TWÓJ KOKPIT
0

Boba Fett 2: Crossfire :: Książki

Autor: Terry Bisson
Orginalny tytul: Star Wars Boba Fett 2: Crossfire
Wydanie USA: Scholastic 2002
Ilustracje na okładce: Peter Bollinger (II wydanie)
Stron: 144
Cena: 5 $Recenzja Lorda Sidiousa


Jakiś miesiąć po bitwie o Geonosis

Druga z cyklu książek o młodym Bobie Fetcie prezentuje się znacznie lepiej, niż poprzednia. Autor – Terry Bisson, kończąc swą rolę w tej opowieści (następne napisała Elizabeth Hunt), widać postanowił podciągnąć trochę akcję.

Wszystko zaczyna się na planecie Raxus Prime, tam gdzie skończyła się poprzednia książka. Na planecie tej, mocno zanieczyszczonej, Separatyści ulokowali swą tajną bazę, w której przebywa sam hrabia Dooku. Boba Fett ma być teraz pod jego opieką, i jak zapisał mu w książce ojciec – Jango, odebrać jedną ważną lekcję. Boba niestety łamie zasady ustanowione przez hrabiego i wpada na ślad tajnej broni Separatystów. W tym momencie, staje się dla Dooku wrogiem, i właśnie wtedy odbiera lekcję, jak dbać o własne interesy. Młody Fett nie wie jednak, że największym sekretem jaki posiada to informacja, że Dooku i Tyranus, czyli ten który zamówiła klony, to jedna i ta sama osoba.
Na szczęście dla Boby rozpoczyna się atak wojsk Republiki. W chaosie Bobie udaje się zbiec i pod przybranym imieniem – Teff, staje się sierotą uratowaną przez Republikę i zostaje oddany Jedi pod opiekę. Teff oraz inne sieroty, mają zostać odesłane na Bespin.

Zdradzony przez hrabiego, osamotniony Boba postanawia odzyskać statek, który zabrała mu Aurra Sing. Więc Bespin może być bardzo dobrym miejscem, aby rozpocząć poszukiwanie.

Tu Bisson wkracza znów w pewne ukryte moralizatorstwo powieści młodzieżowej. Tym razem, nie jest to czytanie, a przyjaźń. Boba Fett, który wie, żeby nie ufać nikomu, poznaje osobnika o imieniu Garr, z którym się zaprzyjaźnia, przez jakiś czas.

Tuż przy Bespinie, okazuje się, że Fett nie musi szukać Aurry i „Slave I”, gdyż to właśnie ona go znalazła. Następuje tu ważny w życiu młodego Boby moment, w którym wybiera między przyjaźnią a wolnością. A co za tym idzie własnym interesem. Boba przyjął naukę od hrabiego, tak jak życzył sobie tego jego ojciec.
Nieoczekiwanie Aurra Sing proponuje młodemu Bobie pewien układ. Zwróci mu statek, w zamian za.. ale o tym jest już III tom cyklu.

W porównaniu do poprzedniej części dzieje się tu o wiele więcej ważniejszych dla opowieści, ale też i kształtowania postaci rzeczy. Dzięki temu, autor ma mniej czasu na swoje pomysły, oraz że tak powiem „indoktrynację” – jak to było w przypadku I części, gdzie dowiadywaliśmy się, ile to rzeczy można wyciągnąć z książek.

Podstawowym problemem w tej powieści jest nierównomierność Boby Fetta. Z jednej strony jest bardzo bystry – np. w rozmowie z Dooku, gdy już wie, że hrabia najchętniej widziałby go martwego, zagranie młodego Boby jest mistrzowskie i nawet taki wyjadacz jak hrabia musi grać w to, czego chce Fett. Z drugiej strony minęło sporo czasu, zanim Boba zorientował się, że w ścianach nie ma okien, tylko ekrany wyświetlające piękne widoki. Problem w tym, że wszystkie widoki były dokładnie takie same. W przypadku dzieciaka takiego jak Boba, który czasem ma prawie macgyverowskie pomysły, takie rozwiązanie jest mocno naiwne.

I to chyba właśnie naiwność jest największą wadą tej powieści. Bynajmniej w tego typu literaturze pewna doza naiwności jest zrozumiała, ale tu dochodzi do tego, że to dorosłe i bardzo wyrafinowane postaci, robią dokładnie to czego chce Boba Fett, który sam czasem sprawia wrażenie ciężko kapującego.

Niestety na razie nic nie wskazuje, żeby powieść ta pojawiła się w Polsce. Z pewnością, jeśli chodzi o młodzieżowe opowiadania, ta jest warta przeczytania, acz raz, może dwa razy, bez specjalnego wracania do niej. Gdy już się przełączy na odpowiednie fale, z pewnością jest to dość miła lektura.

Ocena końcowa
Ogólna ocena: 8/10
Klimat: 8/10
Opis świata: 4/10
Rozmowy: 5/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 7,50
Liczba: 6

Użytkownik Ocena Data
X-Yuri 9 2010-09-16 08:23:50
Lord Kenobi 8 2015-08-31 08:03:44
Lord Sidious 8 2009-05-17 15:50:55
piter89 7 2019-04-07 23:28:47
Shedao Shai 7 2004-12-26 13:50:21
Rusis 6 2005-03-01 00:22:53


TAGI: Boba Fett (seria książek) (6) Peter Bollinger (2) Scholastic (109) Terry Bisson (2)

KOMENTARZE (2)

  • Jedi-Lord2005-07-15 16:17:59

    Daje 8/10...lepsza od pierwszej...

  • Jedi Mati2005-02-15 20:12:37

    Opowiadanie może być...Wyjaśnia wielesprawa związanych z hrabią Dook'u i Rodziną Fetów...;]Wiele wyjaśnia o wojnie klonów:):>

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..