TWÓJ KOKPIT
0

Raport z XXX Spotkania Fanów Gwiezdnych Wojen we Wrocławiu :: Fandom

4.1. WEKTOR PIERWSZY


Po latach wyczerpujących wojen w Nowej Republice panuje względy pokój. Jednakże, co rusz w Galaktyce wybuchają lokalne konflikty i powstania. Aby zapewnić spokój, Luke Skywalker - przywódca Rycerzy Jedi, zwraca się z prośbą do Przewodniczącego Republiki Borska Fey’li o pozwolenie na powołanie Rady Jedi, która da możliwość lepszej kontroli i jurysdykcji nad rozsianymi po Galaktyce Jedi. Na planecie Rhommamool tajemniczy Nom Anor podżega mieszkańców do buntu, chcąc zmącić pozornie panujący pokój w Republice. W rzeczywistości jest on agentem Yuuzhan Vongów – nie znanej wcześniej rasy, która szykuje się na podbój Galaktyki. W miedzy czasie na położonym na Odległych Rubieżach Belkadianie, gdzie swa siedzibę ma stacja badawcza ExGal 4 pod przewodnictwem Danni Quee, badacze zauważają pojawienie się dziwnych asteroid, które mogą zwiastować kontakt z nieznaną rasą. Nie wiedzą, że zauważone przez nich obiekty to w rzeczywistości światostatki Yuuzhan, szykujące się do inwazji na Republikę. Aby dostać się do Galaktyki wykorzystują one Wektor Pierwszy – korytarz łączący znaną Galaktykę ze światem Yuuzhan. Chcąc ukryć swój atak, za pomocą swojego agenta w stacji ExGal – Yomina Carr eliminują wszystkich, którzy byli świadkami ich pojawienia się w Galaktyce. Yuuzhanie rozpoczynają inwazję na, niespodziewającą się ataku, Republikę. W między czasie rodzina Solo wraz z Lukiem i Marą Skywalker przybywają na Dubrillon, planetę będącą pod zarządem Lando Carlissiana. Mara jest niszczona przez tajemniczą wirus, która w rzeczywistości jest dziełem Yuuzhan, chcących poznać słabe punkty mieszkańców Republiki i broniących ich Rycerzy Jedi. Na Dubrillonie otrzymują wieści o dziwnych wydarzeniach na Belkadianie. Chewie, Han i Anakin ruszają na Sernpidal, Luke i Mara,w celu przeprowadzeni śledztwa, na Belkadian. Na planecie Mara stacza pojedynek z Yominem Carrem i zabija go. Na Sernpidalu, w wyniku działań Yuuzhan, następuje kolizja księżyca z planetą - ginie Chewbacca. Luke, Mara i Solo powracają na Dubrillon gdzie staczają ciężką bitwę z flota Yuuzhan, która stosuje w walce nie znane wcześniej metody i broń organiczną. Yuuzhanie kierowani przez Yammoska wojennego są niezwykle skoordynowani i bardzo dają się we znaki obrońcom planety, jednak udaje się ich odeprzeć na tyle, aby przeprowadzić ewakuację Dubrillonu. Zarażonej przez Noma Anora Marze Jade nie są w stanie pomóc ani medycy Nowej Republiki, ani Moc, zaczyna się rozpadać na poziomie cząsteczek. Republika nie jest już bezpieczna...

4.2.1. MROCZNY PRZYPŁYW: SZTURM

2 miesiące po Wektorze Pierwszym

Leia z Danni ostrzegają senat Nowej Republiki przed inwazją Vongów, ale senat uważa to za próbę przejęcia wpływów przez księżniczkę i nie zamierza podjąć żadnych działań. Tylko jeden z senatorów, Elegos A’Kla wyrusza wraz z Leią. W towarzystwie Jainy udają się na Agama, którego władze zgadzają się choć rozważyć ostrzeżenie Lei.
Ona sama wraz z admirałem Triestem Kre'fey organizuje ewakuację Dubrillionu, ale statki z uchodźcami zostają zaatakowane na orbicie i zmuszone do zmiany kursu – zamiast na Alamar lecą na Dantooine.

Eskadra Łotrów:
Mimo iż Fey’lya zabrania wojsku działać, admirał Traest Kre'fey wysyła Gavina Darklightera wraz z eskadrą do patrolowania Odległych Rubieży. Tam piloci znajdują pozostałości pirackiej fregaty zniszczonej przez Vongów i samych Yuzhaan i toczą przeciwko nim pierwszą zwycięską walkę. Na Dubrillionie Jaina dołącza do Eskadry Łotrów.

Luke wzywa wszystkich Jedi na Yanin 4, aby wysłać ich w misjach zdobycia informacji o Yuzhaanach. W Zakonie powstają zalążki rozłamu, gdyż część Jedi z Kypem Durronem na czele chce czynnie walczyć przeciwko najeźdźcom, co Luke uważa za ścieżkę do Ciemnej Strony. Mistrz Jedi przydziela zadania dobycia informacji.

Luke & Jacen:
udają się na Belkadan. Jedi trafiają na małą osadę wraz z plantacją, na której zmutowani niewolnicy różnych ras pracują pod kontrolą Yuzhaan. Jacen, mimo zakazu Luka, postanawia uwolnić niewolników, i wpada w ręce najeźdźców. Zostaje uwolniony przez Luka. Jedi orientują się, że niewolnicy gdzieś zniknęli i uciekają z planety.

Corran & Ganner:
zostają wysłani na Bimmiel, gdzie zaginęła grupa naukowców. Na niegościnnej planecie odnajdują archeologów, którzy pokazują im znalezione ciało – korpus Vonga sprzed 50 lat. Następnie Jedi znajdują obóz najeźdźców. Wraz z naukowcami badają żuki używane przez Vongów i przerabiają je na broń przeciwko nim. Wykorzystując ją uwalniają niewolników, a Corran w pojedynku zabija dwóch wojowników Yuzhaan.

Dantooine:
Mara udaje się na Dantooine, aby w spokoju walczyć z chorobą – wraz z nią jest Anakin. Odkrywają obecność Yuzhaan na planecie, a kiedy wpadają w tarapaty pojawia się Luke i Jacen. Na Dantooine przybywa też Leia wraz z uchodźcami, a także Yuzhaanie ze światostatkiem. Ostatecznie wszystkim udaje się uciec, na planecie głównie dzięki Lukowi, a w przestworzach dzięki przybyłej armii admirała Kre'fey.

Teraz senat nie może zlekceważyć zagrożenia, a galaktyka zostaje o nim powiadomiona.

Na koniec na Bimmiel przybywa komandor Shedao Shai, nowy dowódca sił Yuzhaan. Odnajduje tam zwłoki swoich dwóch krewnych i przysięga zemścić się na Jedi, a w szczególności na Hornie.

4.2.2. MROCZNY PRZYPŁYW: INWAZJAFey’lya oświadcza, że w związku z brakiem zaufania do Zakonu nie wyśle już nigdzie Jedi. Luke zwołuje na Coruscant zebranie Jedi, gdzie ponownie wybucha konflikt o sposoby działania i granicę Ciemnej Strony.

Tymczasem Leia udaje się z misją dyplomatyczną na Bastion, stolicę Resztek Imperium. Ostatecznie Moffowie zgadzają się na udział wojsk Imperium w wojnie.
Corran Horn wraca do czynnej służby w wojsku. Wraz z Eskadrą Łotrów (z Jainą) udaje się na Garqui. Na planecie znajduje się obóz ze zmutowanymi niewolnikami.
Eskadrze udaje się zabrać ze sobą kilku z nich, a przy okazji walki dokonane zostaje odkrycie, które może zmienić dalsze losy wojny – organiczna zbroja Vongów ma alergię na pył drzew Bafforr. Łotry wracająca orbitę, by tam spotkać flotę Vongów. Na pomoc Łotrom przybywa admirał Kre’fey, a zaraz potem admirał Palleon z wojskami Imperium i eskadrą Chissów. Na jej czele stoi osiemnastoletni Jagged Fel, syn barona Soontira Fel i Syal Antilles, siostry Wedga.

Senator Elegos A’Kla udaje się pokojową misją do Vongów. Na Dubrillionie spędza trochę czasu z Shaw, zaczynając poznawać najeźdźców. Shedao odwiedza Garqui i orientuje się, co zaszło – postanawia najechać Ichor, planetę skąd pochodzą drzewa Bafforr.

Nowa Republika spodziewa się ataku na pokojową planetę i wysyła tam swoje siły. Kiedy szykują obronę Ithora, dociera do nich wiadomość od Shedao – dostać się do niej może tylko Horn, bo reaguje na jego krew (której próbkę Dongowie mieli na Bimmiel). Wiadomością jest pozłacany i przystrojony kosztownościami szkielet senatora Elegosa… Shedao żąda oddania kości jego przodków poległych na Bimmiel.

Ithor zostaje ewakuowany, a najeźdźcy przybywają. Corran postanawia stoczyć pojedynek z Shedao – jeśli zwycięży Jedi,, planeta zostanie ocalona, jeśli Vong – odzyska on kości swoich przodków. Po pierwszych walkach zostaje ustalony termin pojedynku. Odbywa Si on tydzień później, a Jedi wygrywa.
Deign Lian, najwyższy rangą po Shedao, kontaktuje się ze swoim przełożonym – vongowskim mistrzem wojennym Tsavongiem Lah. Zgodnie z jego poleceniem zatruwa atmosferę Ithoru niszcząc całą roślinność planety, wspaniałą Matkę - Dżunglę, wraz z drzewami Bafforra…

Moffowie nakazują Palleonowi wracać do Imperium – z Nową Republiką zostaje tylko Jagged Fel. Nowa Republika oskarża Jedi o tragedię Ithora, a Corran przejmuje całą winę na siebie, odchodzi zarówno z wojska jak i z Zakonu i wycofuje się na Korelię stwierdzając, że jeżeli nadejdzie dzień, w którym Galaktyka go powita ponownie, to znaczy, że nic jej już wtedy nie będzie mogło uratować.

4.3.1 AGENCI CHAOSU: PRÓBA BOHATERA


Vongowie zajmują planetę Obroa-Skai i znajdujące się na niej biblioteki. Yuuzhańscy kapłani Harrar i Elan planują zorganizować pułapkę na Jedi, używając zarodników Bo’tous.
Na Kashyyku odbywa się pogrzeb Chewbaccy. Lumpawaroo i Lowbacca przejmują po ojcu/wuju dług życia wobec Hana Solo.
W senacie Nowej Republiki coraz głośniej rozbrzmiewają opinie oskarżające Jedi o wywołanie wojny z Vongami, tymczasem wywiad NR przejmuje Elan i Vergere – Yuuzhankę i jej powierniczkę, proszące o azyl polityczny.
Zagubiony Han Solo spotyka przyjaciela z dawnych lat – Roę. Planują razem zemścić się na najeźdźcach. Han za Chewiego, Roa za swoją żonę, Lwyll, która zginęła podczas ataku Brygady Pokoju. Lecą na stację Koło Fortuny, orbitującą nad Ord Mantell.
Yuuzhańskie uciekinierki zostają potajemnie przewiezione na Wayland. Wkrótce odbywa się tam atak Vongów, mający na celu udowodnienie prawdziwości zdrady Elan.
Kapłanka przeżywa i przekazuje informację o kolejnym celu floty Yuuzhan, jakim ma być planeta Ord Mantell – niezwłocznie zbierają się tam połączone wojska Imperium i Nowej Republiki. Elan i Vergere proszą o możliwość spotkania z rycerzami Jedi. Bitwa o Ord Mantell jest zacięta i nierozstrzygnięta. Dotkliwie poszkodowani YV
wycofują się i wypuszczają ogromnego węża, który przyczepia się do Koła Fortuny i zaczyna wysysać przebywające tam istoty. Chwyta między innymi Roę i jego przyjaciela, Fasga. Hanowi udaje się, współpracując z Rynem Dromą, zablokować śluzy Koła Fortuny i zapobiec dalszemu przechwytywaniu jeńców. Tak szybko jak się da, odlatują „Sokołem Millenium” z tłumem uciekających istot na pokładzie.
Brygada Pokoju uważa, że Elan jest prawdziwą zdrajczynią i układa plan przechwycenia jej oraz przekazania w ręce Vongów. Gdy dowiadują się o tym Yuuzhanie, jest już za późno na interwencję.
Han leci na Bilbringi śladem dawnego znajomego, który teraz stał się dowódcą Brygady. Wywiad postanawia przenieść Yuuzhanki na Bilbringi i równocześnie rozmieścić dwie grupy dywersyjne lecące na inne planety.
Jedi, po naradzie, zgadzają się spotkać z uciekinierkami Vongów.
Członkowie Brygady Pokoju atakują agentów wywiadu Nowej Republiki i Yuuzhanki. Ranny major Showolter przekazuje je w ręce przypadkowo napotkanego Hana Solo.
Brygada Pplpki pojmuje ich i przenosi na własny statek. Wojska Vongów przylatują, ale nie mogą dopuścić do spotkania. Hanowi udaje się uciec i dostać na pokład „Sokoła Millenium”. Po chwili znowu wylatuje, by odzyskać Yuuzhankę.
Elan zabija bo’tousami wszystkich porywaczy. Han zabiera ją i Vergere na pokład „Sokoła”. Odkrywa plan Vongów i demaskuje Elan. Kapłanka próbuje go zabić bo’tousami, ale ostatecznie sama ginie przez zatrute powietrze. Vergere daje Hanowi pojemnik ze swoimi łzami i ucieka w kapsule ratunkowej.
Łzy Foshanki leczą Marę Jade ze śmiercionośnej choroby dręczącej ją przez ponad rok.
Dowództwo Nowej Republiki uświadamia sobie, że wyciek informacji o Elan musiał mieć miejsce od bardzo wysoko postawionej osoby.

4.3.2. AGENCI CHAOSU: ZMIERZCH JEDI


Yuuzhan Vong zajmują Gyndine. Leia dowodzi ewakuacją planety i zabiera ze sobą na pokład wahadłowca 4 Rynów – krewnych Dromy. Rycerz Jedi Wurth Skidder zostaje na planecie i sam dochodzi do grupy jeńców, transportowanych na statek Yuuzhan.
Nowa Republika podejmuje decyzje o ścisłej obronie Bothawui i Kothlis oraz próbie zwabienia Vongów do systemu koreliańskiego, gdzie aktywowana zostanie stacja Centerpoint.
Huttowie pertraktują z Yuuzhanami. Oddają najeźdźcom kilka światów pod bioinżynieryjną uprawę, a w zamian będą powiadamiani o najbliższych ruchach floty Vongów.
Uchodźcy z Gyndine (m.in. krewni Dromy) lądują na Ruan. Rynowie dostają ofertę od sfałszowania dokumentów dla uchodźców. W ramach wynagrodzenia mogą zostać przeniesieni na Abregado-rae.
Wurth zaprzyjaźnia się na statku Yuuzhan z Rynami, Roą i Fasgiem. Razem pracują przy dorastającym yammosku.
Luke dowiaduje się od Talona Karrde’a, że wstrzymano dostawy przyprawy na Tynnę, Bothawui i Korelię. Są to światy, które w najbliższej przyszłości mogą spodziewać się ataków Yuuzhan.
Leia leci na Hapes, prosząc o wsparcie floty Hapańskich Smoków Bojowych. Po zaciętej dyskusji Gromada Hapes decyduje się wziąć udział w wojnie.
Wurth, Roa, Fasgo i Rynowie planują bunt, jednak na samym początku Wurth zostaje zdemaskowany przez yammoska i ma zostać złożony w ofierze.
Yuuzhan Vong zajmują Tynnę – informacje Talona znajdują potwierdzenie. Władze Nowej Republiki dokonują wyboru między dwoma pozostałymi światami i przenoszą flotę w okolice Bothawui. Tymczasem Anakin Solo uruchamia mechanizmy Centerpoint; wszyscy wojskowi uważają, że Yuuzhan Vong przylecą właśnie do Korelii. Leia ma wizję, w której statki Hapan zostają zniszczone i bezskutecznie nalega, aby pozostały na Hapes.
Huttowie wznawiają dostawy przyprawy na Bothawui.
Tuzin Kypa leci na odsiecz Wurthowi i odkrywa miejsce, gdzie kieruje się flota Vongów – Fondor.
Jacen dyskutuje z Anakinem, czy i jak użyć możliwości Centerpoint. Anakin decyduje się strzelić we flotę Yuuzhan Vong.
Hapanie lecą do systemu Fondora, na pomoc Nowej Republice.
Ganner i Kyp wdzierają się na pokład statku Yuuzhan i odnajdują Wurtha, dla którego jednak nie ma już nadziei. Zabijają yammoska i Yuuzhańskiego dowódcę Chine-kala. Ewakuują jeńców (w tym Randę) i odlatują.
Pracodawcami Rynów okazują się być członkowie Brygady Pokoju. Zamiast na Abregado-rae, pozostawiają uchodźców w okolicy Fondora. Na szczęście chwilę później rozbitkowie są odnalezieni przez Hana i Tuzin Kypa.
Anakin wysłuchuje Jacena i nie strzela z Centerpoint. Thrackan Sal-Solo odpycha go i posyła strumień energii w stronę Fondora. Strzał ze stacji niszczy połowę sił Yuuzhańskich, ale także większość nowoprzybyłych statków Hapan. Mimo to, Thrackan zostaje obwołany bohaterem.
Droma wreszcie odnajduje cały swój klan.
Viqi Shesh spotyka się z Nomem Anorem, chętna do współpracy z Yuuzhanami.

4.4. PUNKT RÓWNOWAGI

Rok po Wektorze pierwszym

Nasila się spór pomiędzy władzami Nowej Republiki a rycerzami Jedi.
Nie mogąc znaleźć granicy między agresywną obroną, a brutalnym atakiem, Jacen postanawia wycofać się z walki i odciąć od Mocy. W pewnym momencie ma wizję, w której Luke – bohater światłości walczy na płaszczyźnie galaktyki z Yuuzhaninem – uosobieniem cienia. W pewnym momencie Luke rzuca siostrzeńcowi swój miecz, lecz Jacen nie łapie go. Galaktyka traci swój punkt równowagi i stacza się razem z chłopakiem w ciemność Yuuzhan.
Han Solo wraz z Jacenem koordynują pracę kolonii dla uchodźców na Duro, nazywanej Trzydziestką Dwójką.
Jaina walczy w Eskadrze Łotrów pod Rodią, zostaje trafiona i katapultuje się. Po napromieniowaniu ma poważne problemy ze wzrokiem, ale, na szczęście, odwracalne i powoli dochodzi do zdrowia. Podjęto decyzję, by wróciła do rodziny, na Duro.
Yuuzhanie, zaskoczeni efektami działania Centerpoint, omijają Korelię w swoich planach. Zamierzają zająć Duro, gdzie przebywa Nom Anor i testuje nowe zarodniki. Mara Jade i Anakin dostawszy informację od Tekli, postanawiają zbadać kelnera w pewnej restauracji, który może być Yuuzhaninem. Informacja znajduje potwierdzenie – kelner jest samicą rasy Yuuzhan Vong. Jedi walczą z nią i transportują do placówki wywiadu, by dowiedzieć się czegoś więcej o fizjologii Yuuzhan Vong, jednak pokonana Yuuzhanka w najbliższej wolnej chwili popełnia samobójstwo.
Nom Anor, udający jednego z naukowców, wypuszcza nowe stworzenia w pobliżu kolonii 32, gdzie od pewnego czasu przebywa aż dwóch Jeedai. Owady niszczą osłonę kolonii i wszyscy przenoszą się do sąsiedzkiego miasta uchodźców zwanego Gateway. Kierowniczką Gateway okazuje się być Leia. Ani ona, ani Han nie wiedzieli wcześniej, że są odlegli od współmałżonków o niecałe 20 km.
Mara odkrywa, że jest w ciąży. Razem z Luke’iem postanawiają zachować ten fakt w tajemnicy.
Randa przebywa w Gateway i przy pomocy villipa kontaktuje się z Tsavongiem Lahem. Dowiaduje się, że na terenie kolonii działa Yuuzhański szpieg. Chwilę później przekazuje tę informację senatorce Viqi Shesh z Senki. Kuatka dochowuje wierności nowym pracodawcom i informuje Yuuzhan o zdradzie Hutta.
Jacen leci do orbitalnego miasta Bburru, by renegocjować ze spółką CorDuro, dostarczającą towary do kolonii, bowiem liczne transporty przylatują z okrojonym ładunkiem lub wcale.
Luke, Mara i Anakin lądują na Bburru w przebraniu Kubazów. Napotykają na swojej drodze podżegaczy, wobec których Mara odkrywa związki z Rhommamolskim Nomem Anorem. Luke i Anakin rozmawiają z wicedyrektorem CorDuro i są świadkami jego spotakania z Jacenem. Młodzieniec po rozmowie zostaje przetrzymywany jako zakładnik, a na jaw wychodzą powiązania spółki z Brygadą Pokoju.
Mara w stroju dostojniczki z Kuat i Jaina jako jej służąca spotykają się z doktorem Cree’Arem, który wydał się Marze najbardziej powiązany z podżegaczami z Bburru i Rhommamola. Cree’Ar okazuje się być Nomem Anorem. Mara i Jaina po jego zdemaskowaniu walczą o życie w pułapce zastawionej prze egzekutora.
Luke rozmawia z uwięzionym Jacenem i próbuje go nakłonić, aby powrócił do korzystania z Mocy.
Mara, Jaina, Luke i Anakin spotykają się w apartamencie Skywalkerów na Bburru. Odkrywają Durosjański plan, według którego jedno z orbitujących miast miałoby odlecieć tuż po pojawieniu się Vongów w systemie, a uchodźcy na powierzchni przekazani w ofierze Yuuzhanom.
Kenth Hamner próbuje zebrać do Duro wojska Nowej Republiki, jednak nie udaje mu się przekonać Komitetu.
Leia ewakuuje mieszkańców Gateway, a Luke, Mara, Jaina i Anakin uwalniają Jacena z aresztu.
Kilka statków Yuuzhan Vong pojawia się w systemie i ląduje na powierzchni Duro.
Luke, Anakin i Mara walczą w przestrzeni ze skoczkami, czekając na posiłki od Kentha.
Bliźnięta z rodzicami szukają sposobu ocalenia uchodźców, podczas gdy Yuuzhanie składają ofiary z naukowców. Han i Droma docierają do starego holownika, który może wystarczyć do ewakuacji wszystkich. Leia, Olmakh, Jacen i Jaina próbują odzyskać laser górniczy, mogący pomóc w ucieczce. Napotykają Yuuzhan i Leia zostaje porwana i niedługo ma być złożona w ofierze. Jacen idzie jej na pomoc, decydując się na powrót do korzystania z Mocy. Niestety przybył za późno dla Randy – Hutt zginął podczas próby ucieczki kilka minut wcześniej. Uczeń Jedi pokonuje Tsavonga Laha, lecz nie zabija go. Przy pomocy Jainy doprowadza ranną matkę na pokład „Sokoła”. Uchodźcy pomyślnie odlatują z planety.
Mara przekonuje admirała Wuhta, że Yuuzhanie wkrótce zaatakują także durosjańskie miasta i że zastosowane przez niego zawieszenie broni nie zmieni niczego na korzyść Durosjan. Wojska admirała włączają się do walki ze statkami Vongów. Wkrótce pojawia się tak ogromna armada Yuuzhan, że wojska Wuhta skupiają się tylko na eskorcie uciekających.
Yuuzhanie zajmują Duro, ale obiecują zaprzestanie inwazji pod warunkiem, że zostaną przekazani w ich ręce wszyscy Jedi, zwłaszcza Jacen Solo.
Dziecko Mary i Luke’a to synek.

4.5.1. OSTRZE ZWYCIĘSTWA: PODBÓJ


Jedi stają się przekleństwem Republiki. Yuuzhanie ponawiają propozycję, iż w zamian za wydanie Rycerzy Jedi, zaprzestaną inwazji. Powołania do wytropienia Rycerzy Jedi Brygada Pokoju odkrywa położenie siedziby Akademii Jedi na Yavinie IV. Przebywający na Coruscant Luke, decyduje się powierzyć Talonowi Kardde’owi misję ewakuacji adeptów Jedi, pozostałych na Yavinie. Dodatkowo na indywidualną misję na Yavin wyrusza Anakin Solo, dręczony koszmarami o swej przyjaciółce Tahiri. Brygada Pokoju atakuje Yavin. Kam Solusar wraz z Tionną ukrywają dzieci w jaskini do czasu przybycia Kardde’a. Anakin, Tahiri i mistrz Jedi Ikrit odpierają ataki Brygady. Do akcji przystępują Yuuzhanie, Ikrit ginie a Tahiri zostaje pojemna. Na planetę wkraczają Yuuzhańscy mistrzowie przemian - Tahiri zostaje poddana eksperymentom medycznym przez mistrzynię przemian Mezhan Kwaad. Na jej ratunek wyrusza Anakin, po drodze spotykając Vuę Raapunga - zhańbionego Yuuzhanina, byłego wielkiego wojownika, który ma osobiste porachunki z Kwaad. Dzięki ich współpracy Tahiri zostaje uwolniona a Rapuung zabija Kwaad i tym samym przywracając swój honor. Karrde’owi wraz z Boosterem Terrikiem udaje się ewakuować dzieci Jedi.

4.5.2. OSTRZE ZWYCIĘSTWA: ODRODZENIE


Dla Mary Jade nadchodzi czas rozwiązania, rodzi się Ben Skywalker.
Problemem okazuje się być jednak Borsk Fey’lya który nakazuje aresztować Luke’a i Marę, bo może wydanie ich zakończy wojnę z Yuuzhanami. Tymczasem Jaina i Kyp wyruszają w misję szpiegowską i poznają sekrety powstawania światostatków.
Han, Jacen i Leia nękający statki Yuuzhan, przyjmują na swój pokład heretyczkę Nen Yin, wraz z jej tajemniczą maskotką Vergere, której łzy przywróciły zdrowie Mary Jade.
Anakin i Tahiri są dodatkowo ścigani przez Brygadę Pokoju i wraz z Corranem Hornem rozbijają się po galaktyce.
Z czasem okazuje się, że nakaz aresztowania, który wydał Fey’lya był na żądanie Senatu, a on sam pragnie pomóc Lukowi i gratuluje mu ojcostwa.

4.6. GWIAZDA PO GWIEŹDZIE

Dwa lata po wektorze pierwszym

Ogólnie rzecz biorąc są dwa wątki: polowanie na Voxyny z jednej strony i przygotowywanie inwazji Vongów na Coruscant z drugiej. Zaczyna się od przechwycenia i zniszczenia przez Yuuzhan statku z uchodźcami. Na pokładzie są Alema i Numa Rar, które zostały zaatakowane przez Voxyna i ledwo udało im się uciec. Jedi są zaniepokojeni pojawieniem się Voxynów, bo istoty te atakują członków Zakonu w różnych miejscach galaktyki i ciężko im się oprzeć. Luke decyduje, że wobec takiego zagrożenia nie może pozostać obojętny; podejmuje decyzję o aktywnym włączeniu się rycerzy Jedi do wojny. Jednocześnie Tsavong Lah przygotowuje się do inwazji na Coruscant, przy okazji chcąc wytropić i zniszczyć Zaćmienie, tajną bazę Jedi. Poprzez Noma Anora szantażuje Leię, że jeśli nie wyda mu lokalizacji Zaćmienia, miliony uchodźców na planecie Talfaglio zginą. Leia odmawia, a Fey’lya i senat Nowej Republiki popierają jej decyzję, uznając Jedi za swoją ostatnią linię obrony. Lah i Shesh planują zamach na Borska Fey’lyę. Dochodzi do niego przy okazji demonstracji Zabójców Yuuzhan Vong, droidów projektu Lando Calrissiana, zbudowanych specjalnie do walki z Vongami. Akurat Yuuzhanie chcą zamordować Borska, ale ZYVi Leia neutralizują zagrożenie. Fey’lya wydaje polecenie stworzenia tylu ZYV, ile się tylko da. W międzyczasie Anakin Solo i grupa młodych Jedi decyduje się na śmiały plan, mający pozbyć się zagrożenia ze strony Voxynów. Dają się złapać Vongom i lecą na planetę Myrkr, gdzie na martwym światostatku Yuuzhanie klonują Voxyny. Wtedy też rozgrywa się bitwa o Talfaglio, którą wygrywa Nowa Republika przy wsparciu Jedi. Lah jednak nie rezygnuje z uderzenia na Coruscant, prowadzonego z Borleias i Reecee. Na Myrkr leci z kolei Nom Anor i Vergere, z poleceniem przechwycenia Jacena i Jainy Solo, towarzyszących Anakinowi. Dalej jest już szybko: kilku Jedi ginie, po drodze uwalniają dwójkę Ciemnych Jedi, Welka i Lomi Plo, którzy jednak uciekają, porywając Raynara Thula, zaś sam Anakin Solo ginie w walce z Vongami. Jaina i pozostali organizują ucieczkę, a Jacen wyrusza by zabić królową Voxynów. Unika przy okazji pochwycenia przez Noma Anora, ale dostaje się w ręce Vergere i nie ucieka razem z pozostałymi. Z kolei na Coruscant Noghri udaremniają zamach na Bena Skywalkera, którego chce się dopuścić Viqi Shesh, ale ona sama umyka, gdy w międzyczasie rozpoczyna się inwazja Vongów. Bitwa jest długa, nudna i generalnie Nowa Republika traci Coruscant, Borsk Fe’lya natomiast wysadza się w powietrze, zabijając ileś tam tysięcy Yuuzhan. Po bitwie okazuje się, że Danni Quee nauczyła się naśladować i dekoncentrować yammoski, co może się przydać w przyszłości.

4.7. MROCZNA PODRÓŻ


Jainie Solo i jej przyjaciołom udało się uciec z planety Myrkr, niestety za straszną cenę, Anakin Solo został zabity, a Jacen, brat-bliźniak Jainy, pojmany. Pilotując „Zwodzicielkę”, zdobyczny statek Yuuzhan Vongów, córka Lei, wybrała kurs na Couscant. Niestety, planeta została podbita, w takiej sytuacji podróżujący postanowili schronić w Gromadzie Hapes. Jednak osobiście Jaina wolała walczyć z wrogiem, niż połączyć się w bólu i żalu z rodziną.
Tsavong Lah również ma kłopoty, kapłan Harrar i Khalee Lah, mieli własne plany dotyczące przyszłości bez towarzystwa mistrza-wojny.
Yuzhannie wyśledzili zagubiony statek na Hapes. Uświadomili sobie też, że bojowe talenty Jainy są bardzo podobne do zdolności ich boginię-zwodzicielkę, zwanej Yun-Harlą. Na Hapes, młodą Solo zaczęły się interesować trzy osoby. Pierwsza to Jagged Fel, który zgodził się latać wraz z Jainą przeciwko Yuuzhanom. Zaczęło też łączyć ich coś więcej niż przyjaźń.
Kyp Durron także przebywał na planecie, pomimo, że partnerstwo z Jaina podczas najazdu na światostatku pod Serpindalem nie opłaciło się, przy obecnych kontaktach dziewczyny z ciemną stroną, sądził ,że mają ze sobą więcej wspólnego niż zwykle. Zaoferował jej by stała się jego uczennicą.
Ta’Chume, była królowa-matka, za wszelka cenę chciała usunąć obecną władczynię i jednocześnie swoją synową z tronu. Tenniel Djo, ranna psychicznie, gdy królewska flota została zniszczona pod Fondorem oraz po stracie nienarodzonego dziecka, nie potrafiła sprawować urzędu. Bezwzględna Hapanka chciała nowej królowej, silnej i surowej, którą mogłaby z łatwością manipulować. Na ofiarę upodobała sobie Jainę Solo.
Harrar i Khalee Lah otoczyli flotą Hapes, lecz najmłodsza Solo miała plan awaryjny. Manipulując sygnaturą grawitacyjną z zdobycznego wahadłowca, oszukała Yuzhannów. Ich radar nie potrafił rozróżnić statków wroga od sprzymierzeńców, w wyniku Yuzhann Vongowie zniszczyli własną flotę.
Nowa Republika zwyciężyła. Niestety, Gromada Hapes straciła swoją królową, którą otruła jej złowroga teściowa. Plan Ta’Chume spełniłby się do końca, gdyby nie odmowa Jainy Solo na zajęcie tronu. Nową władczynią została Tenel Ka, córkę Tenniel Djo i księcia Isoldera, która nadal zamierzała bronić swojej planety i całej galaktyki przed inwazją złowrogich najeźdźców.

4.8. LINIE WROGA (PORWÓT REBELII, TWIERDZA REBELII)


Borleias:
Dylogia Linie Wroga opowiada o trwającej kilkadziesiąt dni okupacji, a raczej powinienem powiedzieć wyzwoleniu Borleias, z rąk Yuuzhan Vongów, krótko po upadku Coruscant. Akcja rozpoczyna się właśnie atakiem na Borleias. W walkach naziemnych użyto droidów ZYV (YVH), które szły do walki z okrzykiem bojowym „jesteśmy maszynami, jesteśmy potężniejsze od Yuuzhan Vongów, oczywiście po yuuzhańsku. Planeta zostaje odbita z rąk Yuuzhan Vongów, a siły Nowej Republiki pod dowództwem Wedge’a Antillesa za swoją kwaterę obierają laboratorium biotyki.
W sumie pobyt wojsk Nowej Republiki na Borleias trwał kilkadziesiąt dni, i zaowocował śmiercią byłego mistrza Wojennego Czulkanga Laha, ojca Tsavonga

Rada Nowej Republiki:
Trzeciego dnia na Borleias przybywa czterech członków Rady Nowej Republiki, Pwoe, który ogłosił się Prezydentem NR, Niuk Niuv, Chelch Dravvad i Fryor Rodan. Cała czwórka niechętnie nastawiona do Jedi. Rozkazali Wedlowi bronić Borleias za wszelką cenę, ostatecznie oddając Wedge’owi pod komendę znaczną część sił Nowej Republiki, co oznaczało, że na Nowej Republice radni postawili krzyżyk.

Nowa Rebelia:
W związku z takim obrotem sprawy, Wedle po przystaniu na ich propozycję obrony Borleias tak długo, jak się da, otrzymaniu do tego niezbędnych środków i odlotu Rady, zorganizował spotkanie wszystkich ważniejszych osobistości przebywających na borleias, którym mógł ufać i zawiązał tzw. Nową Rebelię, na modłę Sojuszu Rebeliantów, który obalił Imperium.

Viqi Shesh:
Viqi Shesh, senator-zdrajczyni, która próbowała porwać Bena Skywalker, miała zostać stracona, jednak uratowała się od śmierci, podsuwając Tsavongowi Lahowi myśl, że za problemami z implantem nowej dłoni stoją mistrzowie przemian, chcący go kontrolować. Mistrz wojenny wysłał Viqi na poszukiwania Jedi na powierzchni Coruscant, ta jednak znalazła ukryty statek i przygotowała swoją ucieczkę.
Ostatecznie jej się to nie udało, gdyż statkiem, który znalazła odleciały Widma, Luke, Mara i Tahiti, a Viqi mając do wyboru śmierć z rąk Yuuzhan, czy ze swoich wybrała to drugie.

Lord Nyax:
Na Coruscant pojawiło się wielkie zagrożenie, i to inne niż Yuuzhanie. A mianowicie Lord Nyax. Był to Irek Ismaren, który przeszedł kilka operacji, wszczepienia modułów komputerowych, przyśpieszonego wzrostu (urósł do 3 metrów), a także miesza świetlnego w mózg, na skutek walki z Mrocznym Jedi, który miał go nauczyć posługiwania się Ciemną Stroną, przez co stracił zdolność mowy, pamięć i tym podobne. Mroczny Jedi stracił życie. Inne miecze, ale już raczej rękojeścią zostały zaimplantowane w pięści, ramiona i kolana. W czasie drugiej serii eksperymentów Irek uwolnił się, zabijając matkę.
Irek wyszedł z laboratorium, odkrył położenie starej Świątyni Jedi łącznie ze źródłem Mocy znajdującym się pod nią. Został powstrzymany przez Luke’a, Marę i Tahiri, którzy podczas zwiadu na Coruscant odkryli Nyaxa. Ponieważ w walce na miecze świetlne szans nie mieli, pokonali go przy użyciu Mocy. I chociaż Nyax, jako taki umarł, jego Mroczna obecność w źródle Mocy na Coruscant pozostała.

Gwiezdny Włócznik:
Gwiezdny Włócznik był projektem mającym ułatwić odwrót sił Republiki z Borleias. Yuuzhanie spodziewali się superbroni będącej czymś pośrednim między Gwiazdą Śmierci a działem galaktycznym. Tzn. Emitującej olbrzymie wiązki energii, które przeskakiwały następnie przez nadprzestrzeń i wyskakiwały niedaleko celu, niszcząc, lub uszkadzając go. Mając taką broń Republika mogłaby atakować dowolne miejsce z dowolnego innego. I tak też wskazywały konstrukcje, plany i testy, jakie siły Antillesa przeprowadzały. Jednak prawdziwym włócznikiem był Niszczyciel klasy Super, Lusankya. Cały okręt, jak u jego rdzeń przerobiono, uzbrojenie wymontowano i przeniesiono na inne okrętym a podczas opuszczania Borleias okręt z jednym pilotem skierował się na światostatek domeny Hul.

4.9. ZDRAJCA


Jacen Solo jest uwieziony przez Yuzzhan Vong w Objęciach Cierpienia. Odwiedza go Vergere i odcina od Mocy - jedynej rzeczy która utrzymywała go przy zdrowych zmysłach. Mówi mu, że już jest martwy a one jest jego przewodniczka po krainie umarłych. Wyjaśnie mu filozofie Yuuzhan Vong nt. istoty bólu. Początkowo Jacen pragnie tylko aby tortura się skończyła. Po opowieści Vergere Jacen próbuje zaakceptować ból. Plan Anora nawrócenia Jacena na wiarę Yuuzhan Vong.
Statek dokuje wewnątrz jeszcze czegoś większego niż światostatek. Jest to statek-nasienie miejsce gdzie są wszystkie materiały genetyczne z dawno zniszczonego świata Yuuzhan Vong. Grupy niewolników służą dhuryamom, stworzeniom genetycznie wyzżzym niż yammoski. Dhuryamy konkurują ze soba - najlepszy zostanie mózgiem nowego świata YV. Niewolnicy, do których dołącza Jacen, są kontrolowani przez implanty. Jacen próbuje zrozumieć dhuryama który go kontroluje. Potrafi wyczuwać jakby dhurayamę. Statek nasiono dociera do Coruscant. Jacen sprawia, że gaj amphistaffow wytwarza dla niego zbroje. Niewolnicy atakują swoich panów bronią ukryta wcześniej przez dhuryam Jacena. Jace mało nie zabija także i własnego dhuryama w ostatniej chwili powstrzymany przez Vergere.
Budzi się na Coruscant juz bez implantu. Wędrujac z Vergere po Yuuzhan'tar trafiają na krater emanujący energia Ciemnej Strony. Mało nie zabija Vergere. Wg Vergere nie ma ciemnej i jasnej strony.
Duch Anakina każe mu znaleźć bezpieczne miejsce. Jacen słyszy wołanie o pomoc.
Tygodnie później, Ganner szukający Jacena przybywa na przemienioną Coruscant.
Yuuzhan’tar, razem próbują walczyć, i mimo olbrzymiego bohaterstwa, Ganner przepłaca wszystko życiem. Ale Jacen i Vergere mogą potajemnie opuścić planetę.

4.10. SZLAK PRZEZNACZENIA

Trzy lata po Wektorze Pierwszym

Han i Leia wyruszają w misję dyplomatyczną do Resztek Imperium, starając się nakłonić Pelleaona, do aktywnego wsparcia w wojnie z Yuuzhanami. Leia dzięki Mocy odkrywa, że Jacen żyje.
Na Kalamarze odbywają się wybory nowego Przewodniczącego Republiki. Jednym z najpoważniejszych kandydatów jest Fyor Rodan, zagorzały przeciwnik Jedi.
Przebywająca w systemie Obroi-skai Jaina również wyczuwa swojego bliźniaka. Mieli tam zaskoczyć Shimmrę, lecz dochodzi do wielkiej bitwy, w której po siłom Republiki dowodzonym przez Keyana Farlandera pomagają Hapanie.
Vergere wyjawia Jacenowi kulisy swojej decyzji, czemu lata temu zdecydowała się polecieć z Yuuzhanami.
Na Yuuzhan’tar Shimmra zwołuje radę wojenną. Yuuzhanie zaczynają borykać się z problemami, jak ilość wojowników itp. Wydają też rozkaz zabicia Cala Omasa, jednego z kandydatów na Przewodniczącego Republiki.
Tymczasem Luke zaczyna rozmawiać też z Calem Omasem o przyszłości Republiki i Zakonu. Chce by powstała Rada Jedi, lecz złożona nie tylko z samych Jedi. Dostaje też telepatyczną wiadomość od Jacena, że wraz z Vergere przybyli na Kalamar.
Pelleaon, przyjmuje dary przyjaźni (tajne mapy jądra galaktyki), ale nie chce przyłączyć się do krucjaty.
Bothanie rozpoczynają ar’krai, krwawą zemstę, polegającą na wybiciu wszystkich Yuuzhan za zabicie Fey’lyi.
Nom Anor szpieguje na Yuuzhan’tarze swoich przywódców i dowiaduje się o herezjach.
Cal Omas zostaje wybrany szefem Republiki. Luke przesłuchuje Vergere, Lando dalej buduje droidy zabójców Vongów. Zostaje zawiązana nowa Rada Jedi. Akbar jest śmiertelnie chory.
Okazuje się, że wraz z Chissami Republika stworzyła nową broń – wirus Alpha Red, który ma wybić wszystkich Yuuzhan Vong.
Vergere niszczy wirusa, Cal Omas zawiązuje oficjalnie Galaktyczną Federację Niezależnych Sojuszy w miejsce Nowej Republiki. Dochodzi do wielkiej bitwy o Ebaq 9, w której Jaina zabija Tsavonga Lah. Po tej porażce Nom Anor zostaje wygnany. Wcześniej ginie też Vergere, która widząc marne szanse Jacena na przeżycie, poświęca się zmieniając bieg bitwy.
W tym samym czasie dochodzi też do incydentu na Ilezji, w którym Brygada Pokoju pod dowództwem Thrackena Sal-Solo musi się zmierzyć z Jainą.

4.11. HERETYCY MOCY (RUINY IMPERIUM, UCHODŹCA, SPOTKANIE PO LATACH)


Senat ciągle się kłóci, czy zniszczyć Yuuzhan kompletnie, mimo, że Alpha Red został zniszczony, czy nie.
Yuuzhanie atakują Barab I, rodzinną planetę Saby, która niechcący atakuje statek z milionami wziętych do niewoli swoich pobratymców.
Cal Omas decyduje się odnaleźć legendarną Zonamę Sekot, która może pomóc odwrócić losy bitwy. W misję tę wysyła Luke’a Skywalkera, a Han i Leia zostają wysłani z misją przywrócenia komunikacji w galaktyce.
Uznany za zdrajcę Nom Anor powoli zaczyna budować na Yuuzhan’tarze heretycki kult, którego staje się guru. Podrzuca też fałszywego villipa, zwierzę komunikacyjne, do pałacu Shimmry.
Gdy Luke przybywa na Bastion, odkrywa że właśnie stał się on celem inwazji Yuuzhan. Bastion pada, ale cywile zostają uratowani. Pelleaonowi udaje się przekonać radę Moffów, aby przyłączyć się do Sojuszu.
Tymczasem okazuje się, że Yuuzhanie wytłukli wszystkich Yevethów.
Luke kontynując swą wyprawę dowiaduje się, że wiele światów ma legendy o Zonamie Sekot. Dostaje też pozwolenie na poszukiwania w Imperium Chissów.
Tymczasem Han i Leia przylatują na Bakurę, gdzie okazuje się, że wśród Ssi-Ruuków miała miejsce rewolucja (niestety to kolejne dzieło Yuuzhan mające na celu zlikwidowanie kolejnego wroga).
W końcu wychodzi na jaw, że Rynowie stworzyli siatkę szpiegowską.
Luke dociera do Zonamy Sekot, ale musi jeszcze ją przekonać o swoich intencjach, Pelleaon walczy na własna rękę z Yuuzhanami, a Anor robi wszystko byleby tylko mieć pełną kontrolę nad wydarzeniami.

4.12. OSTATNIE PROROCTWO


Powieść zaczyna się od wygłoszenia proroctwa w głębinach Yuuzhan’tara przez przywódcę Zhańbionych i zarazem ich proroka, Yuu’shę. Przepowiednia mówi o żywej planecie, która przyniesie odkupienie Zhańbionym i obali niesprawiedliwe rządy Shimrry.
Tymczasem trwa kontrofensywa Sojuszu Galaktycznego. Wedge Antilles zaatakował Duro, był to jednak podstęp, który miał odciągnąć posiłki YV z przestworzy Fondoru i dzięki któremu inna część floty Sojuszu mogła go wyzwolić.
Następnie przenosimy się na Yuuzhan’tara, gdzie Onimi pokazuje Nen Yim żywy statek kosmiczny, nie wyhodowany jednak przez YV. Nen Yim dostaje rozkaz od Shimmry stworzenia przeciwko takiej technice skutecznej broni.
Jednocześnie trwa odprawa na Kashyyyku z udziałem najważniejszych dowódców Sojuszu, którzy decydują się na zaatakowanie Bilbringi, głównie ze względu na mało uszkodzone stocznie i dogodne położenie jako przyszłą bazę wypadową.
Nen Yim wymyka się w nocy z damuteka i spotyka z arcykapłanem Harrarem, który dyskutuje z nią na temat dwóch wielkich zagrożeniach dla YV - żywej planety oraz herezji, szerzącej się wśród zhańbionych. Jego plan polega na skontaktowaniu się z Prorokiem i namówieniu go na wspólną wyprawę, której prawdziwym celem ma być zniszczenie żywej planety z jego proroctwa, a także zgładzenie jego samego. Za jednym zamachem pozbyliby się dwóch problemów, które mogą przynieść zagładę istotom ich rasy.
Do uszu Proroka dociera ta wiadomość, i przyjmuje propozycję wyprawy, dodając jednak do planu rycerzy Jedi. Na wyprawę udają się Corran Horn z Tahiri, którym udaje dostać się na planetę i spotkać z Prorokiem. Wspólnie wymyślili plan, dzięki któremu Jedi odlecieli z Nen Yim (inscenizując jej porwanie) na pokładzie porwanego sekotańskiego statku, zabierając też Proroka i arcykapłana Harrara, i wskoczyli w nadprzestrzeń w kierunku Zonamy Sekot.
W tym czasie pierwsza grupa szturmowa pod dowództwem Wedge’a wyskoczyła w przestworzach Bilbringi, lecz gdy Antilles zamierzał wezwać pozostałe dwie grupy pod dowództwami Kre’feya i Pellaeona, niespodziewanie uległa awarii cała sieć Holo Netu. Na Kalamarze Han wraz z Leią dostają zadanie przywrócenia łączności między Antillesem, Kre’feyem i Pellaeonem za pomocą Sokoła.
Po kilku kłopotach załoga żywego statku wylądowała na Zonamie Sekot, gdzie Nen Yim przy pomocy Proroka rozpoczęła badania, a Corran i Harrar podczas poszukiwania schronienia zauważyli w oddali wystające z lasów ogromne łopatki napędu nadświetlnego, w który była wyposażona planeta. Po pewnym czasie Nen Yim ujawnia pierwsze wyniki badań nad florą i fauną twierdząc, iż wiele gatunków przypomina organizmy z pradawnej ojczyzny Yuuzhan Vongów, a Tahiri potwierdza to z pomocą Mocy, dodając, iż na pewno jest to ich zaginiona ojczyzna, a wszystkie występujące tu formy życia dobrowolnie pełnią swoją funkcję, zespolone razem przez Moc. Nom Anor zdradza ich, potajemnie kontaktując się z Shimrrą i obiecując zniszczenie planety a także zabicie towarzyszy.
Tymczasem trwa bitwa o Bilbringi, część floty YV wycofuje się, podejrzewając, że to kolejny podstęp Sojuszu, siły obu flot stały się więc niemal wyrównane. W tym czasie do przestworzy Bilbringi przybył Sokół Millenium wraz z kilkoma myśliwcami typu TIE. Powraca część floty YV, i sytuacja na polu bitwy staje się dramatyczna. Jaina i jej eskadra, po uporaniu się ze zbuntowaną załogą stacji Golan II, przyłączyła ją do walki, pomagając zniszczyć jeden interdyktor YV, dzięki czemu ocalałe okręty części floty Antillesa, w tym i sama stacja, mogły wskoczyć w nadprzestrzeń.
W międzyczasie na Zonamie Sekot Nen Yim podejmuje się próby zrozumienia planety, wszczepiając w quahsę komórki nerwowe sekotańskich form życia i uzyskując dostęp do wspomnień planety. Mistrzyni przemian znalazła rozwiązanie wszystkiego, co może mieć związek z istotami rasy YV, i oddaliła się w celu kontemplacji, zabił ją jednak Nom Anor, podsłuchawszy wcześniej jej rozmowę z Tahiri. Młoda Jedi, odkrywając umierającą Nen Yim, podążyła jego śladem. Po drodze spotkała Corrana i Harrara i razem udali się w pościg za byłym egzekutorem, który chcąc unicestwić planetę dla swego Najwyższego Lorda, zdążył umieścić wirusy w rdzeniu reaktora nadprzestrzennego. Wymknął się dwojgu Jedi i pośpiesznie udał się na pokład yuuzhańskiego lądownika, który przysłał mu Shimrra. Tahiri i Corran zostali otoczeni przez wojowników YV, oswobodził ich jednak „Cień Jade”, którymi przylecieli Skywalkerowie i Jacen z innej części planety, wyczuwając jej wielkie zagrożenie. Nomowi Anorowi udało się umknąć w przestworza. Zarażenie rdzenia reaktora nie wywołało ekspozji jądra, jak planował były egzekutor, lecz planeta nie mogła powstrzymać niekontrolowanego skoku w nadprzestrzeń...

4.13. JEDNOCZĄCA MOC

Cztery lata po Wektorze Pierwszym

Sojusz dowiedział się, iż na Yuuzhan’tarze YV planują uroczystą ceremonię, na której mają złożyć w ofierze setki oficerów Sojuszu. Przy transporcie więźniów ma im pomóc Brygada Pokoju, a ostatnim przystankiem jest Selvaris, i to tam Sojusz zaplanował akcję odbicia więźniów, która zakończyła się powodzeniem.
Na Yuuzhan’Tarze Shimrra prezentuje Uśmiercicieli – udoskonalonych i niezwykle silnych wojowników.
Tymczasem Zonama Sekot, na której przebywają Jedi, już raz wyskoczyła z nadprzestrzeni i wskoczyła ponownie. Jedi znaleźli Harrara, który oświadczył, że jest gotów pomóc im porozumieć się między istotami różnych ras a YV w celu zakończenia wojny. „Sokół” niespodziewanie znalazł się (po odbiciu więźniów) w okolicach Caluuli, gdzie zastali planetę i stację kosmiczną, która od miesiąca stawiała czoła YV. Niedługo po wylądowaniu na stacji YV przypuścili ostateczny atak (pragnąc jeńców) ale Hanowi wraz z Leią udało się umknąć, z pomocą przyszedł im też Boba Fett.
Tymczasem Leia i Han przybywają na Kalamar, gdzie dowódcy Sojuszu wykładają plan podzielenia floty na dwie części: jedna miałaby brać udział w obronie Kalamara, a druga miałaby odbić Coruscant.
Grupa szturmowa złożona z Hana, Leii, Durrona wylądowała na Caluuli w ważnej misji, nie musieli jednak walczyć z YV gdyż zrobiła to za nich Alpha Red, niszcząc wszelkie formy życia YV, ale nie tylko – i to zaczęło stanowić problem, zwłaszcza, iż jeden zarażony statek zdążył uciec i skoczyć w nadprzestrzeń.
Tymczasem zaczęła się bitwa o Kalamar, gdzie armada YV utworzyła szyk w kształcie yammoska. W pewnym momencie wojenny mistrz YV nakazał wycofać prawie połowę jednostek w kierunku Contruuma. Sojusz chciał odstąpić od ataku na Coruscant, jednak reszta floty YV niespodziewanie wycofała się spod Kalamara i skoczyła ku Jądrowi.
Gdy Zonama Sekot wyskoczyła z nadprzestrzeni w systemie Coruscant, na powierzchni Yuuzhan’tara rozpętały się trzęsienia ziemi, YV wezwali też wiele swoich flot do powrotu do Jądra Galaktyki.
Flota Sojuszu wyskoczyła w pobliżu Coruscant z wielu niestrzeżonych punktów wylotowych, i rozpoczęła się bitwa. Transportowce wojska rozpoczęły dostarczanie setek komandosów na powierzchnię planety. Na Zonamie część Jedi, którym planeta podarowała żywe myśliwce, rozpoczęła obronę Sekot, a część udała się na krążowniki Sojuszu lub podążyła na Coruscant.
Bitwa szalała praktycznie w całym systemie Coruscant, podobnie jak na całej powierzchni planety. Rozpoczął się bunt zhańbionych, których z pomocą Uśmiercicieli zaczął dziesiątkować Nom Anor, jednak gdy ujrzał pożary trawiące Yuuzhan’tara, wywołane przez Mózg Świata, stwierdził iż Najwyższy Lord oszalał i postanowił przejść na stronę zhańbionych. „Sokół” przedarł się przez blokadę planety. Tahiri, Kenth i Mara dołączyli do zhańbionych i komandosów, a Luke, Jaina i Jacen podążyli ku Cytadeli.
Shimrra wykorzystał zarażony na Caluuli yuuzhański statek i skierował go na Zonamę, aby zatruć wszystkie jej formy życia. Sekot odparła zakażony statek i myśliwce wroga za pomocą swych własnych bezzałogowych żywych myśliwców, i sprowadziła dziesiątki pilotów koralowych skoczków na ziemię.
„Sokół” przedarł się do Studni Mózgu Świata, po walce z YV ujrzeli iż dhuryam jest chętny do współpracy.
Luke, Jacen i Jaina dotarli na sam szczyt Cytadeli, do bunkra Shimrry, gdzie stoczyli walkę z uśmiercicielami, a Jaina podążyła za Onimim na jeszcze wyższy poziom, lecz zhańbiony obezwładnił ją tam, posługując się – ku zdumieniu Jainy - Mocą.. Luke Skywalker zabił Shimrrę, a Jacen podążył za siostrą. Kapsuła oderwała się od reszty cytadeli i podążyła w przestworza, a na jej pokładzie Jacen Solo stoczył walkę z Onimim, który nie dość, że był widoczny w Mocy i potrafił się nią posługiwać, to okazał się prawdziwym Najwyższym Lordem, który od początku inwazji kontrolował Mocą Shimrrę. Za pomocą swoich telekinetycznych sztuczek i trucizn zawartych w jego organizmie, pragnął pokonać Jacena, jednak młody Jedi obrócił jego własną broń przeciwko niemu i Onimi został unicestwiony. Po jego śmierci zaczął rozpadać się związany z nim statek, jednak bliźnięta zdołały uciec.
Mistrz wojenny Nas Choka, widząc zagładę statku Shimmry, nakazał zakończenie bitwy i poddanie się, bo skoro zginął ich władca, bogowie rzeczywiście musieli się od nich odwrócić i sprzymierzyć z niewiernymi.
Po jakimś czasie postanowiono zesłać wszystkie istoty rasy YV na powierzchnię ich pradawnej ojczyzny, w zamian za to Nas Choka musiał poinformować floty YV w całej galaktyce o zakończeniu wojny i wezwać ich do poddania się, co uczynił.
Zonama Sekot przyjęła YV, pozwalając im na nowo zespolić się z Mocą, i skoczyła w nadprzesteń w kierunku Nieznanych Terytoriów galaktyki, opuszczając Coruscant, której przywrócenia do stanu sprzed wojny podjęli się yuuzhańscy mistrzowie przemian i Mózg Świata.1 (2) 3 4


TAGI: Relacja (301) Wrocław (69)
Loading..