów właścicieli, trafiają do ich żołądków.

 • Kaz ratuje Griffa w dokładnie taki sam sposób w jaki w powieści „X-Wing: Eskadra Widm” Kell Tainer próbował ocalić Jesmin Ackbar.

 • Imię „Bibo” brzmi podobnie do „Bilbo”, czyli głównego bohatera „Hobbita”. W serialu gra Elijah Wood, który kiedyś wcielił się we Froda - siostrzeńca Bilba.

Autorzy ciekawostek: darth sheldon hiszpański inkwiz, Mossar, ShaakTi1138, Slavek_8.


Temat na forum.


Poprzedni odcinek Spis odcinków Następny odcinek

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 6,50
Liczba: 4

Użytkownik Ocena Data
Finster Vater 8 2019-02-11 21:41:49
Adakus 6 2021-01-11 06:56:38
ShaakTi1138 6 2019-01-14 20:23:41
Mossar 6 2019-01-14 12:14:51


TAGI: Ruch Oporu (Star Wars Resistance) (42)
Loading..