TWÓJ KOKPIT
0

Christopher Lee :: Świat Filmu

Christopher Frank Carandini Lee, hrabia Dooku

Biografia:


Urodził się 27 maja 1922 roku w Belgravii w Londynie w Angli, jego pełne nazwisko to: Christopher Frank Carandini Lee. Rodzina jego matki Contessa Estelle Marie Carandini di Sarzano należy do najstarszej arystokracji we Włoszech. Ojciec, Jeffrey Lee, służył w 60tym Królewskim Korpusie Piechoty. Kiedy miał sześć lat, jego rodzice rozwiedli się. Wraz z siostrą Sandrą, wyjechali na jakiś czas do Szwajcarii. To właśnie tam debiutował jeszcze w szkolnym przedstawieniu, grając główną rolę w sztuce „Rumpelstiltskin”. Wkrótce potem wrócili do Anglii. Matka powtórnie wyszła za mąż za Harcourta Rose’a, lecz ojczym doprowadził rodzinę do bankructwa. Harcount Rose był bankierem i wujkiem twórcy Jamesa Bonda – Iana Fleminga. Ian Fleming, przyrodni kuzyn Lee, szybko znalazł z nim wspólny język. Byli długoletnimi przyjaciółmi, a także partnerami golfowymi. W roku 1931 wyjechał na studia do Oxfordu, gdzie szybko dogadał się z Patrickem Macnee i razem występowali w wielu sztukach. Zawsze jednak to Patrick Macnee, był zawsze na afiszach jako pierwszy. Dopiero prawie sześćdziesiąt lat później tendencję tę odwrócono w 1962 w Sherlocku Holmsie, w którym Macnee gra Watsona, a Lee Holmesa. Co ciekawe był to pierwszy raz, gdy Lee grał Holmesa, mimo, że wystąpił już w kilku innych filmach o słynnym detektywie. W czasie studiów wykazał się talentem sportowym, zapewne po ojcu. Nauczył się między innymi hokeja, szermierki, ale też języków i to zarówno klasycznych jak łacina czy greka, jak i wielu innych. Mówi po angielsku, francusku, włosku, hiszpańsku i niemiecku, "porozumiewa się" po szwedzku, rosyjsku i grecku.

Mimo świetnych wyników w nauce, Lee został zmuszony z powodów finansowych do opuszczenia Wellington College zaledwie rok przed ukończeniem studiów. I choć aktorstwo było jedną z jego pasji, jakoś nie szło to długo z karierą. Po opuszczeniu szkoły pracował jako gończy oficer i posłaniec w Londynie, zarabiając funt tygodniowo. Trwało to mniej więcej do 1941. W czasie II wojny światowej wstąpił do oddziałów RAF, został oznaczony za znakomitej zasługi i otrzymał stopień Porucznika Lotnictwa. Po demobilizacji w 1946, wszedł do przemysłu filmowego a w 1947 i zawarł siedmio letni kontrakt z Rank Organisation. W zawarciu tego kontraktu miał swój udział Niccolo Carandini, kuzyn Lee, z którym w czasie II Wojny Światowej spotkał się we Włoszech I rozmawiali, między innymi o aktorskich ambicjach.Grał w teatrze, operze i pracował dla radia, śpiewał też w musicalach: 'The Return of Captain Invincible', 'The King of Elfland's Daughter', 'The Soldier's Tale',' Peter and the Wolf', 'The King and I'.

Początkowo grywał wyłącznie w epizodach. Pojawił się m.in. w "Hamlecie" (1948) Laurence Oliviera i "Moulin Rouge" Johna Hustona. Co ciekawe, w obu tych filmach na planie pojawił się jego późniejszy partner w wielu filmach – Peter Cushing, ale Lee go wtedy jeszcze nawet nie spotkał. Swego czasu prowadził też program w Szwedzkim Radiu, a także zgłosił się na przesłuchania do Szwedzkiej opery, i został przyjęty.

Do połowy lat 50. nie przebierał w rolach, grał tam gdzie tylko mógł. Zagrał między innymi rólkę u boku Burta Lancastera w „Karmazynowym Piracie”. Przełomowym momentem w jego karierze stało się podpisanie kontraktu z wytwórnią Hammer. Lee bardzo długo czekał, aż dostanie rolę mówioną, gdyż w większości filmów Hammera wykorzystywano przede wszystkim jego gabaryty. Ale to rok 1957 przyniósł mu prawdziwy życiowy przełom. Filmy "Curse of Frankenstein" (1957), w którym zagrał Monstrum i tytułowa rola w "Draculi" (1958) Terence Fishera, przyniosły międzynarodową sławę. W tym czasie zaprzyjaźnił się z aktorem Peterem Cushingiem (Wielki Moff Tarkin). Razem stworzyli wspaniały duet Lee w roli demonicznego hrabiego Drakuli, a Cushing jako słynny pogromca wampirów profesor Abraham Van Helsing. Specjalnością Christophera Lee stały się role w filmach grozy. Zagrał m.in. w "Psie Baskervillów" (1959) (to nie horror, tylko Sherlock Holmes), "Dr Terror's House of Horrors " (1965), "Theatre of Death " (1966) i serii filmów o Draculi gdzie wielokrotnie wcielał się w tę postać, zwłaszcza w filmach masowo produkowanych w brytyjskiej wytwórni Hammer Studios. Drakulę zagrał przynajmniej dziesięć razy.

Kiedy w roku 1961 zabierano się za Jamesa Bonda i rozpoczęto prace nad pierwszym filmem z serii pt. „Doktor No” (1962), sam Ian Flemming bardzo chciał, by to właśnie Lee wystąpił w tytułowej roli. Zagrał jednak Joseph Wiseman. To co mógł Lee oferować Bondowi, zostało wykorzystane w serii filmów o Fu Manchu. W Bondzie jednak Lee zagrał, tylko, że w innym. Był przeciwnika Jamesa Bonda w "Człowieku ze złotym pistoletem" (1974) Guy'a Hamiltona. Zagrał tam przebiegłego i demonicznego mordercę o trzech sutkach - Francisco Scaramanga.

Z powodzeniem występował także w "poważnych" filmach. Billy Wilder zaangażował go w roli Mycrofta Holmesa, brata Sherlocka w "Prywatnym życiu Sherlocka Holmesa" (1970). W "Trzech muszkieterach" (1973) Richarda Lestera wcielił się w Rocheforta. Grywał również w westernach i filmach wojennych. Jego nowsze filmy to: "Funny Man" (1994). W "Gremlinach 2" (1990) Joego Dante sparodiował swój dawny image.

W 1961 r. poślubił holenderską modelkę Brigit Kroencke. Dwa lata później urodziło się ich jedyne dziecko Christina. Na początku lat 70. Lee założył własną firmę producencką Charlemagne.

W 1974 postanowił pożegnać się z Drakulą, gdyż już nie miał nic do dodania do tej postaci, ale mimo wszystko później pojawił się jeszcze w tej roli.

Ciekawostką jest to, że dostał propozycję zagrania Wielkiego Moffa Tarkina w „Gwiezdnych Wojnach”, ale odmówił. Rola ta została następnie zaproponowana jego przyjacielowi, Peterowi Cushingowi, który ją przyjął. Do „Gwiezdnych Wojen” Lee jeszcze powrócił. Potem zagrał między innymi u Spielberga w „1941”.

W 1998 grał chyba po raz pierwszy prawdziwą postać. W filmie „Jinnah” pojawił się jako Mohammed Ali Jinnah, założyciel obecnego Pakistanu. Kręcąc film, ciągle musiał być otoczony przez ochroniarzy. Co ciekawe, nikogo nie denerwowało to, że anglik gra narodowego bohatera Pakistańczyków, ale byli źli o to, że on wciąż był kojarzony z Draculą.

W 1999 r. wystąpił w "Sleepy Hollow" Tima Burtona, gdzie pojawia się u boku Iana McDiarmida i Raya Parka.

Dalej przyszły między innymi „Gwiezdne Wojny” i „Władca Pierścieni”. W trylogii Petera Jacksona Lee zagrał postać Sarumana Białego/Wielu barw (Wielu kolorów), kolejny czarny charakter w swojej kolekcji. Lee stwierdził, że chciałby kiedyś zagrać Gandalfa. Jako jedyna osoba na planie mógł się poszczycić tym, że rozmawiał z J.R.R. Tolkienem osobiście. Jeszcze za czasu studiów, udał się do jednego z klubów, w którym przesiadywał Tolkien. Profesor miał zwyczaj rozmawiać ze studentowi, którzy go tam zaczepili. Lee właśnie tak zrobił. Miał za złe Peterowi Jacksonowi, że wyciął jego postać z kinowej wersji „Powrotu Króla”. Kiedy Lucas kręcąc „Gwiezdne Wojny” doszedł do wniosku, że nowym czarnym charakterem ma być hrabia, było prawie jasne, że złego hrabiego powinien grać właśnie Lee. Christopher bardzo sobie ceni pracę z Lucasem, twierdząc nawet, że pomimo wszystkich nowinek technicznych, było to bardziej tradycyjne kręcenie filmu, niż w przypadku Jacksona. Stwierdził też, że bardzo by chciał zobaczyć ukończony efekt obu filmów (LOTRa i SW), by zobaczyć jak wypadł. Szczycił się też tym, że jako jedyny uczeń Dartha Sidiousa, Dooku jest grany przez jedną osobę. Vader i Maul mieli dubbingowane głosy. Sam nie raz jednak podkreślał, że o wiele lepiej pracowało mu się na planie nowej trylogii Lucasa, niż u Jacksona. Stwierdził nawet "W Władcy Pierścieni byłem zaledwie czarnoksiężnikiem, w Gwiezdnych Wojnach natomiast częścią magii".

Zagrał w ponad 250 filmach, w tym wielu obcojęzycznych (włoskich, francuskich, niemieckich, hiszpańskich czy rosyjski i znalazł się dzięki temu w księdze rekordów Guinnessa).Pracował dla takich reżyserów jak: John Huston, Raoul Walsh, Joseph Losey, George Marshall, Orson Welles, Nicholas Ray, Michael Powell, Edward Molinaro, Jerome Savary, Billy Wilder, Steven Spielberg, George Lucas, Joe Dante, Peter Jackson, Tim Burton, John Landis, Alejandro Jodorowsky and Andrei Konchalovsky. Otrzymał nagrody dla wkład do kina od takich państw jak Stany Zjednoczone , Francja, Niemcy, Hiszpania, Włoch i Wielka Brytania.

W 1977 wydał autobiografię zatytułowaną "Tall, Dark and Gruesome". Wydał w sumie cztery książki. Nagrał też płyty z recytowanymi wierszami Tolkiena, a także niedawno nagrał album z metalową grupą Rhapsody. Pojawił się też na okładce płyty Paula McCartneya. W latach 50. pracował przy organizacji Miss Świata. Niestety nadal na koncie nadal brakuje mu np. Oskara. Jednak wiele krajów w tym Włochy, USA czy Wielka Brytania nagrodziły go, za wkład w rozwój kinematografii.

Nagrody i nominacje:

2003: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów MTV Movie Award najlepsza scena walki
2003: Władca Pierścieni: Dwie Wieże (nominacja) DVD Exclusive najlepszy komentarz DVD
2002: Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (nominacja) MTV Movie Award najlepszy czarny charakter
2002: Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (nominacja) MTV Movie Award najlepsza scena walki
1984: nagroda International Fantasy Film, za wielki aktorski wkład w kino fantasy
1983: Dom długich cieni Caixa de Catalunya najlepszy aktor
1980: Przygoda Arabska (nominacja) Saturn najlepszy aktor
1979: Kult (nominacja) Saturn najlepszy aktor


Filmografia:

2006: Last Unicorn, The jako Król Haggard
2006: Cowboys for Christ jako Miejscowy Mag
2005: Gnijąca panna młoda Tima Burtona (Corpse Bride) jako Pastor Galswells (głos)
2005: Star Wars: Feel the Force jako on sam
2005: Bobby bohaterski psiak (Greyfriars Bobby) jako Lord Provost Chambers
2005: Charlie i fabryka czekolady (Charlie and the Chocolate Factory) jako Dr Wonka
2005: Jan Paweł II (Pope John Paul II) jako Wyszyński
2005: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III: Revenge of the Sith) jako Darth Tyranus aka Count Dooku
2004: Purpurowe Rzeki II: Aniołowie Apokalipsy (Rivi'res pourpres II - Les anges de l'apocalypse, Les) jako Heinrich von Garten
2003: Christopher Lee: A Life in Films (TV) , jako siebie
2003: The Riding of the Laddie, jako Town Magus
2003: Lord of the Rings: The Return of the King, jako Saruman the White
2002: To the Devil... The Death of Hammer (V), jako siebie
2002: Władca Pierścieni: Dwie wieże (The Lord of the Rings: The Two Towers) jako Saruman
2002: Best Ever Bond (TV), jako siebie
2002: Gwiezdne wojny - Epizod 2: Atak Klonów (Star Wars - Episode 2: Attack of the Clones) jako Count Dooku /Lord Darth Tyranus
2002: Actor's Notebook: Christopher Lee (V), jako siebie
2002: R2-D2: Beneath the Dome (V) , jako siebie
2001: National Geographic: Beyond the Movie - The Lord of the Rings (TV) , jako siebie/Saruman Biały
2001: Władca pierścieni: Drużyna pierścienia (Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) jako Saruman Biały
2001: Passage to Middle-earth: Making of Lord of the Rings (TV) , jako siebie/Saruman
2001: Quest for the Ring (TV) , jako siebie/Saruman
2001:the Wicker Man Enigma(V) , jako siebie
2001: "Once Upon a Time in Europe" (TV) , jako prezenter
2001: "Redoutables, Les" (TV) , jako Death
2001: The Nightmare Room (G)
2001: Richard and Judy (G)
2000: Ian Fleming: 007's Creator (V) , jako siebie
2000: Inside 'The Man with the Golden Gun” (V) , jako siebie
2000: "Ghost Stories for Christmas" (TV) , jako głos M.R James
2000: "Death of an Empire" (TV) , jako Narrator
2000: U Zarania(TV) (In the Beginning) jako Rameses I
2000: "Gormenghast" (TV) , jako Flay
1999: The Adventures of Young Indiana Jones: Adventures in the Secret Service jako Hrabia Ottokar Graf Czernin
1999: TheRocky Interactive Horror Show (VG) , jako Narrator
1999: Jeździec bez głowy (Sleepy Hollow) jako Burgomaster
1999: Space: 1999 (G)
1998: Dare to Dream , jako siebie
1998: Jinnah , jako Mohammed Ali Jinnah
1998: Tale of the Mummy , jako Sir Richard Turkel
1997: "A-Z of Horror" (TV) , jako siebie
1997: "Ivanhoe" (TV) , jako Lucard de Beaumanoir
1997: "Strictly Supernatural" (TV) , jako Narrator
1997: Odyseja (The Odyssey) jako Tiresias
1997: The New Adventures of Robin Hood (G)
1997: Midsomer Murders (G)
1997: Leute heute (G)
1996: 100 Years of Horror (V) , jako Narrator
1996: 100 Years of Horror: Freaks (V) , jako Narrator
1996: 100 Years of Horror: Giants and Dinosaurs (V) , jako Narrator
1996: 100 Years of Horror: Maniacs (V) , jako Narrator
1996: 100 Years of Horror: Scream Queens (V) , jako Narrator
1996: 100 Years of Horror: Sorcerers (V) , jako Narrator
1996: 100 Years of Horror: The Aristocrats of Evil (V) , jako Narrator
1996: 100 Years of Horror: The Count and Company (V) , jako Narrator
1996: 100 Years of Horror: The Double Demons (V) , jako Narrator
1996: 100 Years of Horror: The Evil Unseeable (V) , jako Narrator
1996: 100 Years of Horror: The Frankenstein Family (V) , jako Narrator
1996: 100 Years of Horror: The Monster Makers (V) , jako Narrator
1996: 100 Years of Horror: The Walking Dead (V) , jako Narrator
1996: 100 Years of Horror: Witchcraft and Demons (V) , jako Narrator
1996: Century of Science Fiction (V) , jako Narrator
1996: Many Faces of Christopher Lee (V) , jako Himself
1996: Sorellina e il principe del sogno (TV) , jako Azaret
1996: Soul Music , jako Death
1996: Welcome to the Discworld , jako Death
1996: "Wyrd Sisters" ( TV) , jako głos Death
1996: The Stupids, jako Evil Sender
1996: Mojżesz(TV) (Mojżesz (Moses)) jako Ramses
1995: "The Tomorrow People" (TV) , jako Rameses
1995: Saturday Night Live (G)
1994: Feast at Midnight, jako V. E. Longfellow
1994: Flesh and Blood: The Hammer Heritage of Horror (TV) , jako siebie/Narrator
1994: Funny Man , jako Callum Chance
1994: The Vampire Interviews (V) , jako siebie
1994: Akademia Policyjna 7 (Police Academy - Mission to Moscow) jako Komendant Rakov
1994: Blue Heelers (G)
1993: Pociąg śmierci(TV) (Pociąg śmierci (Death Train)) jako General Konstantin Benin
1992: Double Vision (TV) , jako Mr. Bernard
1992: Jackpot , jako Cedric
1992: Journey of Honor , jako King Philip
1992: Tomorrow People (G)
1992: The Young Indiana Jones Chronicles (G)
1992: The Big Breakfast (G)
1991: Curse III: Blood Sacrifice , jako Doctor Pearson
1991: Fear in the Dark (TV) , jako Narrator
1991: Incident at Victoria Falls , jako Sherlock Holmes
1990: Care of Time (TV) , jako Zander
1990: The Rainbow Thief, jako Uncle Rudolf
1990: Sherlock Holmes and the Leading Lady (TV) , jako Sherlock Holmes
1990: Gremliny 2 (Gremlins 2) jako Doktor Catheter
1990: Honeymoon Academy 1990 Lazos
1990: Treasure Island (TV)
1989: Skąpiec (Avaro, L') jako kardynał Spinosi
1989: Chute des aigles, jako Walter Strauss
1989: Murder Story , jako Willard Hope
1989: LaRévolution française, jako Sanson
1989: Powrót muszkieterów (Return of the Musketeers, The) jako Rochefort
1989: W 80 dni dookoła świata(TV) (Around the World in 80 Days) jako Stuart
1988: Dark Mission , jako Luis Morel
1988: Nase vorn (G)
1987: Jocks , jako President White
1987: Shaka Zulu , jako Lord Bathurst
1987: Mio min Mio , jako Kato
1987: Valhalla , jako Thor/Odin (głos)
1986: Adventure Video: The Three Musketeers (V) , jako Count de Rochefort
1986: The Disputation(TV) , jako King James of Aragon
1986: The Girl, jako Peter Storm
1986: Un métier du seigneur , jako Fog
1985: Mask of Murder , jako Chief Rich
1985: Tales of the Haunted (TV) , jako Host
1985: Howling II , jako Stefan Crosscoe
1984: The Rosebud Beach Hotel, jako Mr. Clifford King
1984: Zulus Chaka (Shaka Zulu) jako Lord Bathrust
1984: "The Far Pavilions" (TV) , jako Kaka-ji Rao
1983: New Magic , jako Mr. Kellar
1983: The Return of Captain Invincible, jako Mr. Midnight
1983: House of the Long Shadows , jako Corrigan/Roderick Grisbane
1982: Safari 3000 , jako Lorenzo Borgia
1982: Ostatni jednorożec (Last Unicorn, The) jako Król Haggard (głos)
1982: Charles & Diana: A Royal Love Story (TV) , jako Prince Philip
1982: "Faerie Tale Theatre" (TV) , jako Boy Who Left Home
1982: Massarati and the Brain (TV) , jako Victor Leopold
1982: Faerie Tale Theatre (G)
1981: Desperate Moves , jako Dr. Carl Boxer
1981: Evil Stalks This House (TV)
1981: Salamandra (Salamander, The) jako General Prince Magusari
1981: Goliath Awaits (TV) , jako John McKenzie
1981: Oko za oko (Eye for an Eye, An) jako Morgan Canfield
1980: Once Upon a Spy (TV) Marcus Valorium
1980: Serial , jako Luckman Skull
1979: Jaguar Lives! , jako Adam Caine
1979: 1941 jako von Kleinschmidt
1979: Wyspa Niedźwiedzia (Bear Island) jako Lechinski
1979: Przygoda Arabska (Arabian Adventure) jako Alquazar
1979: Captain America II: Death Too Soon (TV) , jako Miguel
1979: Nutcracker Fantasy , jako Uncle Drosselmeyer/Street Singer/Puppeteer/Watchmaker
1979: The Passage, jako Head Gypsy
1979: Circle of Iron , jako Zetan
1978: How the West Was Won (G)
1978:The Pirate (TV) , jako Samir Al Fay
1978: Caravans , jako Sardar Khan
1978: Powrót z Góry Czarownic (Return from Witch Mountain) jako doktor Gannon
1977: End of the World , jako Father Pergado/Zindar
1977: Starship Invasions , jako Captain Rameses
1977: Dracula pere et fils , jako Dracula
1977: Meatcleaver Massacre , jako Narrator
1977: Airport '77 , jako Martin Wallace
1977: Dracula - Ojciec i Syn (Dracula Pčre et Fils) jako Dracula
1976: Albino , jako Bill
1976: Charlie's Angels (G)
1976: The Keeper, jako The Keeper
1976: To the Devil a Daughter , jako Father Michael Rayner
1975: Diagnosis: Murder , jako Doctor Hayward
1975: Killer Force , jako Major Chilton
1975: Vem var Dracula? , jako Siebie/Vlad Tepes/Count Dracula
1974: Czterej muszkieterowie (Four Musketeers, The) jako Rocheford
1974: Człowiek ze złotym pistoletem (Man with the Golden Gun, The) jako Francisco Scaramanga
1974: The Satanic Rites of Dracula, jako Count Dracula
1973: Boucher, la star et l'orpheline, jako Van Krig/siebie
1973: The Creeping Flesh, jako James Hildern
1973: Dark Places , jako Dr. Mandeville
1973: The Wicker Man, jako Lord Summerisle
1973: Trzej muszkieterowie (Three Musketeers, The) jako Rochefort
1973: Poor Devil (TV) , jako Lucifer
1973: Great Mysteries (G)
1972: Death Line , jako Stratton-Villiers, MI5
1972: Horror Express , jako Professor Alexander Saxton
1972: Nothing But the Night , jako Colonel Charles Bingham
1972: Dracula A.D. 1972 , jako Count Dracula
1971: Hannie Caulder , jako Bailey
1971: I, Monster , jako Dr. Charles Marlowe/Edward Blake
1970: The House That Dripped Blood, jako John Reid (segment "Sweets to the Sweet")
1970: Julius Caesar , jako Artemidorus
1970: El, Umbracle, jako siebie
1970: Vampir-Cuadecuc , jako siebie/Count Dracula
1970: Scars of Dracula , jako Dracula
1970: Prywatne życie Sherlocka Holmesa (Private Life of Sherlock Holmes, The) jako Mycroft Holmes
1970: Taste the Blood of Dracula , jako Dracula
1970: One More Time , jako Dracula
1970: El Conde Drácula, jako Count Dracula
1969: La Isla de la muerte, jako Dolmance
1969: Light Entertainment Killers (TV)
1969: Scream and Scream Again , jako Fremont
1969: The Magic Christian, jako Ship's vampire
1969: The Oblong Box, jako Dr. J. Neuhart
1969: Zamek Fu Manchu (Folterkammer des Dr. Fu Man Chu, Die) jako Fu Manchu
1968: Curse of the Crimson Altar , jako Morley
1968: Dracula Has Risen from the Grave , jako Dracula
1968: Krew Fu Manchu (Blood of Fu Manchu, The) jako Fu Manchu
1968: The Face of Eve, jako Colonel Stuart
1968: The Devil Rides Out, jako Duc de Richleau
1967: Five Golden Dragons , jako Dragon
1967: Night of the Big Heat , jako Godfrey Hanson
1967: Schlangengrube und das Pendel Count Frederic Regula, Graf von Andomai
1967: Zemsta Fu Manchu (Vengeance of Fu Manchu, The) jako Fu Manchu
1967: Victims of Terror , jako On-screen narrator
1966: Narzeczone Fu Manchu (Brides of Fu Manchu) jako Fu Manchu
1966: Dziesięć małych Indianiątek (Ten Little Indians) jako 'Mr. Owen' (głos)
1966: Rasputin: The Mad Monk , jako Grigori Rasputin
1966: Circus of Fear , jako Gregor
1966: Theatre of Death , jako Philippe Darvas
1966: Dracula: Prince of Darkness , jako Dracula
1965: Sfida al diavolo , jako Mephistoles
1965: The Skull, jako Sir Matthew Phillips
1965: Twarz Fu Manchu (Face of Fu Manchu, The) jako Dr. Fu Manchu 1965:She , jako Billali
1965: Dr. Terror's House of Horrors , jako Franklyn Marsh
1965: Ona (She (1965)) jako Billali
1964: Castello dei morti vivi, jako Count Drago
1964: The Gorgon, jako Prof. Karl Meister
1964: The Devil-Ship Pirates, jako Captain Robeles
1963: La Maldición de los Karnstein, jako Count Ludwig Karnstein
1963: La Vergine di Norimberga, jako Erich
1963: La Frusta e il corpo , jako Kurt Menliff
1962: Stranglehold
1962: Sherlock Holmes und das Halsband des Todes , jako Sherlock Holmes
1962: Doctor from Seven Dials , jako Resurrection Joe
1962: The Pirates of Blood River, jako Captain LaRoche
1962: Rätsel der roten Orchidee, jako Captain Allerman
1961: Ercole al centro della terra , jako Lico/Lykos/Lyco/'Wolf'
1961: The Devil's Agent, jako Baron von Staub
1961: Geheimnis der gelben Narzissen, jako Ling Chu
1961: Les Mains d'Orlac, jako Néron
1961: Taste of Fear , jako Doctor Gerrard
1961: The Terror of the Tongs, jako The Tong Leader
1961: Avengers, The (G)
1960: Tales of the Vikings (G)
1960: Miasto umarłych (City of the Dead, The lub Horror Hotel) jako Profesor Alan Driscoll
1960: The Hands of Orlac, jako Nero
1960: The Two Faces of Dr. Jekyll, jako Paul Allen
1960: Beat Girl , jako Kenny
1959: Tempi duri per i vampiri , jako Barone Roderico da Frankurten
1959: Too Hot to Handle , jako Novak
1959: The Man Who Could Cheat Death, jako Dr. Pierre Gerard
1959: The Treasure of San Teresa, jako Jaeger
1959: Mumia (Terror of the Mummy) jako Kharis - mumia
1959: The Hound of the Baskervilles, jako Sir Henry Baskerville
1958: The Truth About Women, jako François
1958: The Battle of the V.1, jako Labor Camp Captain, Men's Section
1958: Dracula jako hrabia Dracu
1958: Tale of Two Cities, jako Marquis St. Evremonde
1958: William Tell (G)
1958: 1958: Ivanhoe (G)
1957: Amere victoire , jako Sgt. Barney
1957: The Traitor, jako Doctor Neumann
1957: Stowaway Girl , jako głos
1957: The Curse of Frankenstein, jako The Creature
1957: Fortune Is a Woman , jako Charles Highbury
1957: White Hunter (G)
1957: O.S.S (G)
1957: Gay Cavalier, The (G)
1957: Errol Flynn Theater (G)
1957: Assignment Foreign Legion (
G) 1957: Ill Met by Moonlight , jako German officer at dentists
1956: Alias John Preston , jako David Garrity, alias John Preston
1956: The Battle of the River Plate, jako. Manolo
1956: The Adventures of Aggie (G)
1956: Beyond Mombasa , jako Gil Rossi
1956: Port Afrique , jako Franz Vermes
1956: Private's Progress , jako Gen. von Linbeck's aide
1955: Crossroads , jako The Ghost
1955: Final Column
1955: Man in Demand
1955: Police Dog , jako Johnny, a constable
1955: Storm Over the Nile , jako Karaga Pasha
1955: The Cockleshell Heroes Submarine Commander
1955: The Dark Avenger, jako Captain of the Guards
1955: Sailor of Fortune (G)
1955: That Lady , jako Segovian Groom/Aide-de-Camp to the King/Captain of the Guard/Salamancan Assassin/Rider on Arab Horse
1954: Destination Milan , jako Svenson
1954: The Scarlet Pimpernel (G)
1953: Les Vacances de M. Hulot, jako głos(wer. Angielska)
1953: Tales of Hans Andersen / HC Andersens Sagor: The Cripple Boy, jako Olle
1953: Tales of Hans Andersen / HC Andersens Sagor: The Nightingale, jako Emperor of China
1953: Tales of Hans Andersen / HC Andersens Sagor: The Old House, jako Old Man
1953: Tales of Hans Andersen / HC Andersens Sagor: Wee Willie Winkit, jako Student
1953: Douglas Fairbanks, Jr., Presents (G)
1952: Innocents in Paris , jako Lieutenant Whitlock
1952: Moulin Rouge , jako Georges Seurat
1952: Top Secret
1952: Babes in Bagdad , jako Slave dealer
1952: Paul Temple Returns , jako Sir Felix Raybourne
1952: Crimson Pirate, jako Joseph (Attache)
1951: Valley of Eagles , jako Det. Holt
1951: Alcoa Presents (G)
1951: Captain Horatio Hornblower , jako Spanish Captain (Nativadad)
1950: They Were Not Divided , jako Chris Lewis
1950: Prelude to Fame , jako Newsman
1949: Trottie True , jako Bongo
1948: Penny and the Pownall Case, jako Jonathan Blair
1948: Scott of the Antarctic , jako Bernard Day
1948: Saraband for Dead Lovers , jako Duke Anthony Von Wolfenbuttel
1948: Hamlet , jako Spear carrier
1948: My Brother's Keeper , jako Second Constable
1948: Song of Tomorrow , jako Auguste
1948: One Night with You , jako Pirelli's Assistant
1948: Corridor of Mirrors , jako Charles
1947: Corridor of Mirrors
1947: My Brother's Keeper, jako Second Constable
1947: Saraband for Dead Lovers, jako Duke Anthony von Wolfenbuttel
1946: Kaleidoscope (G)

Książki:

Tytuł: Tall, Dark and Gruesome
Autor: Christopher
Stron: 320
Data wydania: 08/01/1999

Tytuł: Tall, Dark and Gruesome
Autor: Christopher Stron: 320
Data wydania: 01/01/1997

Tytuł: Christopher Lee's New
Chamber of Horrors
Autor: Christopher
Stron:: 316
Data wydania: --/--/1974

Tytuł: The Dracula Book
Autorzy: Donald F. Glut, William Marshall, Christopher Lee (wstęp)
Stron: 388
Data wydania: 05/--/1975Biografię napisał JORUUS
Lekko uzupełnił: Lord Sidious


TAGI: Christopher Lee (2)
Loading..