Książki

Star Wars Journal: Captive to Evil by Princess Leia Organa

Autor: Jude Watson
Orginalny tytul: Star Wars Journal: Captive to Evil by Princess Leia Organa
Wydanie USA: Scholastic 1997
Ilustracje na okładce: Maren
Cena: 5 $


Recenzja Lorda Sidiousa

Nie ma co ukrywać, jest to pierwsza powieść jaką napisała Jude Watson w świecie Gwiezdnych Wojen. Ta nad wyraz płodna autorka miewa swoje wzloty i upadki, jak na kobietę w SW radząc sobie całkiem nieźle, mimo, że ogólnie oceniam jej powieści dość średnio.

Z oceną tej pozycji miałem szczerze powiedziawszy duży problem. Watson udowodniła, że potrafi pisać o niczym, rozwlec akcję i przynudzać, albo nagle wręcz ruszyć z kopyta zarówno z akcją, jak i opisem świata. Tu napisała coś, co jest jak na nią dość nietypowe. Przynudza, ale za to mocno wgłębia się w świat SW.

Oczywiście tematem przewodnim całej historii jest księżniczka Leia i „Nowa Nadzieja” widziana jej oczyma. Tyle, że za podstawę autorce nie posłużył scenariusz filmu, czy książka, a scenariusz adaptacji radiowej, obecnie lepiej znanej z komiksu z serii Empire pt „Princess... Warrior..”. Zatem dostajemy bardziej rozbudowane postaci, które w filmie nawet się nie pojawiły jak Raymus Antilles, kapitan Tantive IV i właściciel C-3PO i R2-D2. Dowiemy się więcej o relacjach Lei z Imperatorem, Bailem Organą, sojuszem Rebeliantów. Poznamy też jej zdanie na temat zadufanego w sobie Hana Solo.

Jude Watson nawet ciekawie rozwiązuje problem pisania pamiętnika. Co ważniejsze pamięta o tym. Leia nagrywa swoje myśli, a czasem włączy pamiętnik i nagrywa tam rozmowy, które akurat się toczą. Gdy sama nagrywa myśli, zdarzają jej się dość długie przerwy, w których jest zajęta lub nie ma czasu by pisać.

Ogólnie rzecz biorąc jak na poziom pamiętników jest nawet dobrze. Na debiut w SW też jest całkiem dobrze. Co ciekawe Watson pisząc pamiętnik Dartha Maula moim zdaniem osiągnęła majstersztyk, zostawiając resztę autorów daleko z tyłu. Tu już widać, że ma pewne możliwości, by zdyskwalifikować resztę autorów wspomnień bohaterów, ale jeszcze zdarzają się jej pewne potknięcia, przez co wybija się ponad poziom jedynie nieznacznie.

Ocena końcowa
Ogólna ocena: 5/10
Klimat: 6/10
Opis świata: 8/10
Rozmowy: 4/10Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 5,50
Liczba: 2

Użytkownik Ocena Data
Nestor 6 2013-08-26 10:58:08
Lord Sidious 5 2006-01-01 18:54:59

Tagi: Epizod IV: Nowa nadzieja (38) Jude Watson (46) Maren (3) Scholastic (109)

Komentarze (2)

Ten pamiętniczek chyba najwięcej nowego wprowadza, zaraz po pamiętniczkach Maula.

Oczywiście W Polsce nie można było wydać :(

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.