TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars Journal: Hero for Hire by Han Solo :: Książki

Autor: Donna Tausher
Orginalny tytul: Star Wars Journal: Hero for Hire by Han Solo
Wydanie USA: Scholastic 1998
Ilustracje na okładce: Maren
Cena: 5 $


Recenzja Lorda Sidiousa

Na fali popularności Wydania Specjalnego trylogii, wydawnictwo Scholastic rozpoczęło swą przygodę z Gwiezną Sagą. Jednym z pierwszych produktów, które wydali, była seria pamiętników – z trylogii, a właściwie z ANH. (Potem były jeszcze pamiętniki z Mrocznego Widma). Jednym z nich jest książeczka napisana jakoby przez Hana Solo.

Zawsze ciekawiło mnie, kiedy bohaterowie mieli czas robić pamiętniki. O ile jeszcze w przypadku Dartha Maula było to jakoś wytłumaczone, o tyle w innych przypadkach autorzy pomijali to milczeniem. Na szczęście inaczej jest w przypadku tej pozycji. Nie tylko otrzymujemy czas kiedy ten pamiętnik powstał, ale też i dokładny sposób.

Wszystko zaczyna się w celi w Pałacu Jabby. Han zostaje zamknięty z Chewbaccą i powoli czeka na to, co Jabba postanowi zrobić dalej. Oczywiście ledwo widzi, ale do celi przychodzi jeden z mnichów B’omarr – Sai’da, który postanawia porozmawiać z Hanem Solo o jego wyczynach. Cała rozmowa jest nagrywana. Han początkowo nie chce współpracować, ale z czasem zaczyna opowiadać swoją wersję wydarzeń, tego co rozpoczęło się w Nowej Nadziei.

Niewątpliwym plusem jest to, że autorka potrafiła wyjść poza ramy filmu. Całość opowieści zaczyna się więc od pierwszego poważnego kontaktu z Sojuszem Rebeliantów – Brią Tharen. A kończy gdzieś po Nowej Nadziei, a jeszcze przed TESB (wprowadzany jest Boba Fett), niestety Han nie może dokończyć rozmowy, bo brakuje na to czasu.

W kwestii merytorycznej trudno się tu czegoś przyczepić, w miarę solidna robota. Acz czytanie po raz kolejny tego co się wydarzyło w trylogii, nie jest zbyt pasjonujące, zwłaszcza gdy pojawiają się dłużyzny. Na szczęście pojawiają się też momenty komiczne, jak wstawki Chewiego, po których Han często zmienia zdanie na temat tego, co wcześniej powiedział.

Pozycja sama w sobie nie jest ani zachwycająca, ani porywająca. Plusem jest to, że autorka nie tylko potrafiła odwołać się do EU, ale też wytłumaczyć sens powstania takiego pamiętnika, co niestety w przypadku wielu innych jest mocno pomijane.

Ocena końcowa
Ogólna ocena: 4/10
Klimat: 5/10
Opis świata: 8/10
Rozmowy: 3/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 5,33
Liczba: 3

Użytkownik Ocena Data
Hego Damask 7 2007-12-20 07:43:15
Luke S 5 2009-02-24 17:08:42
Lord Sidious 4 2006-01-01 19:01:03


TAGI: Donna Tausher (1) Epizod IV: Nowa nadzieja (44) Maren (3) Scholastic (115)

KOMENTARZE (2)

  • Hego Damask2007-12-20 07:43:37

    nie najgorsze, tylko końcówka trochę urwana :)

  • Louie2006-02-11 09:41:24

    Poczytałbym Polską wersje ...
    O Hanie Solo wszyscy chcą czytać :P

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..