TWÓJ KOKPIT
0

Jedi Apprentice Special Edition 2: The Followers :: Książki

Autor: Jude Watson
Orginalny tytul: Jedi Apprentice Special Edition #2: The Followers
Wydanie USA: Scholastic 2002
Ilustracje na okładce: Alicia Buelow, David Mattingly
Cena: 5 $Recenzja Lorda Sidiousa
Jest to drugi tom, łączonych przygód, Obi-Wana i Qui-Gona, oraz Kenobiego i Skywalkera. Niestety generalnie patrząc, jest mniej udany, mimo, że było większe pole do popisu.

Podstawowy problem z tą książką to fakt, że Watson sobie z nią nie poradziła. Powieść ta ma duże aspiracje, a akcja, świat przedstawiony olbrzymie możliwości. To jedna z najbardziej epickich i fascynujących historii z wszystkich wydanych, nie tylko przez Scholastic. Tyle, że ta wspaniała opowieść świetnie prezentuje się w streszczeniu. Bo czyta się ją wyjątkowo ciężko. Jude Watson przeliczyła swoje siły i wyszła jej jedna z najnudniejszych książek w całej serii – nudnych, ze względu na sposób pisania, ciągnącą się akcję i pewną przewidywalność. Ale to jeszcze można znieść, najgorsze jest to, że pogrzebała przy tym oryginalny i ciekawy pomysł.

Sithów w galaktyce oficjalnie nie ma, przed Mrocznym Widmem. W praktyce jest ich dwóch, ale mają niewielką rolę w całej historii. Załóżmy, że Sithów nie ma, ale w galaktyce są ci, którzy idą w ich ślady. Następcy. Naśladowcy. Różne sekty wyznające kult Sithów. To nie są upadli rycerze Jedi, a np. szanowni naukowcy, jak Doktor Lundi, który pomagał nauczać młodych Jedi. Ale był on oddany naukom Sithów, tak bardzo pragnął je poznać, zbadać, że się w nich zagrzebał. Stał się jednym z Naśladowców.

Doktor Lundi wpada na trop holokronu Sithów, banku wiedzy, który dla Następców może być bezcennym artefaktem, a dla galaktyki, niebezpiecznym i niepotrzebnym narzędziem. Obi-Wan i jego mistrz Qui-Gon Jinn wyruszają w misję, w pogoń za doktorem Lundim, by odnaleźć holokron. W tym celu muszą odwiedzić kilka planet, by odnaleźć tam wskazówki, gdzie ukryty jest holokron.

Do tego miejsca jest to klasyczna powieść przygodowo-poszukiwawcza z niebanalną jak na SW otoczką. Tyle, że gdzieś tak od połowy cokolwiek dzieje się na jednej z pięciu lub sześciu stron.

Oczywiście historia Qui-Gona i Obi-Wana nie znajduje zakończenia. Dziesięć lat później, Obi-Wan i jego uczeń Anakin, zostają nagle wezwani do świątyni Jedi w środku wykonywania misji, by wraz z doktorem Lundim wyruszyć w poszukiwania holokronu, który jakoby wpadł w ręce jego byłego ucznia, który całkowicie oddał się Ciemnej Stronie. Holokron musi być przetrzymywany w świątyni Jedi, by nie wyrządził nikomu krzywdy. Obi-Wan będzie musiał zawierzyć (ponownie?) staremu wrogowi.

Tym razem wszystko kończy się dobrze, ale już tak ciekawe nie jest.

I to jest właśnie cały problem z tą powieścią. Watson przekombinowała, naobiecywała czytelnikowi zbyt wiele i nie sprostała temu. Z jednej strony, jak nigdy, rozwinęła świat SW, z drugiej, dzięki jej talentowi, całą historię Następców, w praktyce wrzuciła na kolejne lata do szuflady. Nie wiem, czy ktoś kto będzie chciał z tego skorzystać, będzie miał na tyle siły, by wczytać się dokładnie w powieść. A szkoda, wielka szkoda.

Ocena końcowa
Ogólna ocena: 3/10
Klimat: 5/10
Opis świata: 7/10
Rozmowy: 4/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 4,17
Liczba: 6

Użytkownik Ocena Data
X-tla 10 2006-07-15 21:23:33
Nestor 5 2015-10-18 13:00:18
ettariel 4 2011-01-01 16:25:20
Lord Sidious 3 2005-04-11 19:22:10
Rusis 2 2005-04-28 19:05:18
Generał Kenobi 1 2005-06-12 07:18:26


TAGI: Alicia Buelow (13) David Mattingly (14) Jude Watson (46) Scholastic (109) Uczeń Jedi (21)

KOMENTARZE (2)

  • Nestor2015-10-18 13:00:15

    Nudy, nudy, nudy...

  • Rusis2005-04-28 19:07:08

    Nawet nie zauważyłem, kiedy zostala recka wrzucona ;)
    Jest to zdecydowanie bardzo słaba pozycja. Jest powieleniem konceptu zawartego w Deceptions. Cały czas czytając ją odnosiłem wrażenie, że gdzieś już to czytałem. Jak ktoś chce sobie sprowadzić jakąś książkę SW, to zdecydowanie radzę wybrać inną.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..