Świat Filmu

Anthony Daniels

Anthony Kingsley Daniels, C-3PO

Biografia:

Anthony Kingsley Daniels urodził się 21 lutego 1946 w Salisbury, w Wiltshire w Anglii. Uczęszczał do szkoły prawniczej Giggleswick w Londynie, gdzie mieszka do dziś. Jednak nie chciał być prawnikiem, gdyż, urzekło go jednak aktorstwo, dwa lata studiów tylko go w tym upewniło. Jeszcze będąc dzieckiem marzył o zostaniu profesjonalnym aktorem, więc ostatecznie zostawił pewną posadę prawnika i zaryzykował. Po trzech latach uczęszczania do szkoły dramatycznej, gdzie biegle opanował sztukę mima, wygrał w 1974 roku nagrodę Carlton Hobbs radia dramatycznego, a następnie przyłączył się zespołu radiowego BBC. Po setkach produkcji dla BBC, gdzie grał role począwszy na księciach, kończąc na roli papugi, zdecydował się odejść i zajął się teatrem.

Zaczął od roli 65-cio latka w „She Stoops to Conquer”. Potem zagrał 14-sto latka w „Forget-me-not” co przyniosło mu propozycję grania dla National Theatre of Great Britan w Young Vic. Zagrał w wielu popularnych produkcjach w Londynie oraz wyjeżdżał wraz ze sztukami za granice. Gdy występował w sztuce Stoppard – „Rosencrantz i Guildenstern nie żyją”, dostał wezwanie w sprawie spotkania z George Lucasem o filme scenice-fiction, który ma być kręcony w Anglii.

Problem w tym, że był jednym z setek wezwanych przez tego reżysera na rozmowę. Trudność roli polegała na tym, że szukano aktora, który potrafiłby nosząc kostium, stworzyć postać z charakterem. Danielsa rola nie interesowała, ale za to Lucasa zainteresowały zdolności aktora jako mima. Aktor po prostu nie lubił tego gatunku filmu od czasu gdy zażądał zwrotu pieniędzy za obejrzenie filmu "2001 - Odyseja Kosmiczna". Był to jedyny film Science-Fiction jaki widział w kinie, a i tak wyszedł znudzony po dziesięciu minutach, potem unikał fantastyki jak tylko mógł. Daniels wręcz nie chciał marnować ani swojego, ani Lucasa cennego czasu, wręcz naśmiewając się z pomysłów kosmicznego filmu. Do spotkania jednak zmusił go jego agent, Anthony w końcu mu uległ i poszedł. Jego uwagę podczas rozmowy zwrócił namalowany przez Ralpha McQuarrie'go szkic koncepcyjny do filmu. Wtedy po przeczytaniu niechcianego wcześniej scenariusza, poprosił o rolę złotego robota, oczarowała go wizja kreowania nowego świata. Już następnego dnia przystąpiono do zdjęcia z niego formy do kostiumu, który sześć miesięcy później, kiedy zaczęły się zdjęcia, był prawie całkiem gotowy.

Jednak podczas zdjęć do Gwiezdnych Wojen - Nowa Nadzieja, Lucas był pochłonięty rozwiązywaniem licznych problemów, więc aktor został bez cennych uwag reżysera. Z pomocą przyszedł mu Sir Alec Guinness, który dał mu wsparcie i zachęcał go. Potem Lucas przez kilka miesięcy siedząc w Hollywood starał się zastąpić jego głos na bardziej pasujący robotowi (proponowano tę rolę aktorowi Melowi Blancowi), lecz ostatecznie poprosił Danielsa o żeby z powrotem sam zdubbingował swoje kwestie.

Pomimo sukcesu pierwszej części, Daniels nie był chętny do dalszego grania tej roli. Chodziło głównie o techniczne problemy i niewygoda związana z noszeniem kostiumu. Wpierw rzeczywiście chciano go zastąpić prawdziwym robotem, ale producenci uznali, że postać byłaby zbyt sztuczna. Danielsa przekonano do zagrania w "Imperium Kontratakuje" i "Powrocie Jedi" obiecując zmiany w kostiumie, zgodnie z jego wskazówkami. Oryginalny kostium nie dość, że był niewygodny, to był przyczyną wielu ran i siniaków na ciele aktora.

Kiedy przystąpiono do prac nad "Mrocznym Widmem", aktor miał tylko podkładać głos. Powodem tego była "nagość" robota, który był podczas zdjęć sterowany jak marionetka. Oczywiście Daniels podjął się tej żmudnej zabawy z marionetką. Natomiast w "Ataku klonów", aktor znowu wystąpił w kostiumie i udzielił głosu. Podobnie było w przypadku „Zemsty Sithów”. W drugim i trzecim epizodzie mieliśmy szansę zobaczyć go w roli Dannla Faytonni’ego, postaci która przewija się przez klub Outlander i Operę Galaktyczną.

Pomiędzy pracą nad kolejnymi odcinkami filmu, Daniels zagrał w kilku słuchowiskach radiowych, w Muppetach (The Muppet Show), w reklamach przeciwko paleniu, wziął udział w ceremonii wręczania Oscarów. Napisał wiele artykułów o jego doświadczeniach w s-f dla oficjalnego, fanowskiego magazynu "The Star Wars Insider" na stronach "Journalism". Napisał swój pierwszy komiks "The Protocol Offensive" dla Dark Horse. Jego umiejętności pisarskie zostały wykorzystane przez Hasbro Interactive w ich grze Star Wars Monopoly. Z Gwiezdnymi Wojnami był związany przez ponad trzydzieści lat, wystąpił w mnóstwie reklamówek i specjalnych klipów, jeszcze częściej podkładał głos pod C-3PO, mało tego chodzą plotki, że będzie jedynym aktorem, który ma być związany z oboma nowymi serialami. Jako jedyny aktor brał też udział we wszystkich trzech adaptacjach radiowych klasycznej trylogii.

Chociaż saga Gwiezdnych Wojen odegrała główna rolę w jego karierze, Daniels pojawiał się na deskach teatrów i w produkcjach telewizyjnych. Występował i w komediach (Square Deal, Three Up Two Down), i dramatach (Prime Suspect, Pristly's Dangerous Corner). Pojawił się w odcinkach młodego Indiany Jonesa, “Star Wars Holiday Special” ale też dubbingował Legolasa w fenomenalnej adaptacji „Władcy Pierścieni” Ralpha Bakshiego. Pracował także nad serialem „Droids” i podobno również nad „Wojnami Klonów”.

Daniels pracuje też jako prezenter / producent różnych wydarzeń handlowych, czy konferencji. Bierze też czynny udział w wielu przedsięwzięciach jako producent i ich twórca (m. in.: The Westminster Experience, The Guinness Taste Sensation, Singapore's Volcanoland. Bahrain's Magic Island, Dubai's Encounter Zone and The London Dungeon).

Pomimo wielu zajęć, cały czas jest związany z sagą, choć jest to sposób bardziej naturalny, niż np. Jeremy’ego Bullocha. Szczyci się tym, że to właśnie on przekonał Lucasa, by C-3PO nie mówił głosem sprzedawcy komiwojażera, a raczej bliższym do klasycznego angielskiego lokaja.

Biografię napisał : mars
Lekko uzupełnił: Lord Sidious


Filmografia:

2007: Nie zatytułowany serial 'Wojny Klonów' (TV)
2006: "Doctors" (TV) jako Justin Watts
2005: Świat według Gwiezdnych Wojen (Science of Star Wars) jako C-3PO / on sam
2005: Gwiezdne Wojny. Stworzenia zainspirowane zwierzętami (Animal Icons Star Wars Creatures) jako narrator (głos)
2005: Gwiezdne wojny. Moc jest z tobą (Star Wars: Feel the Force) jako C-3PO / on sam
2005: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III: Revenge of the Sith) jako C-3PO
2004: Ghosts of Albion: Embers (TV) jako Lord Nelson (głos)
2004: "Holby City" (TV) jako pułkownik Donald Humphries
2003: Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów TV (Star Wars: Clone Wars) jako C-3PO (głos)
2002: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów (Star Wars - Episode 2: Attack of the Clones) jako C-3PO
1999: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (Star Wars - Episode 1: The Phantom Menace) jako C-3PO
1997: Monopoly Star Wars (gra komputerowa) jako C-3PO (głos)
1996: Special Effects: Anything Can Happen jako C-3PO
1995: Młody Indiana Jones - Jastrząb atakuje (Young Indiana Jones and the Attack of the Hawkmen) jako Francois
1985-1986: Droids jako C-3PO (głos)
1984: Donald Duck's 50th Birthday jako C-3PO
1983: Gwiezdne wojny: Powrót Jedi (Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi) jako C-3PO
1983: Classic Creatures: Return of the Jedi jako on sam / C3PO
1980: Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje (Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back) jako C-3PO
1978: Władca Pierścieni (Lord of the Rings, The) jako Legolas (głos)
1978: 'Star Wars' Holiday Special, The jako C-3PO
1977: Making of 'Star Wars', The jako C-3PO
1977: Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja (Star Wars) jako C-3PO
1976: Centre Play: William Wilson (TV) jako GlendenningTagi: Anthony Daniels (6)
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.