TWÓJ KOKPIT
0

Islandia i „Gwiedzne Wojny”: Vik, czarna plaża Reynisfjara, Hjörleifshöfði i Krafla :: Różne

„Gwiezdne Wojny” po raz pierwszy na Islandię zawitały przy „Przebudzeniu Mocy”. Wówczas jedynie na krótko pojawiła się tu druga ekipa i nagrała kilka scen z powietrza w zimowej scenerii, które wmontowano w film. Wkrótce jednak zaczęto pracę nad „Łotrem 1” i nakręcono na wyspie kilka scen udających dwie planety.

Zdjęcia do „Przebudzenia Mocy” kręcono w 2014 roku. Kiedy dokładnie ekipa przyleciała na Islandię, nie wiadomo. Co więcej, nie do końca wiadomo także, w którym miejscu kręcono. Według dostępnych informacji, było to w okolicy wulkanu Krafla albo gdzieś między Kraflą a jeziorem Myvatn. To obszar kilkudziesięciu kilometrów, częściowo jest to krajobraz wulkaniczny. Może i dałoby się go dokładnie rozpoznać, gdyby zdjęcia kręcono w lecie, nie w zimie. Pod śniegiem ten olbrzymi teren wygląda dość podobnie i trudno zlokalizować miejsca, które znalazły się w filmie.


Krafla

Kręcono tu przede wszystkim ujęcia bazy Starkiller (planeta Ilum). Zdjęcia z aktorami albo nagrywano w Pinewood, albo w lesie Black Park tuż przy studio. Sama Krafla nie jest dużą turystyczną atrakcją, raczej przystankiem, gdy jedzie się z Myvatn na wschód drogą numer 1. Można wówczas odbić i zobaczyć Kraflę. Jest tu kilka pól lawowych, ale najczęściej ogląda się elektrownię geotermalną (można ją zwiedzać) lub jeszcze częściej jeziora powulkaniczne ulokowane w kraterach. Pozostaje jedynie świadomość, że gdzieś tu kręcono VII Epizod.

Zdecydowanie łatwiej jest z „Łotrem 1”. Tu Islandii jest całkiem sporo. Przede wszystkim gra planetę Lah’mu z początku filmu: przylot dyrektora Krennica, śmierć Lyry, ucieczkę Jyn. Miejsca, w którym kręcono „Łotra 1”, są dobrze opisane i dostępne, przynajmniej w większości. To przede wszystkim okolice miejscowości Vík í Mýrdal, zwanej powszechnie Vik. Okolica słynie z czarnych, wulkanicznych plaży, z czego jedna znajduje się tuż przy Vik. W tym wypadku nie do końca wiadomo, czy aby na pewno użyto zdjęcia tu nagrane w filmie.Druga jest dłuższa, to Reynisfjara. Trochę ciężej się do niej dostać, bo choć na mapie jest blisko Vik, to drogi wymagają objazdu. Wizualnie Reynisfjara niewiele różni się od plaży Vik, ale jest dłuższa, więc to najprawdopodobniej tu nagrano scenę przelotu promu Krennica nad czarną plażą. Ta czarna plaża przyciąga turystów z powodu bazaltowych kolumn, no i dodatkowo grała również w „Grze o tron”.

W „Łotrze 1” ponadto wykorzystano okolice lodowca Mýrdalsjökull niedaleko wulkanu Eyjafjallajökull. To właściwie tuż przy Vik (podobnie jak Reynisfjara). Natomiast jeśli nazwa tego wulkanu się komuś z czymś kojarzy, to zapewne z jego erupcją w 2010 roku, która zablokowała ruch lotniczy w Europie. W „Łotrze 1” samego wulkanu nie ma, ale śnieg na jego czarnych zboczach owszem, choćby w ujęciach z Wobani. Co więcej, niektóre źródła sugerują, że pokryte śniegiem zbocza wulkanu grały także Starkillera w „Przebudzeniu Mocy”.

Ostatnie miejsce związane z „Gwiezdnymi Wojnami” znajduje się kilkanaście kilometrów na wschód od Vik i nawet nie jako lokacja filmowa przyciąga fanów sagi. To jaskinia Hjörleifshöfði, zwana też jaskinią Yody. Dlaczego Yody? Naturalne wejście do jaskini z oddali wygląda tak, jakby ktoś próbował wyciąć kształt Yody.No i co ważniejsze, w tej okolicy nagrywano sceny, w których mała Jyn ukrywała się w jaskini. Tu nie jest potwierdzone, czy to jest ta sama jaskinia, choć wielu fanów twierdzi, że tak. Natomiast filmowcy nie chcieli, by kształt Yody rozpraszał nas w czasie oglądania, więc zdjęcia są poprzycinane tak, by nie widać było całego wejścia. Ponadto w okolicy jaskini kręcono ujęcia z planety Wobani, czyli miejsca gdzie siły Rebelii odbijały Jyn Erso. Jako ciekawostkę, ta jaskinia pojawiła się w jednym odcinku „Star Trek: Discovery”, ale i w tym przypadku nagrywano tak, by nie było widać Yody.

Zarówno do Vik, jak i w okolice wulkanu Krafla można dojechać tą samą drogą. Wokół Islandii wiedzie droga numer 1. Vik znajduje się na wschód od Reykiawiku, bez problemu można pojechać i wrócić w jeden dzień albo znaleźć wycieczkę. W przypadku Krafli na objechanie tej trasy należy przeznaczyć co najmniej dwa dni. Prawdopodobnie więcej, bowiem na północy Islandii jest kilka ciekawych miejsc do zobaczenia. O ile w przypadku Vik można próbować jeszcze zobaczyć te miejsca bez wynajętego samochodu (choć to raczej jest mało praktyczne), o tyle w przypadku Krafli bez samochodu tam się nie dotrze.

Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.

Tekst i zdjęcia: Lord Sidious & Chewie z Wooczego Imperium


TAGI: Epizod VII: Przebudzenie Mocy (63) lokacje (19) Łotr 1 (spin-off) (27)
Loading..