TWÓJ KOKPIT
0

Moc będzie z Tobą ... Zawsze :: Zemsta Sithów

”ZEMSTA SITHÓW TO OSTATNI FILM KINOWY Z SERII ”GWIEZDNE WOJNY”, ALE LEGENDA GWIEZDNEJ SAGI TRWA

”’Gwiezdne wojny’ otworzyły przed nami niezliczone możliwości. Pokazały, jakich cudów można dokonać w kinie” – mówi Peter Jackson, reżyser obsypanej Oscarami trylogii ”Władca pierścieni”.
Kiedy 25 maja 1977 na ekrany niespełna 30 kin (!) w Ameryce wszedł film zatytułowany "Gwiezdne wojny", nikt nie przypuszczał, że zmieni on na zawsze oblicze przemysłu filmowego na świecie.
Dziś pięć filmów z serii "Gwiezdne wojny" należy do najbardziej kasowych w dziejach kina. W samej tylko Ameryce przyniosły zawrotne wpływy (sumy dla filmów klasycznej trylogii obejmują wpływy z wersji specjalnych z 1997):

"Gwiezdne wojny"/”Nowa nadzieja” (1977) - 460,998,007$
"Imperium kontratakuje" (1980) - 290,475,067$
"Powrót Jedi" (1983) - 309,306,177$
”Mroczne widmo” (1999) - 431,088,301$
”Atak klonów” (2002) - 310,676,740$


W Polsce każdy z trzech filmów oryginalnej trylogii, wprowadzonych na ekrany w latach 1979, 1983 i 1985, obejrzało przeszło 5.000.000 widzów, a po wznowieniu w 1997 kolejny milion. Ale legenda "Gwiezdnych wojen" daleko wykracza poza rejestr danych kasowych. Zaczerpnięte z filmu wyrażenia i sformułowania "Niech moc będzie z Tobą", "Imperium Zła" czy samo określenie "Gwiezdne wojny" znane są nawet tym, którzy nigdy nie oglądali żadnego z filmów trylogii. Nic zatem dziwnego, że w roku 1989 "Gwiezdne wojny" znalazły się wśród 25 pierwszych filmów umieszczonych przez Bibliotekę Kongresu USA na liście dzieł filmowych o nieprzemijającej wartości kulturowej, historycznej lub estetycznej. Jesienią 1997 Muzeum Przestrzeni Kosmicznej USA przygotowało wystawę poświęconą klasycznej trylogii. Jej kurator, Mary Henderson, mówi: ”George'owi Lucasowi udało się przełożyć antyczne mity na opowieść czytelną dla ludzi końca XX wieku”.
Filmy Lucasa miały ogromne znaczenie dla rozwoju technik filmowych efektów specjalnych. Podczas pracy nad "Nową nadzieją" George Lucas założył studio Industrial Light & Magic, które zrewolucjonizowało kinowe efekty specjalne, dzięki m.in. wprowadzeniu technik komputerowych. Industrial Light & Magic pracowało nad efektami do ponad 110 filmów, zdobyło 14 Oscarów oraz 9 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej za osiągnięcia techniczne.
Dzięki wpływom z ”Gwiezdnych wojen” Lucas założył Pixar Animation Studios, gdzie powstały m.in. takie filmy jak ”Toy Story” czy ”Gdzie jest Nemo”.
"Powrót Jedi" był pierwszym filmem wyświetlanym w systemie dźwiękowym THX, który jest dziś stosowany w ponad 1.400 kinach na całym świecie oraz na płytach DVD, kasetach VHS i dyskach laserowych.
”Atak klonów” był pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym nakręconym całkowicie przy pomocy cyfrowych kamer video wysokiej rozdzielczości. Na planie ”Zemsty Sithów” z powodzeniem przetestowano kamerę o jeszcze większej rozdzielczości.
Dziś, niemal trzydzieści lat po premierze pierwszego filmu, Saga wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. W plebiscycie na najpopularniejszy film wszechczasów przeprowadzonym wśród studentów amerykańskich college'ów zwyciężył "Powrót Jedi". Gry video z serii ”Gwiezdne wojny” biją rekordy popularności, a książki, rozwijające fabułę filmów, trafiają regularnie na prestiżową listę bestsellerów dziennika New York Times. Seria klocków Lego opartych na filmach Lucasa znalazła miliony nabywców na całym świecie i to nie tylko wśród dzieci.
Na internecie odnaleźć można adresy setek stron i portali poświęconych Sadze, sekcje poświęcone "Gwiezdnym wojnom" należą do największych atrakcji parków Disneya na całym świecie.Materiał dzięki uprzejmości dystrybutora.


TAGI: Epizod III: Zemsta Sithów (50)
Loading..