TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars Episode I The Phantom Menace :: Książki

Autor: Patricia C. Wrede
Orginalny tytul: Star Wars Episode I The Phantom Menace
Wydanie USA: Scholastic 1999
Ilustracje na okładce: Paul Colin
Cena: 5,99 $
Stron: 178


Recenzja Lorda Sidiousa

Mroczne Widmo to wspaniała uczta dla oczu i uszu, ale co z historia przezeń opowiadaną? Z tą już jest trochę problemu. O ile jeszcze w adaptacji powieściowej Terry’ego Brooksa, udał się dodać pewne elementy, to niestety w komiksie czy także w wersji młodzieżowej czegoś brakuje. Książka jest poprawna i tyle. Tak jak powinna być.

Patricii Wrede udaje się jednak dodać parę elementów, których niestety zabrakło w filmie, jak i dorosłej wersji. Robi to głównie wcielając się w myśli bohaterów. Jest genialna scena w której, w czasie przelotu statkiem królowej Naboo Obi-Wan obserwuje sobie jak Ric Olie naucza Anakina, i widzi jak chłopiec szybko wszystko pojmuje. To już jest gdy wracają z Coruscant i Anakin wie, że Rada nie chce by go szkolono. On sam sobie myśli, że w takim razie będzie musiał zostać pilotem, a Kenobi widząc go jest zdumiony, widząc kogoś tak zdolnego w tej materii w tym wieku. Od razu przypomina się zdanie z klasycznej trylogii „Kiedy go poznałem zdumiało mnie jak świetnym był pilotem”. I to właśnie jest tu najpiękniejsze. Genialna scena, której naprawdę brakuje w filmie

Z resztą niestety jest już bardziej problematycznie. Po pierwsze mamy złagodzony zarówno wyścig jak i finalną bitwę oraz pocięty wątek polityczny. W tym momencie, książka samoistnie nie ma prawa bytu. To dodatek do filmu, i powiedzmy sobie szczery adresowany do dzieci, które stawiają swe pierwsze kroki w czytaniu. Jest to ciekawa rzecz, by sobie Mroczne Widmo w jakiś sposób przypomnieć, ale to tylko i wyłącznie dodatek.

Niestety także powielone są tu pewne elementy, z powieści Brooksa, jak które nie znalazły się w filmie. Jak choćby generał Ceel, gunganin dowodzący bitwą o Naboo. W filmie jego kwestie spadły na kapitana Tarpalsa, lecz w obu powieściach jest inaczej. Przynajmniej jednak uczestnicy wyścigu się zgadzają, nie ma już Xantebee.

Dla mnie w większości jest to poprawna adaptacja Mrocznego Widma adresowana do młodzieży i nic poza tym. Wrede zrobiła to, co miała zrobić i na tym poprzestała.

Ocena końcowa
Ogólna ocena: 7/10
Klimat: 7/10
Opis świata: 7/10
Rozmowy: 6/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 6,00
Liczba: 3

Użytkownik Ocena Data
Raham Kota 10 2010-06-07 19:38:58
Lord Sidious 7 2006-05-14 15:59:33
Ptometeusz 1 2007-12-30 10:30:47


TAGI: Epizod I: Mroczne widmo (57) Patricia C. Wrede (3) Paul Colin (1) Scholastic (109)

KOMENTARZE (1)

  • Raham Kota2010-06-07 19:38:47

    Nie mam, ale czytałem.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..