TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars: Andor (serial aktorski 2022) :: Star Wars TV

Star Wars: Andor

  • Reżyseria: Benjamin Caron, Toby Haynes, Susanna White
  • Scenariusz: Tony Gilroy, Dan Gilroy, Beau Willimon, Stephen Schiff
  • Zdjęcia: Adriano Goldman, Damián García, Frank Lamm
  • Muzyka: Nicholas Britell
  • Montaż: John Gilroy, Frances Parker
  • Scenografia: Toby Britton, Rebecca Alleway, Richard Campling
  • Kostiumy: Michael Wilkinson
  • Produkcja: John Gilroy, Tony Gilroy, Kate Hazell, Kathleen Kennedy, David Meanti
  • Dźwięk: David Acord
  • Oryginalny tytuł: Star Wars: Andor
  • Produkcja: USA
  • Premiera: 21 września 2022
  • Premiera (Polska): 21 września 2022
  • Studio: Lucasfilm
  • Dystrybucja: Disney+
  • Czas trwania:
  • Budżet:
  • Box Office:
  • Uniwersum:
  • Typ produkcji: Serial
  • Cykl filmowy:
  • Projekt multimedialny:
  • Opis fabularny
  • Obsada
  • Recenzje
  • Dodatkowe informacje
  • Galeria
W niebezpiecznych czasach, pełnych intryg i zdrady, Cassian Andor przystępuje do walki z tyranią Imperium Galaktycznego. Wkrótce staje się bohaterem Rebelii.
  • Diego Luna - Cassian Andor
  • Genevieve O'Reilly -Mon Mothma
  • Adria Arjona - Bix Caleen
  • Stellan Skarsgård - Luther Rand
  • Kyle Soller - Syril Karn
  • Forest Whitaker - Saw Gerrera
  • Fiona Shaw - Maarva Andor
  • Denise Gough - Dedra Meero
  • Faye Marsay - Vel Sartha
  • Elizabeth Dulau - Kleya Marki
  • Andy Serkis - Kino Loy

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,43
Liczba: 30

Użytkownik Ocena Data
DarthMati 10 2022-11-24 00:37:06
Mitos 10 2022-11-24 00:05:33
darekmil 10 2022-11-23 23:46:47
Mister S. 10 2022-11-23 23:34:45
Bobba Fett 10 2022-11-23 22:32:15
Hexel 10 2022-11-23 21:56:59
WIKspace 10 2022-11-23 16:17:03
Dis 10 2022-11-23 15:55:10
Stuntman Mike 10 2022-11-23 13:43:52
Rebelion 10 2022-11-23 13:13:21
Lord Pupatin 10 2022-11-23 12:34:18
Darth Ponda 10 2022-11-23 11:39:31
Nen Yim 10 2022-11-23 11:22:22
Mossar 10 2022-11-23 09:51:35
Louie 10 2022-11-11 14:14:29
Kathi Langley 10 2022-10-28 01:31:23
WuOJot 10 2022-10-27 14:49:35
mkn 10 2022-10-12 11:27:13
bartoszcze 9 2022-11-24 20:27:16
Peter_D 9 2022-11-24 09:12:29
sirjaro 8 2022-11-23 20:56:36
Adakus 8 2022-11-23 16:06:53
DarkSithLord 8 2022-11-23 12:43:36
JJ Abrakad Abrams 7 2022-11-24 08:56:18
rebelyell 7 2022-11-02 20:28:14
Qel Asim 5 2022-11-23 23:01:14
jas69 5 2022-11-23 19:24:31
Yaroth 3 2022-11-28 08:02:26
disclaimer 3 2022-11-01 05:37:23
Evening Star 1 2022-11-28 19:01:01


TAGI: Andor (serial) (14) Serial aktorski (4)

KOMENTARZE (13)

  • Qel Asim2022-11-28 22:52:13

    bartoszcze

    No spoko, ale założenie, że skazałem ten serial za powiązanie z Łotrem jest krzywdzące 😂 Andor dostał ode mnie identyczne szanse co każdy inny serial.
    I przykład, który tu podałem z Księgą Boby Fetta jest chyba tego najlepszym przykładem - każdy, kto zna moją aktywność bastionową - zwłaszcza z lat 2011-2014 wie, że o postaci Boby Fetta pisałem w tak złym tonie, że moje pierwsze opinie o R1 przy tym się chowają.
    A dzięki Księdze, lubię teraz Bobę.
    Jestem otwarty na Andora. Na pewno zobaczę kolejny sezon gdy się ukaże, może wówczas pierwszy zyska na odbiorze. Ale na ten moment widzę go tak jak opisałem paręnaście minut temu.

  • bartoszcze2022-11-28 22:35:13

    @Qel
    Ale mnie nie przeszkadzają Twoje odczucia ani co do Łotra, ani co do Andora, więc nie musisz mi się tłumaczyć :)

    Nie musimy się zgadzać, nie jesteś jedyny któremu nie przypadło do gustu (z tych co oglądali to na Bastionie choćby Burzol), każdemu jego preferencje.

  • Qel Asim2022-11-28 22:14:06

    Problem Andora nie leży w tym, że nie ma w nim nawiązań i motywów z naszej realnej historii i kultury czy bardzo subtelnych i wielowątkowych odniesień do kwestii pobocznych w SW.

    Problem polega na tym, że co mi z tych wszystkich motywów, jak tego nie da się oglądać bez ziewania i trzymania zapałek w oczach.

    Co z tego, że np. Syrill to czysty Javert z Nędzników, skoro ma się ochotę rzucać w ekran widząc jego postać.

    Co z tego, że więzienie na Narkina 5 aż bije po oczach motywami rodem z Auschwitz. Obietnicą, że "praca czyni wolnym" czy, że "szansę da mur" (w tym wypadku podłoga). Skoro to jedyny motyw serialu poprowadzony od początku do końca tak jak należy, a mimo to zniszczony wciskanym na siłę jako przerywnik arcynudnym wątkiem Mon Mothmy czy ww Syrilla.

    Co z tego, że na Aldhani wreszcie pokazano motyw kultury pierwotnej i obrzędowości ludowej, jak nawet w samym serialu była to tylko przykrywka. W porównaniu do takich Tuskenów w Księdze Boby Fetta, to totalne zmarnowanie potencjału, bo w serialu o Bobie przynajmniej widzimy jaki wpływ na głównego bohatera miało doświadczenie plemienne. A tutaj fajny motyw okazał się być fabularną "zapchaj dziurą" by pokazać jak udało się włamać do imperialnej bazy.


    Wreszcie problem Andora jest taki jak w ostatnich dwóch sezonach The Americans czy w drugim sezonie Masek Szpiega. W tym pierwszym przypadku fabuła też była naszprycowana wieloma warstwami historii, ale jakoś w poprzednich sezonach twórcy potrafili zrobić to samo, ale dynamicznie nawet w momentach spowolnienia fabuły. A na sam koniec zrobili nudziarstwo do, którego dało się podejść tylko w kilku miesięcznych przerwach. Zaś drugi sezon Masek Szpiega to tak samo narąbana opowieść z 500 wątków w różnych ramach czasowych. I co z tego, że pod koniec sezonu wszystkie wątki się złączyły, jak tego się po prostu nie dało oglądać. Zobaczyłem do końca, ze względu na pierwszy sezon, nie żałowałem, ale ocena końcowa za fatalne doświadczenie pozbawiające całej przyjemności oglądania, musiała być o wiele niższa, bo ponad połowa sezonu budziła niesmak.

    I tak właśnie widzę Andora. Same motywy, choćby nie wiem jak skrzętnie ukryte, przystrojone i przedstawione nie stanowią jeszcze o treści. To tylko otoczka, taka jak pisanka-wydmuszka, do której już gdzieś nawiązywałem przy jakimś odcinku. Sposób prowadzenia narracji też jest tutaj dla mnie nie do przyjęcia, to wszystko co pokazali na prawdę dało się przedstawić dynamiczniej bez utraty ewolucji postaci samego Cassiana.

  • Stuntman Mike2022-11-28 09:13:36

    @Qel Asim. i @Yaroth
    Dziwnie się czyta to co piszecie. Jakbyście w ogóle nie zrozumieli tego serialu albo mieli tak płytkie myślenie, że nie jesteście w stanie tam dostrzec niczego poza akcją. Obejrzyjcie sobie choćby ten materiał Napisów Końcowych:
    https://www.youtube.com/watch?v=wH9BBASBb_M&t=30s
    lub ten Bez/Schematu:
    https://www.youtube.com/watch?v=BY3hUmM8Duo&t=764s

    a najlepiej też omówienia poprzednich odcinków. Przez całe godziny można gadać o tym ile w Andorze jest treści, poziomów złożoności, zawartości i jak to wszystko jest przemyślane i na jakim wysokim poziomie. Nie zamierzam Was na siłę przekonywać do zmiany zdania, ale może nie dostrzegacie masy rzeczy zarówno podanych wprost jak i między wierszami.

  • Yaroth2022-11-28 08:02:15

    W końcu w internecie ktoś kto podziela moje zdanie o serialu. Dziękuję! Serial nudny, aż ciężko się go ogląda. Wszyscy co oglądali serial w moim otoczeniu podzielają to zdanie. Oglądamy bo to Star Wars i może będzie coś ciekawego. W mojej ocenie ten serial można by zamknąć w jednym odcinku godzinnym a nie rozwlekać na 12ście. Jak czytam jeszcze opisy, że za mało seksu itp. to mam dość. Stwórzcie inne uniwersum i to tam niech wciskane będzie, nie każdy serial by być dobrym musi to zawierać. Jak chcę sceny z seksem to jest GoT. Fanem Łotra też nigdy nie byłem, zdecydowanie bardziej podobał mi się Solo, który wg mnie został przez fanów skazany na niedolę w ramach zemsty za Ostatniego Jedi, a był ciekawy i miał bardzo dobrze stworzone postacie, jak i dobranych aktorów. Czekam z niecierpliwością na Lando z Gloverem. Nie dałbym więcej jak 3/10 (1 za B2-EMO, 1 za Luthena i jego sklepik i 1 za sceny w kosmosie i w drodze w kosmos).

  • Qel Asim2022-11-27 23:18:58

    JJ Abrakad Abrams
    Tak, Ruch Oporu miał być bajką dla dzieci i w takiej konwencji jest świetny i dość zabawny w wielu przypadkach. Zdecydowanie wyżej go oceniam i mile wspominam seanse, chociaż pewnie do nich nie wrócę szybciej niż w towarzystwie swojego ewentualnego potomstwa 😂
    Rebelianci za to wkurzali w każdym odcinku na maksa, mimo tego, że jego początkowym targetem też był młodszy widz.


    bartoszcze
    Po prawie 6 latach, mój stosunek do Łotra zdecydowanie wystygł z totalnej wściekłości. Dalej uważam, że to najsłabszy film SW ever i lepiej jakby go nie było. Jednocześnie jak tak patrzę po opiniach kilku moich znajomych, którzy byli i są zachwyceni Łotrem, tak wychodzi na to, że poza Internetem nie znam absolutnie nikogo, komu Andor by się podobał i wychodzę na jego obrońcę, a nawet zdarza mi się usprawiedliwiać go wobec osób, które mnie próbowały przekonywać do R1.

    Poza tym... Najbardziej znanym antyfanem Boby Fetta na Bastionie też zawsze byłem. I co? Chwalę serial o Bobie. Bo był świetny i mimo paru głupotek opowiadał konkretną historię i był w wielu aspektach twórczy.

    Po prostu Andor broni się jako popis filmowego rzemiosła z kilkoma dobrze zagranymi postaciami, ale fabularnie jest bliski dna i usypia nudą.

  • WuOJot2022-11-25 22:38:14

    Najlepsze Star Warsy od czasu Kotora 2

  • Stuntman Mike2022-11-24 21:39:01

    Dla mnie Andor bez dwóch zdań jest najlepszym serialem Star Wars. Mando jest naprawdę spoko ale to prosty serial z dosyć dziecinną fabułą, w której niewiele było treści.(innych nie ma co porównywać) Pierwszy sezon był prawie o niczym. Drugi miał fajne odcinki, takie pojedyncze historyjki ale to takie proste opowiadanie historyjek. Andor natomiast jest, odważnie powiem bliski poziomowi The Expanse czy BSG a to już jest czołówka s-f/space opera. Poważniejszy, mroczniejszy, bardziej na serio, dla dojrzalszego widza. Pamiętajmy że to dopiero pierwszy sezon i całościowo inaczej będzie się na ten serial patrzyło. Natomiast póki co to jest zupełnie inny poziom Star Wars. Nie jest to sezon idealny bo można by tu się przyczepić do kilku wątków i znaleźć wady ale ilość rzeczy które ten serial robi dobrze, jak kreuje światy, jak buduje napięcie, w jakim jest tonie, jakie są relacje między bohaterami, dialogi, wykonanie, ile tu jest kontentu, poziomów uniwersum, to wszystko sprawia, że jest to produkcja absolutnie wyjątkowa.

  • bartoszcze2022-11-24 20:28:42

    Qel jest znanym antyfanem Rogue One, więc jego ocena Andora nie jest zaskoczeniem :)

  • JJ Abrakad Abrams2022-11-24 17:56:03

    @Qel_Asim A Resistance masz wyżej w rankingu ?

  • Mossar2022-11-24 16:23:33

    W sumie zabawne jak mogą się różnić gusta fanów :) U mnie Andor i Rebels są na czele stawki.

  • Qel Asim2022-11-23 23:08:33

    Serial, razem z Rebels jest w mojej czołówce dwóch najgorszych seriali SW.
    Niemniej trzeba uczciwie przyznać, że twórcy wykonali go bardzo solidnie, choć bez treści. Proporcja fabuły do długości serialu jest totalnie nieadekwatna.
    Dałbym 8/10 jakby ktoś wyciął 8 odcinków, a następnie przemontował 4 dobre z nich w jeden długi film.

    Natomiast ze względu na zabójczą nudę, nie mającą nic wspólnego z powolnym rozwojem sytuacji, powinno być 4,5/10. No, ale połówek w ocenach nie ma, także 5/10.

  • Bobba Fett2022-11-23 22:32:32

    Najlepszy serial z uniwersum star wars