TWÓJ KOKPIT
0

Peter Mayhew :: Świat Filmu

Peter Mayhew, Chewbacca

Biografia:

Peter Mayhew urodził się 19 maja 1944 w Barnes, w Londynie w Wielkiej Brytanii i przez wiele lat nawet nie przypuszczał jak potoczą się jego losy. Spokojnie pracował przez wiele lat w londyńskim King’s College Hospital jako sanitariusz, kiedy to przypadkiem producent filmu „Sinbad i Oko Tygrysa” Charles H. Schneer znalazł jego zdjęcie w gazecie w artykule o ludziach z wielkimi stopami. Spodobało mu się to, jak Peter górował nad ludźmi normalnego wzrostu, zrobił wszystko, by skontaktować się z Mayhew i zaproponował mu rolę minotaura. Bardziej z ciekawości, niż innych powodów, Peter zgodził się. Potem znów wrócił do szpitala, a o filmie właściwie zapomniał. Sama produkcja tego dzieła, gdzie mieszano animację z normalnymi zdjęciami trwała kilka lat. Same zdjęcia rozpoczęto w 1975 a zakończono w 1977. Jednak informacje o Peterze, gigancie mierzącym 2 metry i 21 centymetrów, zostały wśród filmowców. Gdy w 1976 George Lucas szukał kogoś do roli Chewbaccy, wpierw zapytał o to Davida Prowsa, ale gdy ten zdecydował się na rolę Vadera, George był w kropce. Mayhew zdawał się być idealny do tej roli i na szczęście zgodził się. Zdawał sobie jednak sprawę z tego, że nie ma aktorskiego przygotowania, więc przede wszystkim uznał, że musi w roli Wookie’ego wyglądać realistycznie i poruszać się jak zwierz. Spędził wiele czasu w Londyńskim zoo obserwując przede wszystkim olbrzymie zwierzęta. Tak oto narodził się kochany wookiee. Później przede wszystkim zajął się powtarzaniem roli Chewie’ego w wielu reklamówkach i programach telewizyjnych, oczywiście w kostiumie, jak choćby w Muppetach. Wrócił do roli w „Star Wars Holiday Special”, „Imperium kontratakuje” i „Powrocie Jedi”. Kręcąc „Imperium” rozchorował się, a na planie zastąpił go inny aktor, o podobnej posturze, ale nie był w stanie poruszać się tak jak robił to Mayhew, więc gdy ten wyzdrowiał sceny nakręcono ponownie. Z planu „Powrotu Jedi” pochodzi inna anegdotka, którą po wielu latach sam aktor zdementował. Mianowicie mówiło się o tym, że pewnego dnia kończąc zdjęcia nie zdjął kostiumu, co spowodowało, że wiele osób później twierdziło, że widziało „wielką stopę”, legendarnego amerykańskiego potwora.

Nigdy nie zapomniał jednak o tym, co skłoniło go do wyboru wcześniejszego zawodu, wykorzystywał popularność Chewbaccy, by odwiedzać przede wszystkim małych pacjentów w wielu szpitalach, by nieść dzieciom radość. Po „Gwiezdnych Wojnach” jednak zdecydował się przez pewien czas żyć z aktorstwa, ale trudno tu mówić o wielkich rolach, raczej pojawiał się w filmach, jak choćby w „Dark Towers” z 1980, gdzie po prostu był wysokim rycerzem. Z czasem zdał sobie jednak sprawę, że zainteresowanie sagą powoli przemija, a nowych ważnych ról jak nie ma, tak nie będzie. Zarobione pieniądze zainwestował w biznes, od 1991 prowadził kilka firm, z których się utrzymuje. Jedna z nich produkowała ramy do łóżek. Sam aktor przeniósł się do Stanów i osiadł w Granbury w Texasie, nadal prowadzi firmy. W roku 1999 ożenił się z Angie Luker, z którą związany jest do dziś. Ale dopiero w roku 2005 w Arlington został podczas ceremonii naturalizowanym Amerykaninem. Śmiał się, że ponownie nie dano mu medalu, to oczywiście nawiązanie do „Nowej nadziei”, gdzie Chewie nie dostaje medalu, podczas gdy Han i Luke tak. Jednak „Gwiezdne Wojny” raz jeszcze nadały jego życiu nowe tory. Gdy w 1997 weszła wersja specjalna, świat przypomniał sobie o sadze, znów rozpoczęły się reklamy, specjalne audycje, ale też konwenty fantastyczne, w których Mayhew uczestniczy chętnie, aż do dziś. Wpierw jednak pojawił się ponownie jako Chewbacca, na gali MTV, gdzie odebrał w imieniu postaci nagrodę życia. W 2003 ponownie zabrał się do przygotowań, aby powtórzyć rolę życia i pojawić się jako trochę młodszy Chewbacca w „Zemście Sithów”. Okazało się, że wymaga to pewnej restauracji jego kostiumu i to nie tylko dlatego, że akcja działa się wcześniej, ale też dlatego, że podczas kręcenia „Mrocznego Widma” wykorzystano kostium by stworzyć postać senatora Yarua.

W między czasie zagrał też w kilku filmach dokumentalnych, w „Comic Book” Marka Hamilla, a w 2007 wejdzie na ekrany film „Yesterday Was a Lie”, w którym gra trupa.

Mayhew jednak nie pojawia się na konwentach za darmo, ma wyznaczone stawki za ile sprzedaje swoje autografy, wykorzystuje postać Chewbaccy i legendę którą sam stworzył. Sam wookiee wszedł na stałe do świadomości, stając się obok Dartha Vadera, Yody, C-3PO i R2-D2 jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci sagi. Wielokrotnie odwoływano się do niego, choćby w słynnym odcinku „South Parku”, gdzie wykorzystano taktykę obrony Chewbaccą.Nagrody i Nominacje:

1997: MTV Movie Award za osiągnięcia życia

Filmografia:

2005: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III: Revenge of the Sith) jako Chewbacca
2004: Comic Book: The Movie jako on sam
2002: Wizard World Chicago 2002 jako on sam
1997: Dragon Ball GT: Biografia Goku jr (Dragonball GT: Goku gaiden! Yuki no akashi wa su-shin-chu) jako Susha (głos) (ang.)
1983: Gwiezdne wojny: Powrót Jedi (Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi) jako Chewbacca
1981: Dark Towers (TV) jako Wysoki rycerz
1980: Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje (Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back) jako Chewbacca
1978: 'Star Wars' Holiday Special, The jako Chewbacca
1978: Terror jako Wysoki mechanik
1978: Hazell jako Gigant
1976-1981: Muppety (Muppet Show, The) jako Chewbacca
1977: Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja (Star Wars) jako Chewbacca
1977: Sindbad i Oko Tygrysa (Sinbad and the Eye of the Tiger) jako Minotaur


TAGI: Peter Mayhew (3)
Loading..