TWÓJ KOKPIT
0

Keira Knightley :: Świat Filmu

Keira Knightley, Sabe z „Mrocznego Widma”

Biografia:

Urodziła się 26 marca 1985 roku w Teddington w Anglii. Pochodzi z rodziny o dużych tradycjach aktorskich. Jej matka (Sharman Macdonald) zaczynała jako aktorka, acz o wiele lepiej odnalazła się w roli scenarzystki. Ojciec (Will Knightley) zaś jest cenionym aktorem teatralnym. Keira poszła w ślady swoich rodziców. Ma starszego brata – Caleba (ur. 1979). Jej rodzice, zwłaszcza matka, bardzo chcieli mieć drugie dziecko, ale ich sytuacja finansowa na to nie pozwalała. W dodatku ojciec niezbyt często dostawał kontrakty, więc dorabiał sobie jako taksówkarz. Keira jest wynikiem zakładu między rodzicami, zakład dotyczył tego, czy nowa sztuka matki Keiry odniesie sukces. Odniosła, i wkrótce na świecie pojawiała się Keira.

Na jej późniejsze decyzje o aktorstwie z pewnością miała wpływ atmosfera panująca w domu rodzinnym. Zaledwie trzyletnia Keira, zdenerwowana tym, że do domu co rusz dzwonią agenci rodziców, poprosiła ich, by załatwili jej własnego, gdyż uważała, że to niesprawiedliwe, że ona nie ma własnego.

Za młodu często odwiedzała teatr, gdzie pracował jej ojciec, stąd wzięła się fascynacja aktorstwem, ale też i tam stawiała swe pierwsze kroki. Wtedy jednak najwięcej czasu spędzała w teatrze bawiąc się gdzieś z drugiej strony sceny, podczas gdy jej ojciec występował. Po takim wychowaniu trudno było spodziewać się, że Kiera choć nie spróbuje swych sił w aktorstwie.

Jednak w wieku sześciu lat ujawniła się pewna poważna przeszkoda, która mogła złamać jej przyszłą karierę. Okazało się, ze Keira jest dyslektyczką i nie potrafi ani czytać, ani pisać. Wtedy to też Keira postanowiła zagrać jedną z najlepszych swoich ról. Osoby umiejącej czytać i nauczyć się tekstu. Dokonała tu pewnej sztuczki, gdyż uczyła się tekstu z taśm, a wszyscy myśleli, że robi to czytając. Dopiero jej babcia przyłapała ją kiedyś na oszustwie. Wtedy do akcji wkroczyła matka Keiry i zaproponowała jej umowę. Keira miała całe wakacje do niej przychodzić z książką i uśmiechem na ustach, w zamian miała dostać swojego agenta. Tu znów zastosowała pewną sztuczkę, aczkolwiek o wiele bardziej wyrafinowaną i tym razem nie będącą oszustwem. Keira do czytania używała specjalnych, kolorowych szkieł, które pomagają dyslektykom na łatwiejsze wychwycenie kształtu liter. (W walce z dysleksją nadal proponuje się metody podobne. Jedną z nich jest czytanie przez kolorową, acz przeźroczystą linijkę, którą przykłada się do książki, najlepiej tak by było widać przez nią tylko czytaną linijkę.)

Swą pierwszą rolę zagrała dopiero w wieku siedmiu lat. Rodzice wyraźnie powiedzieli jej, że przez aktorstwo nie może opuścić w szkole ani jednego dnia, że wykształcenie jest ważniejsze, niż obiecująca kariera aktorki dziecięcej, tak więc pozostało Keirze grać jedynie w wakacje. W roku 1992 zadebiutowała w telewizji w filmie „Royal Celebration” z Minnie Driver i Rupertem Gravesem. Potem grała, a raczej statystowała w kilku filmach, zazwyczaj biegnąc gdzieś w tle i krzyczeć „Mamo” lub „Tato”.

Przełomem w jej karierze była dopiero rola w „Mrocznym Widmie”. Film kręcono w wakacje 1997 roku. Początkowo ekipa George’a Lucasa nie za bardzo wiedziała jak zabrać się do roli Sabe. Chodziły im po głowie różne pomysły, od tego, by zagrała ją Natalie Portman, nawet po komputerową wersję Natalie. Robin Gurland, która zajmowała się castingiem, znalazła Keirę. Nie dość, że miała ona brązowe oczy i włosy, jak Natalie, to ta dwunastolatka była mniej więcej wzrostu Portman, a na dodatek miała już doświadczenie aktorskie. Robin spędziła dużo czasu przygotowując Keirę do roli Sabe. Knightley musiała podpisać w kontrakcie, że ani słowem nie powie o tym, co się działo na planie. I choć Robin Gurland uważa, że to niesprawiedliwe, musiała się zgodzić, że nazwisko Keiry nie pojawi się w czołówce, mimo że zdaniem Robin jej wkład w ten film w pełni na to zasługuje. Ale decyzję miał George Lucas, który kazał jej powiedzieć, żeby starała zachowywać się jak Natalie. Podobno więcej do niej się nie odezwał komentując, co i jak ma robić. Młodziutka Keira musiała wstawać bardzo wcześnie z rana, by być odpowiednio ucharakteryzowaną. Dwunastolatce bardzo imponowały królewskie stroje, a tym bardziej, że wtedy jeszcze lubiła „Gwiezdne Wojny”.

Z kręcenia „Mrocznego Widma” należy wymienić dwie anegdotki. Pierwsza polegała na tym, że George Lucas tylko nielicznym aktorom dał cały scenariusz. Wielu (w tym nawet Samuel L. Jackson czy Andy Secombe) dostało po prostu strony ze swoimi tekstem, który mieli wygłaszać następnego, lub nawet tego dnia. Tak też było z Keirą. I choć Robin Gurland i inni członkowie ekipy (bez George’a Lucasa), podkreślali wagę jej roli, nikt nie powiedział jej najważniejszej rzeczy. Że gra fałszywą królową. Na dodatek scenę w której Sabe zostaje ujawniona jako fałszywa królowa nakręcono w jej ostatni dzień zdjęciowy. Dla wielu aktorów, którzy mieli w tej scenie tylko statystować było to także szokiem. Tyle, że Keira dowiedziała się o tym, trochę wcześniej.

Druga anegdotka z planu „Mrocznego Widma” dotyczy Natalie Portman. Obie aktorki dzieliły wspólną charakteryzatornie i gdy pewnego dnia Keira już w pełnym makijażu, wyszła na korytarz z charakteryzatorni, matka Natalie Portman zaczęła za nią biec i krzyczeć „Natalie, Natalie”. Dopiero gdy Keira zatrzymała się i obróciła, mama Natalie mogła się zorientować, że popełniła pomyłkę.

Potem przyszło trochę większych ról telewizyjnych, głównie w miniserialach. Co ciekawe praktycznie wszyskie kostiumowe. Były to między innymi nowa wersja „Doktora Żywago” (2002), „Oliver Twist” (1999), „Princess of Thieves” (2001) oraz „The Hole” (2001). „Mrocznym Widmem” Keira zwróciła na siebie uwagę reżyserki Guringer Chadha, która zaproponowała jej rolę w niezależnej produkcji „Bend it like Beckham”.

Film był historią młodej brytyjki o hinduskich korzeniach, która przeciwstawia się surowym zasadą moralnym jej rodziców i pragnie cieszyć się życiem kultury zachodniej. Młoda hinduska wstępuje, więc do kobiecej drużyny piłkarskiej, do drużyny w której gra Keira. Dalej film koncentruje się na przyjaźni dwóch dziewcząt, która czasami podchodzi wręcz pod homoseksualną miłość.

Kiera przyznaje, że nigdy nie była zbyt dobra w piłkę nożną, a w filmie zastosowano wiele sztuczek i ujęć, przez to nikt jej nie chce wierzyć, że słabo gra. Wiele osób próbuje sprawdzić, czy na prawdę jest, aż tak dobra, jak to było w filmie, ale nikt jej nie wierzy, że jest aż tak słaba jak mówi.

Zarówno „Mroczne Widmo” jak i „Bend it like Beckham” to w karierze Keiry filmy ważne, zwrotne, ale nie przełomowe. Przełomem okazała się dopiero rola w „Piratach z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” inspirowana parkiem tematycznym Disneya o tej samej nazwie. Film produkcji Jerry’ego Bruckheimera okazał się być wielkim przebojem kasowym. Keira gra tam rolę Elizabeth Swann, córki gubernatora zafascynowanej piratami, którą porywają piraci duchy. Partnerują jej przystojny Orlando Bloom (Will Tuner), czarujący Johny Depp (kapitan Jack Sparrow) oraz fenomenalny Geoffrey jako pirat duch kapitan Barbossa. Początkowo rola ta miała być dość prosta, żeby nie powiedzieć przypominająca roli Sabę. Keira miała tylko się przebrać, powzdychać sobie, i zemdleć parę razy. Na planie okazało się, że tryska ona energią, więc doszło do przeróbek scenariusza, dając jej więcej możliwości gry w scenach akcji, w których Keira chętnie uczestniczyła. Jednym z najlepszych przykładów jest scena w której Barbossa zostawia Elizabeth i Jacka na bezludnej wyspie. Aktorzy musieli zeskoczyć ze statku do oceanu. Oczywiście w planach, zamiast Keiry do wody miał wpaść ktoś inny, ale na planie Knightley postawiła na swoim i sama wykonała ten numer. Stwierdziła przy tym, że nie po to dała na siebie włożyć taki, a nie inny obcisły strój, siedziała na słońcu, żeby ktoś inny miał wykonać najbardziej zabawny fragment w tym dniu.

Jednak największym wyzwaniem podczas kręcenia Piratów były zdaniem Keiry kostiumy. Gorsety to straszliwy wynalazek, twierdzi Keira, kobiety powinny były je spalić, a ich pozycja społeczna rozwinęła by się znacznie wcześniej. Mają jednak pewną zaletę, dodaje Knightley, jak się je ubierze, natychmiast wczuwa się w rolę.

Rola Elizabeth Swann przyniosła jej sławę w Hollywood. Na szczęście jednak nie ma zbyt wielkich problemów z fanami. Kiera twierdzi, że to dzięki włosom, których kolor zmienia z filmu na film, starając się by nie były bliskie jej naturalnym. Twierdzi, że to dzięki temu, ludzie nie często ją rozpoznają.

Kiera jest trochę rozczarowana sławą, z drugiej strony wygląda to trochę inaczej niż w kolorowych magazynach, przyznaje. Nie podoba jej się też drapieżność Hollywood, gdzie trudno zrobić karierę młodej dziewczynie, jeśli nie ma blond włosów i wielkiego biustu. Stara się, by zawsze wspierali ją najbliżsi. Na plan często zabiera ze sobą przyjaciół lub mamę, która pomaga jej w wyborze scenariuszy.

Jerry Bruckheimer był bardzo zadowolony ze współpracy z Keirą, więc podpisał z nią kontrakt na kolejne filmy. Pierwszy z nich to „Król Artur”. Dwa kolejne to sequele „Piratów z Karaibów”.

Keira wie jednak, że stawianie wszystkiego na jedną kartę nie jest bezpiecznym posunięciem. Dlatego stara się też grywać w produkcjach brytyjskich, jak np. w „To właśnie miłość”. Stara się też zajmować innymi rzeczami. Jedną z nich było współprojektowanie kolczyków do pępków, w których aktorka się lubuje.

Obecnie Keira przeprowadziła się do własnego mieszkania, gdzie mieszka sama z koleżanką. Mieszka w Londynie, niedaleko miejsca, gdzie się wychowywała. Ostatecznie rzuciła też studia, gdyż stwierdziła, że nie chce marnować swojego czasu, ani tym bardziej innym go marnować, bo i tak nic z tego nie będzie.


Zapytana o rolę w „Gwiezdnych Wojnach” wypowiada się zazwyczaj lakonicznie. "Kochałam oryginalne filmy", twierdzi, "ale gdy zagrałam w nowym, gdy miałam szansę zobaczyć wszystko z drugiej strony, ten czar dla mnie prysł". Dodaje również, jest jednak coś, co jest wielką zaletą tej roli: "nawet mój brat uważa teraz, że jestem fajna".Nagrody i Nominacje:

2007: Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (nominacja) People's Choice Award najlepsza para
2006: Duma i uprzedzenie (nominacja) Złoty Glob najlepsza aktorka w musicalu lub komedii
2006: Duma i uprzedzenie (nominacja) nagroda BFCA najlepsza aktorka
2006: Duma i uprzedzenie (nominacja) nagroda Empire najlepsza aktorka brytyjska
2006: Duma i uprzedzenie (nominacja) nagroda ALFS najlepsza aktorka
2006: Duma i uprzedzenie (nominacja) nagroda CFCA najlepsza aktorka
2006: Duma i uprzedzenie (nominacja) Oscar najlepsza aktorka Akademia Filmowa
2006: Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (nominacja) Nagroda Młodych najlepsza aktorka
2005: Duma i uprzedzenie (nominacja) nagroda WAFCA najlepsza aktorka
2005: Duma i uprzedzenie (nominacja) nagroda Satellite najlepsza aktorka w komedii lub musicalu
2005: Król Artur (nominacja) Nagroda Empire najlepsza aktorka brytyjska
2005: Król Artur (nominacja) Nagroda Młodych najlepsza aktorka
2006: Król Artur (nominacja) nagroda Empire najlepsza aktorka brytyjska
2004: Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (nominacja) Saturn najlepsza aktorka
2004: Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (nominacja) nagroda Empire najlepsza aktorka brytyjska
2004: Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (nominacja) MTV Movie Award najbardziej obiecująca aktorka
2004: Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły Nagroda Publiczności najlepsza aktorka
2003: Podkręć jak Beckham (nominacja) najlepsza aktorka brytyjska
2003: Podkręć jak Beckham nagroda ALFS najlepsza aktorka brytyjska
2002: Podkręć jak Beckham Golden Wave najlepsza aktorka
2002: Bunkier (nominacja) najlepszy debiut


Filmografia:

2007: Piraci z Karaibów: Na Krańcu Świata (Pirates of the Caribbean: At Worlds End) jako Elizabeth Swann
2007: Jedwab (Silk) jako Helena
2007: Atonement jako Cecilia Tallis
2006: Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest) jako Elizabeth Swann
2005: Duma i uprzedzenie (Pride & Prejudice) jako Elizabeth Bennet
2005: Obłęd (Jacket, The) jako Jackie
2005: Domino jako Domino Harvey
2005: Stories of Lost Souls jako Leah
2004: Król Artur (King Arthur) jako Ginewra
2003: Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl) jako Elizabeth Swann
2003: Gaijin jako Kate
2003: To właśnie miłość (Love Actually) jako Juliet
2002: New Year's Eve
2002: Seasons Alter, The jako Helena
2002: Podkręć jak Beckham (Bend It Like Beckham) jako Jules
2002: Doktor Żywago (Doctor Zhivago) jako Lara
2002: Pure jako Louise
2002: Marzenia do spełnienia (Thunderpants) jako studentka szkoły muzycznej
2001: Bunkier (Hole, The) jako Frankie Smith
2001: Deflation jako Jogger
2001: Księżniczka złodziei (Princess of Thieves) jako Gwyn
1999: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (Star Wars - Episode 1: The Phantom Menace) jako Sabe/służka królowej Amidali
1999: Oliver Twist jako Rose Fleming
1998: Coming Home jako młoda Judith
1996: Treasure Seekers jako księżniczka
1995: Niewinne Kłamstwa (Innocent Lies) jako Młoda Celia
1994: Village Affair, A jako Natasha Jordan
1993: Royal Celebration jako mała dziewczynka


TAGI: Keira Knightley (1)
Loading..