TWÓJ KOKPIT
0

Jedi Quest 3: The Dangerous Games :: Książki

Autor: Jude Watson
Orginalny tytul: Jedi Quest #3: The Dangerous Games
Wydanie USA: Scholastic 2002
Ilustracje na okładce: Alicia Buelow, David Mattingly
Cena: 5 $Recenzja Lorda Sidiousa
Powieści młodzieżowe rządzą się swoimi prawami. Drugi tom Jedi Quest pod sam koniec zasugerował fajne rozwinięcie historii, ale III tom w ogóle jej nie podjął. Cóż było to pewne rozczarowanie, ale co najważniejsze wyszło dobrze, żeby nie powiedzieć bardzo dobrze. To jedna z najlepszych pozycji pióra Jude Watson.

„The Dangerous Games” opowiada o tym jak Jedi są strażnikami pokoju i sprawiedliwości, nie wojownikami w imię idei, nie sędziami, a właśnie strażnikami. Na planecie Euceron odbywają się Galaktyczne Gry (odpowiednik Igrzysk Olimpijskich, z tym, że Jude ma u mnie wielkiego plusa, gdyż olała całą „sportowo-ideologiczną” otoczkę i ukazała to generalnie jako rodzaj rozrywki dla tłumów i przede wszystkim dobrego biznesu). Grupa Jedi zostaje wysłana tam, by strzec czy wszystko przebiega zgodnie z prawem i czy nie ma żadnych zagrożeń. Wśród grupy są zarówno Obi-Wan jak i jego uczeń Anakin Skywalker. Na planecie zajmują się swoimi sprawami. Anakin odkrywa, że odbywają się tu nielegalne wyścigi podracerów, a dodatkowo na jego dawnym ścigaczu będzie leciał syn Sebulby – Hekula. Anakin dogaduje się z synami Rattsa Tyerella, który brał udział w Boonta Classic. Dla nich wyścig to przede wszystkim szansa by odzyskać swą siostrę z rąk Sebulby. Tymczasem Obi-Wan za pomocą Didiego wpada na ślad nielegalnych zakładów na Grach, a także tego, że niektóre z kategorii są ustawione, w tym... podracery. A dla takiej kasy lepiej poświęcić życie najlepszych, niż ją zaryzykować...

Tym razem Jude Watson dała z siebie to co najlepsze. Jej książki bywają wybitnie nierówne, raz jej idzie gorzej, raz lepiej. Tu wyszło wspaniale. Z jednej strony mamy bardzo bogaty opis świata podracerów – tak naprawdę brakowało książki poświęconej właśnie temu. Watson wstrzeliła się znakomicie w moje oczekiwania. Bo świetnie nawiązuje do wyścigu z TPM, ale też dopowiada historie jego uczestników, a tego chyba w całym EU najbardziej brakowało (no trochę Zjawa z Tatooine dodawała). Z drugiej świetny opis Gier i polityków. Na szczególną uwagę zasługuje korupcja. Otóż wśród polityków zamieszanych w nielegalne zakłady znalazł się Bail Organa. Jest to znakomity przykład uwikłania, Watson nie ocenia go, raczej daje nam do zrozumienia, czemu Obi-Wan w AOTC nie ufał politykom, bo każdy z nich miał coś do ukrycia. Sprawa Organy nie zostaje do końca rozwikłana, czy to była naprawdę fałszywa lista, czy Obi-Wan coś znadinterpretował? Tego nie wiemy i bardzo dobrze, to dopowiedzenie w praktyce służy zarówno Obi-Wanowi jak i Organie. Bo wtedy ten drugi krystaliczny nie jest, a przez to bardziej realny. To co akurat w tej serii bywa dość częste – czyli papierowy krystaliczny bohater.

Jeśli chodzi o książkę Jude Watson ta bardzo mi się podobała, świetnie i szybko mi się ją czytało i pewnie pójdę dalej tym tropem. Obym się nie zawiódł.

Ocena końcowa
Ogólna ocena: 9/10
Klimat: 8/10
Opis świata: 7/10
Rozmowy: 7/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 9,00
Liczba: 2

Użytkownik Ocena Data
Rusis 9 2005-04-28 19:04:21
Lord Sidious 9 2005-04-11 19:13:08


TAGI: Alicia Buelow (13) David Mattingly (14) Jedi Quest (12) Jude Watson (46) Scholastic (109)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..